Ako olemovať jazierko pestrolistými rastlinami

image 36045 25 v1

V katalógu zásielkového záhradníctva som objavila krásnu rastlinu s pestrými listami, netradičným, až exotickým vzhľadom. Išlo o houttuyniu. Vysadila som 3 kusy k brehom jazierka na slnečnom mieste, no stále sa mi nedarí docieliť súvislý koberec či skôr lem. Kde robím chybu? (Melánia A., Púchov)

Krásna trvalka s názvom Houttuynia cordata ’Chameleon‘ je vhodná na ozelenenie brehov jazierka. V ideálnych podmien­kach vytvorí hustý porast s množstvom skutočne krásnych listov. Nevyhnutná je vysoká vlhkosť vzduchu aj pôdy. Dokonca rastlinu môžete čiastočne pestovať vo vode, uvidíte, ako bohato sa rozrastie a pomerne rýchlo bude rásť. Škodí jej sucho a úpal. Ak má vlhký až bahnitý substrát, bude sa jej dariť na slnku aj v polotieni. Počas sezóny ju prihnojte, podporíte tak jej atraktívnejší vzhľad a rozrastanie. Nezabudnite, že táto trvalka nie je v našich podmienkach úplne mrazuvzdorná, preto ju treba na zimu zakryť slamou. Podľa niektorých pestovateľov jej vyhovuje občasné pridanie zotletej listovky. Takisto to dokáže podporiť tvorbu pestrofarebných listov.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.