ako sa vyhnut hrdzi
Galéria (6)

Ako sa vyhnúť hrdzi

Kov nachádza uplatnenie v dome od podlahy až po strechu. Na každú aplikáciu sa hodí iný typ výrobku či už z čistého železa, ocele, medi, hliníka, zinku alebo zliatin. Podľa čoho si správne vybrať a ako sa vyhnúť korózii?

Galéria

ako sa vyhnut hrdzi 1877 big image
10kovy big image
13kovy big image
12kovy big image
ako sa vyhnúť hrdzi

Stavebná oceľ

Vlastnosti
•  Zmes kovov s hlavnou zložkou železa, obsah uhlíka 0,01 až 2,06 %. Výraznou vlastnosťou je tvárnosť: železo, ktoré možno kovať bez pridania iných látok, možno označiť za oceľ.
•  Najdôležitejším zliatinovým prísadovým prvkom v oceli je uhlík. Oceľ s vyšším obsahom uhlíka je pevnejšia, ale zároveň aj krehkejšia.
•  Oceľ je z ekologického hľadiska významným materiálom, pretože bez zmeny kvalitatívnych vlastností ju možno bezhranične recyklovať a šrot opätovne roztaviť na oceľ.
•  Oceľ ponúka rozličné vlastnosti. Domáci majstri používajú najčastejšie stavebnú oceľ, pretože je cenovo výhodná, ľahko zvariteľná a tvárna.

Spracovanie
•  Podľa hrúbky materiálu možno oceľ formovať aj mechanickým ohýbaním bez použitia ohňa.
•  Nízkolegovaná oceľ sa dá ľahko opracovávať mechanicky, napríklad vŕtaním, pílením alebo brúsením pilníkom. Táto takzvaná stavebná oceľ je okrem toho ľahko zvariteľná.
•  Stavebná oceľ reaguje na vlhkosť korodovaním. Tento oxidačný proces spôsobuje trvalé oslabenie materiálu. Korodovaniu možno dlhodobo zabrániť vhodnou povrchovou úpravou. Už skorodované časti železa treba najskôr mechanicky zbaviť korózie.

Príklady použitia
•  Stavebná oceľ sa v domácnosti používa napríklad ako výstuž do základov a základových dosiek, buď ako samostatné oceľové prúty, alebo ako prúty spojené do rohoží.

Farebné kovy

Vlastnosti
•  Meď je ako relatívne mäkký kov ľahko formovateľná a viskózna. Ako významný vodič tepla a elektriny má všestranné použitie.
•  Mosadz je zliatina medi a zinku. V súčasnosti sa mosadz pre svoj vzhľad podobný zlatu používa na dekoráciu a ako kovanie.
•  Zinok vytvára na vzduchu ochrannú vrstvu odolnú proti poveternostným vplyvom – viazaním molekúl kyslíka a uhlíka zo vzduchu vznikajú oxid zinočnatý a uhličitan zinočnatý. Pre túto vlastnosť sa zinok používa ako ochranná vrstva proti korózii (zinkovanie kovov).
•  Cín je mäkký, nejedovatý kov s dlhou životnosťou. Používa sa na vytváranie povrchovej vrstvy plechových výrobkov. Spájkovací cín sa používa na mäkké spájkovanie.

Spracovanie
•  Meď sa ľahko opracováva, ľahko sa spájkuje, a preto sa používa na výrobu vodovodných vedení a spájanie elektrických obvodov.
•  Mosadz je ľahko tvarovateľná, ale len pri vysokých teplotách (400 °C). Zahriatím sa uvoľňuje vnútorné pnutie. Rovnako ju možno opracovávať vŕtaním a pílením.
•  Zinok sa už pomerne dlho používa ako ochranná vrstva proti korózii (hrdzi). Kov sa vlastne zapečatí hrubou vrstvou zinku. Zinok možno použiť aj na ochranu povrchových nedostatkov výrobkov zo železa, pričom pôsobí ako anóda.

Príklady použitia
•  Meď sa používa napríklad na výrobu vodovodných vedení a na streche (strešné zvody), zinok v strechárstve (ríny, odpadové rúry, krytina), mosadz na výrobu kovaní.

Ľahké kovy

Vlastnosti
•  Hliník je s podielom 7,57 hmotnostných percent kyslíka a kremíka tretím najpočetnejším prvkom v zemskej kôre a tým najrozšírenejším kovom.
•  Hliník je relatívne mäkkým a viskóznym kovom. Je rozťažný a možno ho rozvalcovať aj na tenučkú fóliu. Takzvanú hliníkovú tvarovateľnú zliatinu možno formovať aj pri nízkych teplotách, ohýbať, lisovať a kovať. Pnutia vzniknuté tvárnením za studena možno odstrániť zahriatím na teplotu do 250 °C.
•  Čistý hliník na základe toho, že sa na jeho povrchu vytvára tenká oxidovaná vrstva má matný, striebrosivý vzhľad vďaka tomu je odolný proti korózii.

