Prečo nemajú kvitnúce čučoriedky aj plody?

Prečo nemajú kvitnúce čučoriedky aj plody?

Kúpila som si čučoriedky. V záhradníctve mi povedali, že sa môžu vysadiť do normálnej pôdy, že nemusí byť kyslá a že sú samoopelivé. Každý rok pekne zakvitnú, ale nemajú plody. Mám šancu dopestovať čučoriedky? (Jana S., e-mail

Niekedy treba trošku trpezlivosti, kým si rastliny zvyknú na nové prostredie a začnú prinášať úrodu, napriek kvitnutiu. Nepíšete, akú odrodu pestujete. Podľa mohutnejšieho vzrastu predpokladám, že ide o odrodu ’Darrow‘. Všeobecne sa odporúča pestovať v záhrade dve a viac odrôd. Dôležité však je, aby kvitli v približne rovnakom období. Pri opelení peľom inej odrody je vyššia pravdepodobnosť prenesenia kvalitného peľu – peľových zrniečok – na piestiky iných, práve kvitnúcich kvetov, ako aj ich vyklíčenia a tvorby plodov. Plody aj úroda sú väčšie. Na hnojenie sú vhodné hnojivá na rododendrony a azalky, hnojivá v síranovej (K2SO4), nie v chloridovej forme (KCl).

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock 

Komentáre

  1. Ak majú tie čučoriedky žlté resp. žltobiele kvety tak ide o zemolez kamčatský, ktorému sa hovorí aj kamčatská čučuriedka. Podľa odrody sú buď čiastočne samoopelivé ale prevažne cudzoopelivé.

  2. Ja som pestoval 10 rokov čučoriedky v „normálnej pôde“ a čakal na zázrak. Potom som na radu známeho presadil čučoriedky do kyslej pôdy cca 50 litrov na rastlinu a rastú a rodia ako divé. Kyslá pôda sa od normálnej musí oddeliť fóliov. Potom ich stačí iba pravidelne zalievať a prihnojovať na to určeným hnojivom.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.