image 32337 25 v1

V čom je problém, keď mi dula nerodí?

Už 9 rokov mám vysadenú dulu. Vyrástol z nej krásny dekoračný strom, pravidelne na jar aj v lete musím robiť rez, lebo má veľké prírastky. Na jar zakvitne veľkými ružovými kvetmi, ale neostane na nej ani jeden plod. Niekedy síce dorastú do veľkosti 4 cm, ale ožltnú a odpadnú. V záhrade mám hrušky, jablone, slivku, broskyne, nektárinku, čerešňu, višňu, hrušku nashi. Všetky prinášajú úrodu, len dula nie. V čom je problém? (Miroslav S., Detva)

Nuž, niekedy sa stane, že sa stromu či kru do úrody nechce. Skúsime poradiť. Dula je náročná na podmienky pestovania. Žiada si teplé, chránené stanovište, podobne ako marhule či broskyne. Najlepšie jej vyhovujú záhrevné pôdy, dobre zásobené živinami. Neznáša pôdy s vysokým obsahom vápnika, trpí v nich chlorózou – žltačkou listov. Na vlahu je menej náročná, stačia jej zrážky 400 až 600 mm ročne, pri doplnkovej závlahe sa úrodnosť zvyšuje, optimálna priemerná ročná teplota na pestovanie je 8 až 10 °C. Odporúčaný spon je 4 až 5 × 5 až 6 m. Korene sú citlivé na namrznutie, preto ich na zimu prihrnte. Rezom udržiavajte nezahustenú korunu, podľa možnosti výhonky neskracujte, lebo dula kvitne a prináša úrodu na koncoch výhonkov. Kvety vyrastajú zo zmiešaných pukov. Najprv sa vytvorí krátky letorast s listami a na jeho vrchole sa vytvorí kvet. Kvitne až v druhej polovici mája, preto kvety nemôžu poškodiť neskoré jarné mráziky. Z Vašej otázky vyplýva, že príčinou neúrody môže byť práve pravidelný jarný a letný rez. Strom sa neustále oslabuje a rezom je nútený vytvárať (resp. spotrebovávať) živiny väčšinou na tvorbu výhonkov a plodov, no na ich udržanie mu už živiny nezostanú. Skrátka, rastlina sa zbavuje zbytočnej záťaže. Nechajte dulu rásť spôsobom jej vlastným, nerežte ju alebo rez obmedzte na minimum – skráťte len konáriky zahusťujúce korunu, t. j. rastúce dovnútra, slabé, krivé, suché či polámané. Úroda sa určite dostaví.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2015)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: autorka

  1. Peťo says:

    Netreba ani na to zabúdať, že dule sú často cudzoopelivé. Potrebujú inú odrodu na správne opelenie. Pokiaľ neviete o akú odrodu dule sa jedná ktorú máte zasadenú, hľadať vhodného opeľovača je oto tažšie. Jediná o ktorej sa píše, že je samoopelivá je Vranja, u ostatných neviem presne.

    Skoro kvitnúce: Bereczki bohatorodiaca, Mezőtúri, Vranja
    Stredne: Portugal, Leszkovacka, Rumunská Bereczki, Angersi, Champion
    Neskoro: Konstantinápolyi, Perbál

  2. Štefan Bán says:

    No, neviem p. Ing. Szabóová, že by to bola pravá príčina. Ja som mal presne ten istý problém s dulou, krásne zakvitla, objavili sa malé plody a potom všetky odpadli. Ja som ale nerezal nikdy, nechal som voľne rásť a nič. Nakoniec som po 7. rokoch vyrezal. Príčina tedamusí byť iná.
    Štefan

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.