Spracovanie
•  Technológia prietlačného lisovania za tepla umožňuje vyrábať hliníkové profily s jednoduchším alebo zložitejším prierezom s pomerne vysokou presnosťou rozmerov a kvalitným povrchom.
•  Hliník je relatívne mäkký a vďaka tomu ho možno ľahko tvarovať, vŕtať, píliť a opracovávať pilníkom.
•  Tým, že tento materiál ľahko vedie teplo, vkladá sa ako vrstva odvádzajúca teplo napríklad do svietidiel alebo počítačov.

Príklady použitia
•  Hliník sa často používa na výrobu profilov a kovaní. Uplatňuje sa aj pri výrobe okenných rámov alebo vchodových dverí, ale rovnako tak možno hliník použiť aj na výrobu strešnej krytiny.–>

Ušľachtilá oceľ

Vlastnosti
•  Ušľachtilá oceľ je označenie pre legovanú alebo nelegovanú oceľ s obzvlášť vysokým stupňom rýdzosti. Zaužívané označenie nehrdzavejúca oceľ je nepresné. Ušľachtilá oceľ nemusí totiž spĺňať vlastnosti nehrdzavejúcej ocele.
•  Bežne sa ako antikorová (nehrdzavejúca) oceľ označuje len ušľachtilá oceľ, čo nemusí byť pravda.
•  Medzi ušľachtilú oceľ patrí napríklad vysokorýdza oceľ, z ktorej sa zvláštnym procesom tavenia odstraňujú zložky hliníka a kremíka, alebo napríklad aj vysokolegovaná nástrojová oceľ, ktorá je určená na neskoršie tepelné spracovanie.

Spracovanie
•  Ušľachtilá oceľ je z hľadiska opracovania náročnejšia. Vysokolesklý povrch sa dá dosiahnuť len náročnými postupmi leštenia. Tvarovanie za studena môže viesť k skrehnutiu ocele. Odporúča sa tvarovanie za tepla – zahriatie materiálu na teplotu 100 až 300 °C.
•  Ušľachtilú oceľ možno zvárať len uplatnením špeciálnych postupov. Je nevyhnutné použiť osobitné nástroje určené na tento účel. Pri zváraní  sa uvoľňujú škodlivé plyny, a preto by sa zváranie malo zveriť do rúk odborníkov.

Príklady použitia
•  Ušľachtilú oceľ nájdete napríklad v kufríku s náradím. Používa sa na výrobu skrutkovačov alebo stavebných prvkov, ako je zábradlie či kovanie, čiastočne aj na výrobu odvodňovacích systémov.

Hliník
Mäkký, striebristobiely ľahký kov oxiduje veľmi rýchlo. Na povrchu sa tak tvorí tenká, ale hutná oxidovaná vrstva. Vďaka tomu je odolnosť proti poveternostným vplyvom veľmi vysoká. Ak sa táto vrstva poruší škrabancami, vytvorí sa opätovne nová. Hrdza preto nepredstavuje v prípade hliníka žiaden problém.



Meď

Ide o svetločervený lesknúci sa kov, na ktorého povrchu sa po vystavení vetru a počasiu vytvára tenká oxidovaná vrstva. Pre meď typická zelenkastá patina má ochrannú funkciu. Zároveň je želaným dekoračným efektom. Meď je odolná proti sadre, vápnu a agresívnej vode. Vďaka tomu má dlhú životnosť.

Zinok
Zinkový plech možno ľahko spracovávať. Používa sa na výrobu strešnej krytiny, zvodov dažďovej vody a vonkajších obkladov stien. Na modrastom kove sa vplyvom poveternosti vytvára pevná a samohojaca vrstva. Nie je odolný proti silným kyselinám ani alkáliám. Pri kontakte s meďou vzniká korózia.

Mosadz
Zmes (zliatina) medi a zinku. Vysoko leštená mosadz veľmi dobre odoláva poveternostným vplyvom. Časom sa však stáva povrch matný a získava sivozelenú farbu (oxiduje), použitím špeciálneho čistiaceho prípravku a utierok je však toto sfarbenie ľahko odstrániteľné. Lesk sa udržiava pravidelným leštením.



Zodpovedná redaktorka:
Andrea Dingová 
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. tonyloco says:

    Nadpis je: Ako sa vyhnúť hrdzi. ale v článku sa nepíše nič o tom ako ochrániť jednotlivé kovy pred koróziou, prípadne aké konkrétne prípravky použiť. Sú tu len encyklopedicky opísaní vlastnosti a použitie ale dosť primitívnym spôsobom. Fakt poučný článok ale iba pre debilíkov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje