Ako pestovať hurmikaki
Chcela by som si zasadiť v záhradke hurmikaki. Nemám žiadne skúsenosti. Určite mám záujem o kvalitný mrazuvzdorný druh. Alžbeta K.
Druh ebenovník rajčiakový (Diospyros kaki) sa nazýva aj tomel či hurmikaki. V záhradách sa pestuje skôr ako rarita. Mladé stromčeky možno vysádzať na jar po oteplení pôdy alebo na jeseň do októbra, novembra. Dôležité je, aby bola pôda dostatočne teplá v hĺbke výsadby okolo +8 °C, aby sa rastlina dobre zakorenila. Ebenovník je síce pomerne odolný proti nízkym teplotám, znáša až -20 °C, ale v severných oblastiach SR treba najmä mladé rastliny prvé 3 – 4 roky chrániť pred mrazom. Na pestovanie vyberieme svetlé, slnečné stanovište chránené pred vetrom, suchom. Vyhovuje mu bežná záhradná pôda. Nie však pôdy premokrené alebo trvalejšie podmáčané, napr. pri topení snehu na jar.
Ebenovník prináša úrodu na nových výhonkoch vyrastajúcich z minuloročného dreva. Po nástupe do rodivosti je potrebné robiť prebierku plodov, aby boli veľkostne vyrovnané a nelámali sa konáre pod váhou úrody. Počas vegetácie je potrebná závlaha, lebo na preschnutie je citlivý. Na živiny je nenáročný, postačí hnojenie bežne používanými hnojivami s mikroelementmi. Vhodné je pestovať osvedčené, vyšľachtené a zaštepené odrody. Pri pestovaní zo semien stromček prináša úrodu až vo veku 5 –10 rokov, pričom plody zväčša nemajú požadované vlastnosti materského stromu. V ponuke záhradníctiev sú odrody samoopelivé a cudzoopelivé. Pri kúpe sa preto treba informovať o tejto vlastnosti kupovanej odrody. Odrody sú napr.: Hana Fuyu, Giant Fuyu, Jiro, Rojo Brillante, Sharon, Tipo, Tone Wase, Vaniglia, Cangzhou, Nikita Bordovaja, Geneva a i. Cena 1 ks je v rozpätí 14,90 – 37,50 €.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/shutterstock
Komentáre