Starostlivosť o rezané kvety
Galéria (8) Zdroj: shutterstock.com

Ako udržať kyticu kvetov čo najdlhšie čerstvú? Týchto 8 tipov jej pridá niekoľko dní k dobru

Kytica rezaných kvetov je klasika, ktorá zrejme nikdy nevyjde z módy – či už je darovaná k sviatku, výročiu, z lásky, alebo z kamarátstva. Aby ste mohli mať radosť z kvetov vo váze čo najdlhšie, pozrite si dobré tipy, s pomocou ktorých udržíte rezané kvety krajšie o niekoľko dní navyše.

Galéria

Starostlivosť o rezané kvety
Starostlivosť o rezané kvety
Váza s rezanými kvetmi
Starostlivosť o rezané kvety
Starostlivosť o rezané kvety
Váza s rezanými kvetmi
Váza s rezanými kvetmi

1. Mäkké stonky potrebujú skrátenie

Ešte skôr, ako kyticu umiestnite do vázy s vodou, upravte ostrými nožnicami alebo nožom stonky kvetov. Kvety už majú nejakú cestu za sebou a ak neboli po celý čas vo vode, rezné rany zaschli, čo zhorší schopnosť absorpcie vody. Pre väčšinu kvetov sa odporúča šikmý rez, cca pod uhlom 45°. Vďaka tomu sa zväčší absorpčný povrch a žiadny z kvetov sa už nebude kolmo dotýkať dna vázy.

Starostlivosť o rezané kvety
Zdroj: shutterstock.com

2. Drevnaté stonky mierne podrvte

Všimli ste si, že ak si do vázy naukladáte krásne rozkvitnutý orgován, bude sa tváriť veľmi „smutne“? Má totiž drevnaté stonky a po odlomení iba slabé možnosti dostať sa k vode. Ak máte v kytici kvety s drevnatými stonkami, nestačí ich iba zrezať došikma. Potrebujú aj rozdrvenie v dĺžke cca 3 – 4 cm od spodného okraja. Tým sa výrazne zlepší ich schopnosť prijímania vody.

3. Teplá voda vs. studená voda

Váza na rezané kvety by mala byť dôkladne očistená a bez zvyškov čistiacich prípravkov. Kyticu môžete najskôr nakrátko vložiť do mierne teplej vody (okolo 40 – 45 °C), čím sa stonky naštartujú k absorpcii vody. Platí to najmä pre kvety, ktoré boli bez vody dlhšie. Následne vodu vymeňte za studenú a pravidelne (aspoň každý druhý deň) ju obmieňajte, aby sa v nej nerozmnožili baktérii. Pred každou výmenou vody stonky opäť o kúsok skráťte.

Váza s rezanými kvetmi
Zdroj: shutterstock.com

4. Odstráňte spodné a prebytočné listy

Prečo z rezaných kvetov odstraňovať spodné listy? Majú isté nároky na vodu, čo znamená, že sa menej hydratácie dostane do rozvíjajúcich sa pukov. Navyše, listy, ktoré sa tiesnia vo vlhkom prostredí vázy, sú náchylné na skoré zahnívanie, ktoré sa rýchlo šíri aj na zvyšok kvetov.

Starostlivosť o rezané kvety
Zdroj: shutterstock.com

5. Trik s cukrom a octom

Pri kúpe kytice z kvetinárstva možno nájdete v balení malé vrecko s „kvetinovým krmivom“. Výživa na rezané kvety má podobu vo vode rozpustného kryštalického prášku, ktorého úlohou je predĺžiť čerstvosť kvetov, podporiť ich rozkvitnutie a udržať čistejšiu vodu vo váze. Ak ste takúto výživu nedostali, celkom jednoducho ju viete nahradiť aj domáckym riešením – pomocou kryštálového cukru a octu (biely alebo jablčný). Na liter studenej vody pridajte lyžicu cukru a lyžicu octu. Cukor podporuje otváranie kvetov a ocot spomaľuje rast baktérií vo vode.

6. Voľné rezané kvety vhodne usporiadajte

Viazané kytice sú bez pochýb krásnym dielom floristu, no niekedy je úväz tak silný, že jemnejšie stonky niektorých kvetov utrpia v mieste stiahnutia pomliaždenie. Ak chcete kyticu rozviazať alebo máte voľné rezané kvety, dajte si záležať na ich rovnomernom naaranžovaní do vázy. Iba tak sa vyhnete zahnívaniu a všetky neotvorené puky budú mať dosť miesta na rozvinutie.

Starostlivosť o rezané kvety
Zdroj: shutterstock.com

7. Pozor na vysoké teploty, prievan a ovocie

Kde umiestniť kyticu vo váze? Sklady v kvetinárstvach sú zvyčajne tmavšie a chladnejšie miestnosti. Vďaka tomu si skladované rezané kvety dlhšie udržia čerstvosť. To však neznamená, že máte narodeninovú kyticu odložiť do chladnej komory! Nájdite jej pekné miesto s rozptýleným svetlom, bez prievanu a bez prítomnosti tepelného zdroja. Vyhnite sa tiež miske s ovocím. Napríklad z jabĺk a banánov sa uvoľňuje dozrievaním plynný etylén, ktorý spôsobuje aj rýchlejšiu degeneráciu kvetov.

Váza s rezanými kvetmi
Zdroj: shutterstock.com

8. Zvädnuté časti okamžite odstráňte

Rezané kvety majú obmedzenú životnosť a nemusia byť zrezané v rovnakom čase, čo má vplyv aj na to, ako dlho v kytici vydržia. Akonáhle sa medzi kvetmi vo váze objaví hnijúci puk, pleseň alebo hnednúce a naklonené hlavičky, okamžite napadnuté kvety odstráňte a zvyšok starostlivo skontrolujte.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje