Prečo nám zasychá drieň?

Prečo nám zasychá drieň?

V záhrade mám vysadený drieň pestrolistý. Prvý rok vyzerala drevina celkom pekne, v tomto roku však začala zasychať, rastie veľmi pomaly a je málo olistená. Je vysadená na slnečnom mieste, zalievame ju, ale nepravidelne. Je to príčina jej stavu? (Jana F., Bratislava)

Drieň pestrolistý (Cornus controversa „VARIEGATA“) je skutočne krásnou drevinou vyznačujúcou sa peknými panašovanými listami a najmä poschodovitým vzrastom. Vďaka tomu sa stáva exkluzívnou dominantou záhradného priestoru a napríklad aj netradičným pozadím jazierka. Rozhodne musí mať okolo seba dostatočný priestor, pretože v stiesnených podmienkach rastie zle. Zaujme aj jemným ružovým nádychom listov pri pučaní a na jeseň, tiež bielymi súkvetiami na začiatku leta. Ale to len vtedy, ak má presne to, čo potrebuje. Slnečné miesto, kam ste ho vysadili, je preň vhodné. V polotieni by drevina nebola taká atraktívna, jej listy by dokonca neboli pekne vyfarbené. Dariť by sa jej ešte mohlo vo svetlom polotieni. Vhodný však nie je úpal ani príliš veterné a vysychavé miesto. Pôdu treba udržiavať stále vlhkú, sucho tejto drevine nesvedčí, rovnako ani rozbahnená pôda. Dlhšie trvajúce sucho môže byť príčinou toho, že jej zasychajú listy od okrajov, prípadne sú menšie a je ich menej. Tiež sa tejto drevine lepšie darí v mierne kyslej pôde. Inak ju netreba strihať ani prihnojovať, nádherný vzrast dosiahne aj bez toho. Pozor, ak tento druh drieňa pestujete na ostrovčeku v trávniku, jeho rast môžu ovplyvňovať aj hnojivá aplikované na trávnik.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje