10 rastlín, ktoré sa spájajú s adventným obdobím a ako ich pestovať

10 rastlín, ktoré sa spájajú s adventným obdobím a ako ich pestovať

Spoznajte rastliny typické pre toto obdobie a naučte sa, ako si ich môžete vypestovať.

zornica

ZORNICA

(Hippeastrum hybrid)

Atraktívna izbová rastlina s bezkonkurenčnými kvetmi. Je neodmysliteľnou súčasťou adventného aj vianočného obdobia. Priestoru dodá originálnu slávnostnú atmosféru, vynikne hlavne v moderných interiéroch. Najkrajšia je skupinka niekoľkých farebne zladených kvitnúcich jedincov. Pri dobrej starostlivosti ide o dlhovekú a vďačnú izbovú rastlinu. V predaji sú aj nové menej tradičné kultivary.

Potrebuje: dostatok svetla a tepla (17 – 20 °C), počas kvitnutia výdatnú zálievku a prihnojovanie; podmienkou kvitnutia je dodržanie obdobia vegetačného pokoja.

ČEMERICA

ČEMERICA

(Helleborus niger)

Nádherne kvitnúca a čarovne pôsobiaca trvalka s peknými vždyzelenými listami. Jej kvety sa objavujú v období, keď je každý kvet v záhrade vzácnosťou. Čemericu môžeme pestovať v záhonoch aj vo vegetačných nádobách. Môže byť súčasťou slávnostných dekorácií. Nehodí sa na pestovanie v interiéri. Najkrajšie sú skoro kvitnúce bielokveté druhy. Čemerica sa hodí do starších aj moderných záhrad. Keďže neznáša presádzanie, miesto pre ňu treba vybrať veľmi dôkladne.

Potrebuje: polotieň, humóznu, mierne vlhkú, kyprú a mierne zásaditú pôdu; po odkvitnutí môžeme rastlinu prihnojiť kompostom; odkvitnuté kvety a listy s tmavými škvrnami treba odstraňovať.

DRIEŇ

DRIEŇ

(Cornus alba ,Sibirica‘)

Upúta v zimnej záhade intenzívne dočervena sfarbenou kôrou mladých výhonkov. Je to krásna a pestovateľsky nenáročná drevina. Dostať aj zaujímavé kultivary s panašovanými listami. Drieň vynikne v spoločnosti vždyzelených drevín. Uplatní sa v moderných aj tradičných záhradách. Potrebuje dostatok miesta na rozrastanie. Konáre môžeme použiť na dekorovanie interiérov.

Potrebuje: slnko alebo polotieň, dobre priepustnú a výživnú pôdu, každoročný hlboký rez; výrazne sú vyfarbené hlavne najmladšie výhonky.

CEZMÍNA

CEZMÍNA

(Ilex aquifolium)

Nádherná vždyzelená drevina, ktorej pestovanie je v poslednom čase opäť obľúbenejšie. Vybrať si môžete z rôznych zaujímavých druhov a kultivarov. Cezmína je dekoratívna a dlhoveká vždyzelená drevina. Zaujme kožovitými listami so zvlnenými okrajmi a červenými plodmi počas zimného obdobia. Môžeme ju pestovať v záhrade (výborne znáša aj tvarovanie) alebo vo väčších vegetačných nádobách. Konárikmi s plodmi si môžeme ozdobiť interiér.

Potrebuje: svetlo, polotieň, kyprý, humusovitý a mierne vlhký substrát; neznesie časté presádzanie.

ARDÍZIA

ARDÍZIA

(Ardisia crenata)

Zaujímavá viacročná izbová rastlina, ktorá nie je veľmi bežná. Pochádza z Ázie. Upúta najmä sýtočervenými plodmi, ktoré na rastline pretrvajú počas celej zimy. Vzácne sa možno stretnúť aj s kultivarom, ktorý má biele plody. Zaujímavé sú aj kožovité listy so zvlnenými okrajmi. Rastlina ozdobí predvianočný interiér, hodí sa do starších aj modernejších bytov. Ideálne je umiestniť ju na viditeľné miesto a tam, kde bude mať dostatok priestoru.

