10 rastlín, ktoré sa spájajú s adventným obdobím a ako ich pestovať

14.12.2017
10 rastlín, ktoré sa spájajú s adventným obdobím a ako ich pestovať

Spoznajte rastliny typické pre toto obdobie a naučte sa, ako si ich môžete vypestovať. 

10 rastlín pre adventné obdobie

ZORNICA

(Hippeastrum hybrid)

Atraktívna izbová rastlina s bezkonkurenčnými kvetmi. Je neodmysliteľnou súčasťou adventného aj vianočného obdobia. Priestoru dodá originálnu slávnostnú atmosféru, vynikne hlavne v moderných interiéroch. Najkrajšia je skupinka niekoľkých farebne zladených kvitnúcich jedincov. Pri dobrej starostlivosti ide o dlhovekú a vďačnú izbovú rastlinu. V predaji sú aj nové menej tradičné kultivary.

Potrebuje: dostatok svetla a tepla (17 – 20 °C), počas kvitnutia výdatnú zálievku a prihnojovanie; podmienkou kvitnutia je dodržanie obdobia vegetačného pokoja.

10 rastlín pre adventné obdobie

ČEMERICA

(Helleborus niger)

Nádherne kvitnúca a čarovne pôsobiaca trvalka s peknými vždyzelenými listami. Jej kvety sa objavujú v období, keď je každý kvet v záhrade vzácnosťou. Čemericu môžeme pestovať v záhonoch aj vo vegetačných nádobách. Môže byť súčasťou slávnostných dekorácií. Nehodí sa na pestovanie v interiéri. Najkrajšie sú skoro kvitnúce bielokveté druhy. Čemerica sa hodí do starších aj moderných záhrad. Keďže neznáša presádzanie, miesto pre ňu treba vybrať veľmi dôkladne. 

Potrebuje: polotieň, humóznu, mierne vlhkú, kyprú a mierne zásaditú pôdu; po odkvitnutí môžeme rastlinu prihnojiť kompostom; odkvitnuté kvety a listy s tmavými škvrnami treba odstraňovať.

10 rastlín pre adventné obdobie

DRIEŇ

(Cornus alba ,Sibirica‘)

Upúta v zimnej záhade intenzívne dočervena sfarbenou kôrou mladých výhonkov. Je to krásna a pestovateľsky nenáročná drevina. Dostať aj zaujímavé kultivary s panašovanými listami. Drieň vynikne v spoločnosti vždyzelených drevín. Uplatní sa v moderných aj tradičných záhradách. Potrebuje dostatok miesta na rozrastanie. Konáre môžeme použiť na dekorovanie interiérov. 

Potrebuje: slnko alebo polotieň, dobre priepustnú a výživnú pôdu, každoročný hlboký rez; výrazne sú vyfarbené hlavne najmladšie výhonky.

10 rastlín pre adventné obdobie

CEZMÍNA

(Ilex aquifolium)

Nádherná vždyzelená drevina, ktorej pestovanie je v poslednom čase opäť obľúbenejšie. Vybrať si môžete z rôznych zaujímavých druhov a kultivarov. Cezmína je dekoratívna a dlhoveká vždyzelená drevina. Zaujme kožovitými listami so zvlnenými okrajmi a červenými plodmi počas zimného obdobia. Môžeme ju pestovať v záhrade (výborne znáša aj tvarovanie) alebo vo väčších vegetačných nádobách. Konárikmi s plodmi si môžeme ozdobiť interiér. 

Potrebuje: svetlo, polotieň, kyprý, humusovitý a mierne vlhký substrát; neznesie časté presádzanie.

10 rastlín pre adventné obdobie

ARDÍZIA

(Ardisia crenata)

Zaujímavá viacročná izbová rastlina, ktorá nie je veľmi bežná. Pochádza z Ázie. Upúta najmä sýtočervenými plodmi, ktoré na rastline pretrvajú počas celej zimy. Vzácne sa možno stretnúť aj s kultivarom, ktorý má biele plody. Zaujímavé sú aj kožovité listy so zvlnenými okrajmi. Rastlina ozdobí predvianočný interiér, hodí sa do starších aj modernejších bytov. Ideálne je umiestniť ju na viditeľné miesto a tam, kde bude mať dostatok priestoru. 

