Čo je gutácia rastlín?
Potosovec bol vo váze s vodou, ale začal chradnúť. Presadila som ho do samozavlažovacieho kvetináča, kde krásne ožil. Na konci výhonkov sa však začali tvoriť kvapky vody? Nie je to slzenie na škodu? Katarína V.
Slzenie nie je na škodu – jav sa nazýva gutácia. Vzniká obvykle v prípade rastlín výdatne polievaných a pestovaných vo vlhkejšom prostredí, keď je vzduch nasýtený vodnou parou. Tekutina sa vylučuje cez vodné štrbiny – prieduchy v pletive na okrajoch listov, tzv. hydatódy.
Gutácia nastáva najmä v noci a nadránom, keď sa vzduch ochladí. Vo vodivých pletivách rastliny vzniká hydrostatický pretlak, čo sa prejaví vytláčaním tekutiny z pletív v podobe kvapiek „vody“.
Rastlina takto vydáva vodu, keď ju nemôže odparovať. V kvapkách tekutiny na listoch, v rastovom vrchole, sa nachádzajú aj vo vode rozpustené minerálne látky.
Pre rastliny je dôležitá rovnovážna vodná bilancia, t. j. keď je príjem a výdaj vody rastlinou v rovnováhe. Ak je príjem vody vyšší ako výdaj, rastlina hynie, lebo dochádza k hnitiu a odumretiu koreňovej sústavy. Ak je výdaj vody vyšší ako príjem, rastlina postupne vysychá a zahynie.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto archív
Komentáre