image 36537 25 v1

Ako vypestovať ukážkové liatry?

Nedarí sa mi dopestovať bohato zakvitnuté trsy liatry. Súkvetia sú pomerne krátke a riedke. V niektorých rokoch je ich veľmi málo. Ako vypestovať ukážkové rastliny? (Natália G., Nitra)

Liatra klasnatá (Liatris spicata) je asi 90 cm vysoká trvalka. Krásne sa rozvinie iba na slnečnom mieste s priepustnou a mierne vlhkou pôdou. Sucho znesie len krátkodobo a práve v tom je problém – veľa ľudí si myslí, že ide o suchomilnú trvalku. Liatru treba pravidelne prihnojovať, od toho závisí kvalita kvetov. Každý rok na jar zapracujte do pôdy kvalitný preosiaty kompost alebo použite viaczložkové hnojivá na trvalky (tie použite pokojne aj 2- až 3-krát za sezónu). Liatre doprajte dostatok miesta, aby vynikla, pekne sa rozrastie. Ak rastlina slabo kvitne, treba ju rozdeliť a zmladiť, prípadne umiestniť do inej časti záhrady. Vhodný čas je na jar. Liatru môžete vysadiť s koreňovým balom aj v kvitnúcom stave. Odporúčame vyskúšať úplne nové rastliny. Veľmi vďačný je napríklad kultivar ’Kobold‘ (bežne ho dostať kúpiť) s mohutnými fialovými súkvetiami. Kultivary s bielymi súkvetiami sú menej nápadné. 

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

  1. edita guldanova says:

    Mohli by ste mi poradit kedy odrezat kvet, aby dalsi rok zase Liatra fialova krasne zakvitla?
    Dakujem za radu.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje