Záhradné posedenie z dreva
Galéria (22) Zdroj: Peter Svoboda

Zvládne si naozaj každý svojpomocne vyrobiť záhradné sedenie z dreva? Domáci majster Peter vám ukáže, ako sa to dá!

Už sme sa zrejme všetci vo svojom okolí stretli s výrobou sedenia z paliet. No málokto sa odhodlá vyrobiť si záhradné sedenie z drevených trámov tak, že by pokojne mohlo konkurovať zostave kúpenej v predajni. Spojili sme sa s domácim majstrom Petrom Svobodom, ktorý je autorom jedného takéhoto krásneho sedenia a so svojimi skúsenosťami sa rád podelil.

Galéria

Výroba záhradného posedenia
Výroba záhradného posedenia
Výroba záhradného posedenia
Výroba záhradného posedenia
Výroba záhradného posedenia
Výroba záhradného posedenia
Výroba záhradného posedenia
Výroba záhradného posedenia

Môže si takéto sedenie zo starých kusov dreva vyrobiť hocikto? Teda aj človek, ktorý nemá s prácou s drevom veľa skúseností?

Áno. Zvládne to vyrobiť každý, kto je aspoň trošku zručný, ak si zvolí ľahší postup prác vo forme vŕtačky a klincov. Ja som zvolil o level ťažší spôsob výroby, a to s kolíkmi a lepenými spojmi (skryté spoje), pretože už mám asi dvojročné skúsenosti s drevom. No som samouk, vyučený elektrikár a práca s drevom je iba moje hobby vo voľnom čase.

Výroba záhradného posedenia
1. Vstupný materiál – smrek neopracovaný. | Zdroj: Peter Svoboda
Výroba záhradného posedenia
2. Skúška prvej nohy na stôl. | Zdroj: Peter Svoboda

Ak si chceme vyrobiť cenovo dostupné sedenie na záhradu – stôl a lavice / stoličky, čo všetko k tomu budeme potrebovať?

Ak sa budeme baviť o použitom dreve určenom na recykláciu, teda ide o staré, vo väčšine prípadov i neopracované drevo, tak najlepším pomocníkom v tejto fáze je hobľovačka. Pre skrátenie dreva na presne požadovaný rozmer v najlepšom prípade i pokosová píla s dorazom.

Ak ide o materiál, ktorý som zvolil priamo ja, čo boli preklady – teda hranoly, tak v tomto prípade bude potrebná ešte stolná alebo pásová píla na pozdĺžne rezanie hranolov na dosky. Z nich vyrobíme škárovky na stolovú dosku, sedáky a opierky na lavičku.

Ďalej budeme potrebovať truhlárske svorky a lepidlo na lepenie škároviek. Tiež kolíkovací prípravok za pár korún z bežnej predajne, na ktorý nedám dopustiť. Samozrejmosťou sú vŕtačka a vrtáky. Tiež brúska a fréza na opracovanie hrán.

Výroba záhradného posedenia
3. Dielňa v procese kolíkovania a skladania stolov. | Zdroj: Peter Svoboda
Výroba záhradného posedenia
4. Lepenie konštrukcie stolu. | Zdroj: Peter Svoboda
Výroba záhradného posedenia
5. Narezaný materiál pre konštrukciu lavičky. | Zdroj: Peter Svoboda

Ale čo ľudia, ktorí nemajú doma toľké stolárske vybavenie?

Ľuďom s minimom vybavenia a s menšími skúsenosťami by som odporučil siahnuť po elektrickom hoblíku, okružnej píle, stolnej píle a vŕtačke so závitmi. V tomto prípade hrozí, že skrutkované spoje povolia, keďže drevo pracuje. Záhradný nábytok by nebol tak stabilný a pevný, ako variant s lepidlom. No je to tiež riešenie.

Ak z vybavenia máte iba vŕtačku a závity, tak sa dá kúpiť drevo už opracované, ktoré nájdete v hobby predajniach. Tieto stačí iba narezať na potrebný rozmer a spojiť skrutkami. Bude to trvať minimálne o polovicu času menej, nebude to úplne lacný variant, ale ten pocit, že ste si niečo vyrobili sami, pretrvá.

Výroba záhradného posedenia
6. Kolíkovanie lavičiek. | Zdroj: Peter Svoboda
Výroba záhradného posedenia
7. Lepenie lavičiek. | Zdroj: Peter Svoboda
Výroba záhradného posedenia
8. Trámy po rozrezaní na polovičky na pásovke. | Zdroj: Peter Svoboda

Vy ste siahli po drevených hranoloch. Aké drevo je najlepšie použiť? A môže byť už používané, respektíve z nejakých iných starých zostáv?

Najlacnejším variantom je staré použité drevo. Bohužiaľ, v takom prípade ide o mäkkú drevinu, a to smrek. Ide o palety, trámy zo starých domov, staré drevené steny, ploty alebo preklady, po ktorých som siahol aj ja. Tieto boli určené k prevozu stavebného materiálu. V podstate sa dá použiť čokoľvek, čo nie je úplne zhnité. No i tak platí, že najlepším variantom na výrobu domáceho sedenia je tvrdé drevo. K tomu ale väčšina ľudí prístup nemá.