Potrebuje: dostatok svetla, nie priame slnko, chladnejšiu miestnosť s vyššou vzdušnou vlhkosťou; rastlinu treba často rosiť, inak plody opadajú; je potrebná zálievka, rastlina neznáša premokrenie substrátu.

10 rastlín pre adventné obdobie

SMREK

(Picea galuca ,Conica‘)

Obľúbený druh smreka s atraktívnym kužeľovitým habitusom, ktorý sa často využíva na dekorovanie dvorov, balkónov a terás počas adventného obdobia. Drevina rastie pomaly a kompaktne, je pestovateľsky nenáročná a dlhoveká. Pestuje sa bežne aj v záhradách, dokonca aj v tých menších, pretože nezaberie veľa miesta. Pri pestovaní v nádobách je dôležité vybrať jej väčší črepník. V nádobe však nemôže zostať natrvalo.

Potrebuje: dostatok svetla, mierne vlhký, kyslejší a priepustný substrát; pri pestovaní v nádobách je potrebné intenzívnejšie zavlažovanie a občasné prihnojenie.

10 rastlín pre adventné obdobie

CYKLÁMEN

(Cyclamen persicum)

Obľúbená a bohato kvitnúca izbová rastlina. Rozkvitnuté rastliny nám môžu príjemne spestriť príbytok počas adventu. Vybrať si možno rastliny s rôzne farebnými kvetmi. Cyklámen upúta samostatne a v spojení s pekným črepníkom, ale aj ako súčasť nápaditých sviatočných dekorácií. Pod odkvitnutí je jeho ďalšie pestovanie zložité, je to len sezónna rastlina.

Potrebuje: svetlo, nie priame slnečné lúče, chlad a dostatok vlahy; substrát by nemal na dlhšie preschnúť, zalievať je najlepšie do misky; rastlina zle rastie v prekúrených priestoroch.

10 rastlín pre adventné obdobie

IMELO

(Viscum album)

Krásna dekoratívna rastlina, ktorá sa umelo pestuje problematicky. Dá sa však v tomto období nazbierať v lese alebo kúpiť. Jej vetvičky sú však dôležitou a tradičnou súčasťou adventných dekorácií. Ak chceme, aby nám imelo vydržalo čo najdlhšie svieže, umiestnime ho do chladu. V prekúrených interiéroch sa jeho životnosť výrazne skracuje a rýchlo zasychá.

10 rastlín pre adventné obdobie

HAMAMEL

(Hamamelis mollis)

Táto počas zimy kvitnúca drevina je ozajstným klenotom záhrady. Voňavé a krehko pôsobiace kvety sa objavujú často už počas adventu. Tento opadavý ker vynikne v prírodne ladených záhradách. Dorastá do výšky 4 m, rastie rozložito, preto mu treba vyhradiť dos­tatok priestoru. Neznáša presádzanie ani rez. Dočasne ho možno pestovať aj vo väčšej nádobe.

Potrebuje: slnečné miesto alebo polotieň, humóznu a mierne vlhkú pôdu, ideálne kyslejšiu.

10 rastlín pre adventné obdobie

GAULTÉRIA

(Gaulteria procumbens)

Pekná nízka vždyzelená drevina. Ideálna na pestovanie v rôznych vegetačných nádobách a košíkoch. Vynikne samostatne aj ako súčasť nápaditých adventných dekorácií. Možno ju kúpiť počas celej jesene a v adventnom období. Je to sezónna rastlina, obvykle do ďalšej sezóny neprežije. Vysadiť sa však dá do záhrady, kde napríklad vo vresovisku môže veľmi dobre prosperovať. Foto: isifa/Shutterstock

Potrebuje: mierne zatienené miesta, humóznu, vlhkú a kyslejšiu pôdu; nevyhnutné je pravidelné zavlažovanie rastliny, inak vysychá.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2017

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
| 28.12.2017, 14:41
Vy už ste drbnutí aj s vašim adventom.
Prečítajte si
Reklama