Pandravy chrústa a zlatoňa: Dôvod na paniku?
Čo sú to za pandravy? Objavila som ich v črepníkoch kvetín, ktoré zimovali v pivnici. Kvetiny prežili. Denisa B.
V črepníkoch sa ubytovali pandravy zlatoňa obyčajného (Cetonia aurata) alebo chrústa obyčajného (Melolontha melolontha). Larvy oboch druhov sú veľmi podobné, podľa fotografie ťažko určiť druh. Do substrátu sa dostali pravdepodobne prirodzenou cestou – samičky chrobákov nakládli vajíčka a z nich sa vyvinuli larvy, prípadne ste ich mohli priniesť už v hotovom substráte.
Na jeseň sa larvy chrústa v pôde zakuklia, prezimujú a na jar v druhej polovici apríla, začiatkom mája opúšťajú pôdu už dospelé chrobáky. Usídľujú sa najmä v korunách dubov, ale i ovocných či okrasných drevín, vo viniči a vyžierajú všetky mäkké vypučané časti. Môžu spôsobiť až holožery.
Zásah chemickým prípravkom nie je potrebný. Pri presádzaní rastlín treba substrát vizuálne skontrolovať, prípadne preosiať na site s väčšími otvormi a larvy vyniesť do prírody alebo humánne zlikvidovať.
Larvy zlatoňa obyčajného sú tiež veľké, tučné, dlhé 3 – 4 cm, svetlohnedé, majú výrazne hnedastý zadoček, článkované telo v tvare písmena C, sú porastené jemnými svetlohnedými chĺpkami. Živia sa spráchniveným drevom, listami ovocných drevín, občas si pochutia na korunných lupienkoch, púčikoch ruží. Škody sú však minimálne, nie je potrebné zasahovať.
Nachádzajú sa v humuse, kompostoch, v pôde, dreve; dospelé chrobáky obvykle poletujú na okrajoch lesov, lúk. Sú to užitočné saprofágy – rozkladače – podieľajú sa na rozklade rastlinných zvyškov, živia sa peľom, nektárom.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív čitateľov
No neviem, ked mi v crepnikoch chradnu rastliny a nepomaha horka sol, viem, ze su tam pandravy. Rastliny su takmer bez korienkov! Citala som, ze larvy chrusta dospievaju viac rokov, ako jeden.
údajne každé štyri roky, nie som si istá či je to pravda
Život chrústa 4 roky. Veľmi rozumný nápad, preosiateho škodcu vyniesť do prírody.
Poznam a rozlisujem obe pandravy, resp. larvy. Larva zlatona zije v komposte a ozaj je neskodna a zrejme uzitocna. O pandrave chrusta sa to ale hovorit neda a poviem vam, ze mat ho v zahrade je pohroma. Po zltnuti listov na 2-3 roznych jabloniach som spozornel, A potom to prislo: cele stromy som vytiahol bez korienkov a pod nimi 3-4 pandravy chrusta. Manzelke posli vsetky jahody, mrkvy, zelery a ina zelenina. Zasadil som hrabovy zivy plot, po par dnoch zltnu listy, Stromcek vyberiem podnim skoro ziadne korene, ale 2-3 pandravy chrusta. Vysadene koleusy: po par dnoch chradnu: pod nimi larvy chrusta. Tohto roku posli 4 jablone, skoro vsetka zelenina a jahody a okrasne stromceky. Je to velky skodca a neexistuje chemicka ochrana. Vyskusali sme biologicku: larvy parazitickych hlistic. Pomohlo len trocha. Cital som, ze v ovocnych sadoch moze byt larvac chrusta pohromou. U nas detto. Ale na slovenskom internete skoro ziadne informacie. Skoda.
Prosim vas ako vizualne rozlišujete larvy chrusta a zlatona? Na int. je o tom velmi malo informacii. Dakujem
I ja mám zlú skúsenosť s larvou tohto chrusta. Mala som krásnu čili papricku s plodami a kvetmi zasadenu v kvetinaci. A zrazu vedne, suchotou to nebolo. Vybrala som ju z kvetinaca a boli tam az sedem kusov. Neverila som ze az toľko v malom kvetinaci. A druhá zlá skúsenosť. Po zarodeni mladej jablonky z ničoho nic, listy vednu a zltnu. Vybrali sme ju a presne chybali korienky a v tej zemine sme našli tieto larvy.
Neskôr sme zasadili novú jablon. Po asi roku zas začalo, tak ma napadlo ze polejem zihlavovou vyluhovinou (hnojivo) a stromček prežil. Neprišiel o listy.
Tazko sa to rozlišuje. Ale ked taketo pandravy najdete v komposte 100% zlatúň, keď pod zvädnutou tastlinkou tak chrust. Keď som to nevedela tak som pred 2-3 rokmi z kompostu likvidovala pandravy *facepalm*. Teraz na jar v substráte, čo som mala cez zimu odložené, našla az 9 obrovskych pandrav O_O ale pravdepodobne zlatúň, nakoľko nič nezničili
Pekny deň prajem, našla som si veľke biele larvy v zahonoch ( na spodu je konarina, slama,trava a tak hlina) je to larva ktora mi požerie úrodu? Je to chrúst alebo zlatúň ktorý je neškodný?
Čaute, dneska som mala presne takéto larvy v črepníku. A som sa divila, prečo mi tam nič nerastie. Náhodne som začala prehrabávať pôdu (aj smrdela ako skazená od vlhka) a postupne som s otcom našla asi šesť larv. Celý obsah črepníka sme len vyhodili von na trávnik. Až potom som našla na internete tento článok a pre zmenu mám zmiešané pocity, či som ich tam nemala nechať dospieť alebo nie. Tak čo už no.
Dominika, presne s týmto bojujem aj ja. Máme vyvýšené záhony a tiež tam máme konáre, mačinu, drevo. Tie pandravy sú obrovské a je ich hrozne veľa. Tak neviem či ich mám kántriť, či mi nezožerú všetky priesady alebo čo robiť. Vy čo nemáte vyvýšené záhony, máte ich v hriadkach tiež ?
Ahojte. S pandravami mám skúsenosti z minulého roku. Treba si objednať Larvanem, ten učinkuje na tie pandravy. Objednal som to v obchode Ekočlovek.