Výroba záhradného posedenia
9. Zarovnávanie dosiek na škárovku. | Zdroj: Peter Svoboda
Výroba záhradného posedenia
10. Lepenie dosiek na stôl. | Zdroj: Peter Svoboda
Výroba záhradného posedenia
11. Hobľovanie dosiek. | Zdroj: Peter Svoboda
Výroba záhradného posedenia
12. Zrezanie hrán a obrúsenie konštrukcií. | Zdroj: Peter Svoboda

Ak už máme materiál s potrebnými nástrojmi pripravené, skúste podrobne popísať postup prác.

Predsa len, vrátim sa na začiatok. Najdôležitejšou časťou výroby je zdroj dreva. V mojom prípade je ním brat, ktorý šoféruje kamión a preklady si zbieral na kúrenie do dielne. Tie som si od neho vzal na výrobu týchto krásnych skvostov.

Pri výbere materiálu treba dať pozor na to, aby nebol úplne popraskaný a jednotlivé trámy následne vyrovnáme v hobľovačke. Narežeme si ich na požadovaný rozmer, spílime hrany hornou frézou – ja som použil frézu so zaoblenou hranou. Potom nasleduje brúsenie, napríklad excentrickou brúskou. S pomocou šablón navŕtame kolíky pre následné spojenie a zlepenie konštrukcií. Stiahnutie jednotlivých lavíc a stolov pri lepení, som dosiahol vďaka truhlárskym svorkám, ktoré sa taktiež dajú vyrobiť doma.

Pre pohodlnejšie opieranie som pred lepením lavíc ešte zrezal vršok zadných nôh kvôli operadlu, aby nebolo kolmé. Keď máme zlepené konštrukcie, môžeme sa pustiť do škároviek. Trámy už máme zarovnané, teraz ich rozrežeme na polovice. Buď na stolnej píle alebo na pásovej píle. Záleží od toho, čo máte doma. Zarovnáme jednotlivé dosky po reze, poskladáme správne škárovky a zlepíme ich. Zarežeme na rozmer, ktorý potrebujeme. Zjemníme hrany, obrúsime a môžeme rysovať kolíky, ako do škároviek, tak do konštrukcií. Ja som zvolil kolíky s priemerom 10 mm, pri dĺžke 50 mm.

Na spodok nôh mi napadlo dať gumy ako podložky proti vlhkosti od podlahy. Prilepíme škárovky ku konštrukciám, utrieme sety od prachu, ešte raz všetko prebrúsime do hladka a sedenie máme hotové.

Výroba záhradného posedenia
13. Gumy proti vlhkosti na spodky nôh. | Zdroj: Peter Svoboda
Výroba záhradného posedenia
14. Lepenie stolných dosiek. | Zdroj: Peter Svoboda
Výroba záhradného posedenia
15. Lepenie dosiek na lavičky. | Zdroj: Peter Svoboda
Výroba záhradného posedenia
16. Lepenie dosiek na lavice z iného uhlu pohľadu. | Zdroj: Peter Svoboda

Koľko kusov a akých širokých hranolov dreva ste použili na stôl a na lavičky?

Stôl: 115 x 80 x 80 cm (3ks)

Lavičky: 115 x 50 x 85 cm (3ks)

  • konštrukcie vyšli zo 45 trámov (75 x 75 mm v surovom stave)
  • hranol konštrukcie vyšiel po opracovaní na 67 x 67 mm
  • škárovky sú tiež z trámov, ale tie som pozdĺžne rozrezal na polovicu, teda z jedného som urobil dve dosky, pričom celkovo na škárovky išlo asi 35 trámov (70 dosiek)
  • hrúbka škároviek je 39 mm
  • všetko lepené na 10 mm kolíky
  • do lavičky sa vošlo 40 kusov kolíkov
  • stôl obsahuje 42 kusov kolíkov
  • ako podložky pod nohy som použil staré gumy z pásu zo štrkovne
  • v jednej gume sú 4 klince 70 mm
Záhradné posedenie z dreva
Hotové záhradné sedenie bez povrchovej úpravy. | Zdroj: Peter Svoboda
Záhradné posedenie z dreva
Zdroj: Peter Svoboda
Záhradné posedenie z dreva
Zdroj: Peter Svoboda

Na záver ešte zostavu na sedenie natrieme niečím špeciálnym, aby odolala všetkým poveternostným podmienkam?

Po všetkých prácach prichádza na rad to najdôležitejšie a najzásadnejšie, a tým je povrchová úprava sedenia. To záleží na každom jednotlivcovi, pretože niekto má rád prírodný vzhľad a niekto si sedenie prefarbí tak, aby mu ladilo s okolím. Samozrejme, záleží na mnohých faktoroch. Ak na výrobok prší či svieti slniečko, tak by som siahol po tvrdovoskovom oleji. Ak bude sedenie skryté pod strechou, tak je jedno, čo zvolíte. Aj ten smrek má dlhú životnosť, keď nie je na priamom slnku a daždi.

Pozrite si aj video z výroby záhradného sedenia:

Spracovala: Veronika Vandrašeková
Foto, realizácia a video: Peter Svoboda (svobikk)

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.