Prečo nemajú kvitnúce čučoriedky aj plody?
Kúpila som si čučoriedky. V záhradníctve mi povedali, že sa môžu vysadiť do normálnej pôdy, že nemusí byť kyslá a že sú samoopelivé. Každý rok pekne zakvitnú, ale nemajú plody. Mám šancu dopestovať čučoriedky? (Jana S., e-mail
Niekedy treba trošku trpezlivosti, kým si rastliny zvyknú na nové prostredie a začnú prinášať úrodu, napriek kvitnutiu. Nepíšete, akú odrodu pestujete. Podľa mohutnejšieho vzrastu predpokladám, že ide o odrodu ’Darrow‘. Všeobecne sa odporúča pestovať v záhrade dve a viac odrôd. Dôležité však je, aby kvitli v približne rovnakom období. Pri opelení peľom inej odrody je vyššia pravdepodobnosť prenesenia kvalitného peľu – peľových zrniečok – na piestiky iných, práve kvitnúcich kvetov, ako aj ich vyklíčenia a tvorby plodov. Plody aj úroda sú väčšie. Na hnojenie sú vhodné hnojivá na rododendrony a azalky, hnojivá v síranovej (K2SO4), nie v chloridovej forme (KCl).
Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock
Ak majú tie čučoriedky žlté resp. žltobiele kvety tak ide o zemolez kamčatský, ktorému sa hovorí aj kamčatská čučuriedka. Podľa odrody sú buď čiastočne samoopelivé ale prevažne cudzoopelivé.
Ja som pestoval 10 rokov čučoriedky v „normálnej pôde“ a čakal na zázrak. Potom som na radu známeho presadil čučoriedky do kyslej pôdy cca 50 litrov na rastlinu a rastú a rodia ako divé. Kyslá pôda sa od normálnej musí oddeliť fóliov. Potom ich stačí iba pravidelne zalievať a prihnojovať na to určeným hnojivom.