Starostlivosť o plastový záhradný nábytok
Galéria (4) Zdroj: shutterstock.com

Opäť bledne a praská? 3 dôležité body v starostlivosti o záhradný plastový nábytok

Plastový záhradný nábytok zaujme rozmanitým prevedením a dobrou cenou. Na rozdiel od dreveného nábytku nevyžaduje zdĺhavú aplikáciu ochranných náterov, no jeho životnosť je výrazne kratšia, ak sa s ním manipuluje nesprávne a aspoň z času na čas sa mu nedopraje základná starostlivosť.

Galéria

Starostlivosť o plastový záhradný nábytok
Údržba a skladovanie plastového záhradného nábytku
Čistenie plastovej záhradnej stoličky

Záhradný nábytok z plastu si v minulosti neurobil dobré meno. Typické biele a zelené plastové stoličky končili iba s troma alebo dvoma nohami a posledný sediaci utŕžil nepríjemné modriny. Stačilo „málo“ – ponechať stoličku na slnku niekoľko mesiacov, náhodne ju postaviť na čo i len mierne nerovné podložie a stolička putovala do odpadu.

V súčasnosti sa však plastový nábytok snaží o opätovné získanie popularity. A zdá sa, že celkom úspešne. Vylepšené materiály, pohodlné sedenie, tradičné aj trendy farby si v spojení s priaznivou cenou získali pozornosť mnohých. Na rade je otázka – ako sa o plastový záhradný nábytok postarať, aby vydržal čo najdlhšie?

Údržba a skladovanie plastového záhradného nábytku
Zdroj: shutterstock.com

Slnko ako úhlavný nepriateľ

Výhodou plastu pri vonkajšom použití je jeho odolnosť voči vlhkosti a korózii. Tým získava malý náskok pred drevom a oceľou. Drevené prvky na záhrade totiž potrebujú pravidelnú kontrolu a opakované nanášanie ochranných náterov. Oceľové prvky tiež musia disponovať vonkajším náterom/úpravou, aby dlhodobo odolávali podmienkam vonkajšieho prostredia.

V prípade plastu má slabina zdanlivo nenápadnú podobu – samotné vystavenie na slnečnom žiarení. Je známe, že UV žiarenie spôsobuje zmenu farby plastov a ich oslabenie. Biely plastový nábytok vystavený na slnku postupne žltne až hnedne. Farebný plastový nábytok zase stráca z pôvodnej sýtosti a pôsobí vyblednuto. Pod vplyvom UV žiarenia sa plast stáva „zraniteľnejším“ – praskajú opierky, nohy, sedacie časti.

Čo urobiť? Ak je to možné, umiestnite plastový nábytok do tieňa – napríklad pod pergolu, prístrešok či altánok. V období dlhšieho nepoužívania nábytok zakrývajte. Pri kúpe nových kusov sa vopred informujte o vlastnostiach materiálu. Dnes už nie je problém zohnať nábytok z plastu, ktorý je odolný voči UV žiareniu. To znamená, že si podstatne dlhšie zachováva svoje pôvodné vizuálne aj mechanické vlastnosti, čo má pozitívny vplyv na celkovú životnosť.

Pravidelné čistenie nábytku

Ani záhradný nábytok z plastu nie je odolný voči zašpineniu. Ide najmä o prach, pele, trus od hmyzu a vtákov. Nechýbajú však ani mastné škvrny z grilovačky alebo fľaky z ovocia a z čerstvo pokosenej trávy, ktorá sa na povrch prilepila.

O tom, ako náročné bude čistenie plastového povrchu, rozhoduje jeho prevedenie alebo povrchová úprava. Výhodu má hladký povrch, z ktorého postačí nečistoty odstrániť pomocou teplej vody, penivého saponátu a mäkkej hubky.

Čistenie plastovej záhradnej stoličky
Zdroj: shutterstock.com

Ak ste sa pri kúpe dali zlákať na štruktúrovanú úpravu povrchu, boj s usadenými nečistotami bude vyžadovať viac času i fyzických síl. Najskôr nechajte nečistoty rozmočiť, a potom pomocou kefy s jemnými štetinami povrch dočistite.

Drsné kefy a drôtenky sú úplne nevhodné – vytvárajú ryhy, ktoré sa podpisujú na vzhľade nábytku. K dispozícii sú aj intenzívne čističe na plasty, ktoré sú vhodné na plastové okná a plastový nábytok. Rozpúšťajú odolné nánosy staršieho dátumu bez veľkej námahy.

Chcete si ušetriť námahu? Hoci plastový nábytok nepotrebuje povrchové ošetrenie, bola by škoda nevedieť, že existujú rôzne prípravky, ktoré poskytujú nano ochranu pre umelohmotné povrchy. Po aplikácii vytvárajú neviditeľnú vrstvu, ktorá zabraňuje zachytávaniu nečistôt a dokonca aj odpudzuje vodu.

Bezpečné mimosezónne uskladnenie

Bez ohľadu na materiál, ktorý záhradnému nábytku dominuje, v mesiacoch, kedy nie je aktívne používaný, by mal byť uskladnený na mieste, ktoré je bezpečné, suché a teploty v ňom sa udržiavajú nad nulou (garáž, dielňa, krytý prístrešok).

Platí to aj pre plastové sedenie a plastový stôl. Niektoré kusy sú demontovateľné a ušetria cenný priestor. Aby sa na záhradnom nábytku neusádzal prach, nezabudnite na vhodný obal. Pozor na nadmerné zaťaženie inými odloženými vecami, ktoré môžu spôsobiť deformáciu niektorých častí nábytku.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.