Potrebuje: dostatok svetla, nie priame slnko, chladnejšiu miestnosť s vyššou vzdušnou vlhkosťou; rastlinu treba často rosiť, inak plody opadajú; je potrebná zálievka, rastlina neznáša premokrenie substrátu.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteSMREK

SMREK

(Picea galuca ,Conica‘)

Obľúbený druh smreka s atraktívnym kužeľovitým habitusom, ktorý sa často využíva na dekorovanie dvorov, balkónov a terás počas adventného obdobia. Drevina rastie pomaly a kompaktne, je pestovateľsky nenáročná a dlhoveká. Pestuje sa bežne aj v záhradách, dokonca aj v tých menších, pretože nezaberie veľa miesta. Pri pestovaní v nádobách je dôležité vybrať jej väčší črepník. V nádobe však nemôže zostať natrvalo.

Potrebuje: dostatok svetla, mierne vlhký, kyslejší a priepustný substrát; pri pestovaní v nádobách je potrebné intenzívnejšie zavlažovanie a občasné prihnojenie.

CYKLÁMEN

CYKLÁMEN

(Cyclamen persicum)

Obľúbená a bohato kvitnúca izbová rastlina. Rozkvitnuté rastliny nám môžu príjemne spestriť príbytok počas adventu. Vybrať si možno rastliny s rôzne farebnými kvetmi. Cyklámen upúta samostatne a v spojení s pekným črepníkom, ale aj ako súčasť nápaditých sviatočných dekorácií. Pod odkvitnutí je jeho ďalšie pestovanie zložité, je to len sezónna rastlina.

Potrebuje: svetlo, nie priame slnečné lúče, chlad a dostatok vlahy; substrát by nemal na dlhšie preschnúť, zalievať je najlepšie do misky; rastlina zle rastie v prekúrených priestoroch.

IMELO

IMELO

(Viscum album)

Krásna dekoratívna rastlina, ktorá sa umelo pestuje problematicky. Dá sa však v tomto období nazbierať v lese alebo kúpiť. Jej vetvičky sú však dôležitou a tradičnou súčasťou adventných dekorácií. Ak chceme, aby nám imelo vydržalo čo najdlhšie svieže, umiestnime ho do chladu. V prekúrených interiéroch sa jeho životnosť výrazne skracuje a rýchlo zasychá.

HAMAMEL

HAMAMEL

(Hamamelis mollis)

Táto počas zimy kvitnúca drevina je ozajstným klenotom záhrady. Voňavé a krehko pôsobiace kvety sa objavujú často už počas adventu. Tento opadavý ker vynikne v prírodne ladených záhradách. Dorastá do výšky 4 m, rastie rozložito, preto mu treba vyhradiť dos­tatok priestoru. Neznáša presádzanie ani rez. Dočasne ho možno pestovať aj vo väčšej nádobe.

Potrebuje: slnečné miesto alebo polotieň, humóznu a mierne vlhkú pôdu, ideálne kyslejšiu.

GAULTÉRIA

GAULTÉRIA

(Gaulteria procumbens)

Pekná nízka vždyzelená drevina. Ideálna na pestovanie v rôznych vegetačných nádobách a košíkoch. Vynikne samostatne aj ako súčasť nápaditých adventných dekorácií. Možno ju kúpiť počas celej jesene a v adventnom období. Je to sezónna rastlina, obvykle do ďalšej sezóny neprežije. Vysadiť sa však dá do záhrady, kde napríklad vo vresovisku môže veľmi dobre prosperovať. Foto: isifa/Shutterstock

Potrebuje: mierne zatienené miesta, humóznu, vlhkú a kyslejšiu pôdu; nevyhnutné je pravidelné zavlažovanie rastliny, inak vysychá.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.