Čo znamenajú hnedé škvrny na jablkách

Čo znamenajú hnedé škvrny na jablkách

Na jablkách sa krátko po zbere objavili hnedé škvrny. Zasahujú aj do dužiny. Viem, že tento rok už jablká nezachránim, ako ale predísť poškodeniu na budúci rok. Ladislav B., Gabčíkovo

Podľa priloženej fotografie jablká postihlo typické poškodenie – pehovitosť jabĺk súvisiaca s nedostatkom prístupného vápnika v pôde. Viac sa prejavuje v suchších a teplých rokoch, ako bol i tento rok, súvisí tiež s nedostatočnou závlahou. Objavuje sa na pôdach výdatne hnojených maštaľným hnojom a trusom drobných domácich zvierat. Postihuje častejšie určité odrody, ktoré citlivejšie reagujú na nevhodné podmienky, napr. Dukát, Šampion, ale i iné. Prejavuje sa preliačinami tmavozelenej farby v šupke plodov. Pod nimi sa nachádza odumreté pletivo dužiny. Tvorí drobné zhluky, je hnedej farby, siaha do hĺbky asi 5 – 10 mm. Proti pehovitosti je potrebné urobiť viac opatrení, najmä aplikovať listové hnojivá s vyšším obsahom vápnika, napr. Wuxal Calcium, Florasin Calcium Plus, Wuxal® Aminocal, Fruton® Ca, Zabraňujú vzniku fyziologickej škvrnitosti, tzv. pehovitosti na plodoch, zlepšujú hospodárenie s vodou a skladovateľnosť. Dbať treba na harmonickú výživu a pravidelný rez stromov, vykonávať prebierku plodov, aby boli úrody rovnomerné.

Podobne v prípade nedostatku bóru vznikajú hnedé škvrny, ale hlboko v dužine. Na prvý pohľad je plod zdravý a často škvrny zistíme až po rozkrojení plodu. Citlivá je najmä staršia odroda jablone Jonathan, ale i hrušky, duly, slivky, maliny, broskyne. Nedostatok bóru zhoršuje príjem živín, brzdí rast koreňov, zhoršuje kvalitu plodov – dužina korkovatie. Zmiernime ho zapracovaním hnojiva Bórax (tetraboritan sodný, nazýva sa aj horká soľ) do pôdy na jeseň alebo skoro na jar, prípadne aplikáciou listových hnojív (Wuxal®Boran) s vyšším obsahom bóru v prvej polovici vegetácie.

Text Ing. Hana Szabóová Foto autorka

Komentáre

  1. František says:

    Horká soľ je síran horečnatý a tetraboritan sodný sú úplne iné hnojivá.Odporúčam doštudovať anorganickú chémiu alebo vrátiť školné.
    Práv-1

  2. Pred dvadsiatimi rokmi som si urobil ovocný sad okrem rezania stromov sa im inak nevenujem žiadne hnojenie žiadne postreky. Jeden rok je viac hrušiek druhý rok sú jablká tretí slivky marhule. Neriešim hlavne že majú včielky čo opelovať a ja si už s úrodou nejako poradím. Príroda si so všetkým poradí len ľudia ju nechápu a snažia sa do tohoto procesu vstupovať a neuvedomujú si koľko škody môžu spôsobiť. Takže netrápte sa pokiaľ sa predajom ovocia neživíte nechajte to tak vydržte a ono sa to samo upraví.

  3. tetka susedka says:

    Aj my máme pár stromov, o ktoré sa staráme len tak, že ich ostriháme.Naše jablká majú pekný vzhľad, ale po rozkrojení vo väčšíne z nich sú hnedé škvrny a jablká majú horšiu chuť. Trvá to už možno aj 20 rokov a nijako sa to samo nechce upraviť. Radosť má sused včelár, ale nám odíde časť úrody len tak kamsi… Takže sa asi prestaneme spoliehať na prírodu a vyskúšame ten Borax

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.