Prečo nám žltne dáždnikovec?
Vo výsadbe v japonskom štýle máme vysadený dáždnikovec. Nemá však pekné ihličie, je zožltnutý a nepekný. Odstrániť ho však nechceme, pretože sa nám táto drevina páči a chceme jej dať šancu. Kde je pôvod jej nepekného vzhľadu? (Ivan J., Bratislava)
Môže to byť miestom. Drevina zle rastie na úpalových, veľmi slnečných a teplých miestach. Vyhovuje jej polotieň alebo tieň, kde sa aj pekne vyfarbuje. Je možné, že strom bol poškodený chladom. Mladé jedince totiž treba na zimu vždy zakryť netkanou textíliou. Rovnako je dôležité dopriať tomuto ihličnanu mierne kyslý substrát, zle rastie v zemine s vyšším obsahom vápnika alebo v piesočnatej pôde. Okolo rastliny priebežne nasypte rašelinu alebo ihličnatú hrabanku. Veľmi jej to prospieva.
Prípadne je vhodné ich jemne zapracovať do pôdy. Pokojne drevinu na jar aj prihnojte. Použite hnojivo určené na ihličnany. Viditeľne to drevine prospeje, určite bude čoskoro žlté ihličie minulosťou. Prednosťou dáždnikovca je aj skutočnosť, že nie je napádaný chorobami či škodcami. Inak drevina dobre znáša rez, ale ak netreba, nestrihajte ju.
Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Komentáre