Zhrdzavená stará okenná mreža
Zdroj: iStock

Základ je správne očistenie a vhodne zvolený náter. Naučte sa, ako zachrániť zhrdzavený kov

Aj vy si pri pohľade na nejaký zhrdzavený predmet poviete, že už doslúžil? Hrboľatá, odlupujúca sa hrdza vyzerá naozaj zle a nič nenaznačuje tomu, že by sa jej dalo ľahko zbaviť. Pravdou však je, že aj zhrdzavený kovový predmet môžete zachrániť správnym očistením a náterom. Keď poznáte vhodné techniky, podarí sa vám zachovať väčšinu zhrdzavených kovových predmetov – samozrejme, ak majú stále dostatok základnej hmoty.

Môžete maľovať na samotnú hrdzu?

Môžete, ale rozhodne vám to neodporúčame. Vždy, keď je to možné, hrdzu obrúste a farbu či lak nanášajte až na holý, nezhrdzavený kov.

Ak predsa len natierate farbu na hrdzu, pripravte sa na to, že hrdza môže presakovať, najmä cez svetlejšie farby. V každom prípade predtým, ako začnete hrdzavý predmet maľovať povrchovou farbou, použite základný náter určený na kov. Tento náter zafarbí hrdzu a zabezpečí, aby sa neolupovala. Pokiaľ je kov správne natretý základným náterom, hrdza by nemala prenikať cez ďalšiu povrchovú farbu. Vždy je však lepšou alternatívou hrdzu odstrániť brúsením a až potom kov natierať.

Maľovanie hrdzavých predmetov s obrúsením hrdze

Tento spôsob dá síce trochu viac práce, ale výsledkom je zdravý kov bez hrdze, ktorý vydrží ešte dlhé roky.

Budete potrebovať

  • drôtená kefa
  • brúsny papier
  • vysávač
  • nožík na tmel
  • latexové rukavice
  • ochrana očí a dýchacích ciest
  • kladivo
  • odmasťovač alebo denaturovaný lieh
  • základný náter – konvertor hrdze
  • farba na vodnej alebo olejovej báze

Postup

1. Pomocou drôtenej kefy odstráňte všetku uvoľnenú hrdzu a farbu. Začnite zľahka, na zoškrabanie veľkých častí hrdze použite tmelový nôž.

Odstraňovanie hrdze zo starej železnej stoličky
Zdroj: iStock

2. Keď odstránite veľké zhrdzavené časti, zľahka po predmete poklepte kladivom, aby ste zistili, či je dostatočne pevný na natretie. Štrukturálne nestabilný kov jednoducho úder kladivom nevydrží a vy viete, že sa ani neoplatí zachraňovať, pretože hrdza rozožrala aj jeho vnútornú štruktúru. Ak je všetko v poriadku, pokračujete ďalej.

3. Zhrdzavený kov prebrúste brúsnym papierom, aby ste odstránili čo najviac hrdze a vyhladili povrch. Povrch i papier priebežne čistite. Nezabudnite obrúsiť aj časti kovu pár centimetrov za zhrdzavenými miestami.

Brúsenie starého kovu a zbavovanie sa hrdze
Zdroj: iStock

4. Vyčistite povrch predmetu. Na čistenie povrchu môžete použiť kefový nástavec na vysávači. Mastnotu alebo olej odstránite odmasťovačom alebo denaturovaným alkoholom. Aj keď je ťažké zhrdzavené miesto dokonale vyčistiť, snažte sa odstrániť väčšinu obrúsených vločiek a prachu.

5. Použite konvertor hrdze. Po vyčistení a vysušení zhrdzavenej oblasti nastriekajte na ošetrovanú oblasť (a pár centimetrov ďalej) konvertor hrdze. Naneste len tenkú vrstvu konvertora tak, aby nestekal. Mnohé konvertory hrdze sú pri prvom použití číre a potom sčernejú. Nechajte ho vyschnúť aspoň 24 hodín.

Maľovanie kovovej brány farebným náterom
Zdroj: iStock

6. … a môžete maľovať. Keď ste celý postup až potiaľto absolvovali tak, ako treba, je čas naniesť vrchný farebný náter. Pri niektorých konvertoroch hrdze je možné použiť len vrchný náter na báze oleja, nie farbu na vodnej báze – preto skontrolujte odporúčania na vašom. Keďže kov sa po ošetrení konvertorom hrdze zmení na čierny, ak používate svetlejšiu vrchnú farbu, pravdepodobne budete musieť naniesť tri alebo štyri vrstvy, aby ste dosiahli požadovaný efekt.

Ďalšie tipy, ktoré oceníte pri maľovaní zhrdzaveného kovu

  • Po kefovaní a obrúsení hrdze nikdy nenechajte predmet stáť ďalšie týždne či mesiace bez ošetrenia – mohol by opäť hrdzavieť. Čo najskôr naneste základný náter.
  • Malé jamky alebo skorodované miesta môžete vyplniť a vyhladiť tmelom na báze sklenených vlákien.
  • Ak je poškodená časť veľká alebo výrazne zasiahnutá hrdzou, namiesto kefovania ručnou kefou použite drôtený kotúč pripevnený k ručnej brúske.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.