image 35534 25 v1
Galéria (11)

Terasa pri rodinnom dome ako záhradná obývačka

Terasa patrí k základným technickým prvkom pri rodinnom dome. Jej tvar a veľkosť sú limitované rozmermi nielen rodinného domu, ale hlavne pozemku a požiadavkami na užívanie.

Galéria

Terasa pri rodinnom dome
Terasa pri rodinnom dome
Terasa pri rodinnom dome
Terasa pri rodinnom dome
Terasa pri rodinnom dome
Terasa pri rodinnom dome
Terasa pri rodinnom dome
Terasa pri rodinnom dome

UMIESTNENIE

Moderné rodinné domy majú priamy kontakt s terasou. Bezproblémové napojenie na terasu patrí dnes k štandardu. Terasa sa dá považovať za priame prepojenie rodinného domu a záhrady. Je ideálnym miestom na príjemné strávenie voľného času. Dôležitým rozhodnutím je preto správny výber jej umiestnenia. Pri novostavbách rodinných domov rozhodovanie odpadáva vzhľadom na premyslené dispozície a orientáciu na svetové strany. Terasa by mala mať miesto v blízkosti obývacej miestnosti alebo minimálne kuchyne. Teda obytných miestností využívaných asi najviac. V starších rodinných domoch sa neprihliadalo až tak dôsledne na prepojenie interiéru s exteriérom. V takýchto prípadoch je to o dôslednejšom zhodnotení podmienok a obmedzení daného priestoru. Niekedy stačí napríklad zbúrať starú garáž a na vzniknuté miesto medzi rodinným domom a hospodárskou budovou umiestniť terasu. Prístup nie je taký komfortný ako pri novostavbách, keďže terasa nemá priame prepojenie s rodinným domom, na druhej strane, atmosféra a použité materiály vedia túto nevýhodu prevýšiť.

SPEVNENÉ PLOCHY

Dôležitá voľba prichádza na rad hneď na začiatku. Charakter spevnenej plochy do veľkej miery predurčí vzhľad terasy. Typické je použitie zámkovej dlažby, obľúbenej pre jednoduchú montáž i pomerne ľahké opravy. Nevýhodou je, že pôsobí stroho, chladne. Príjemný prírodný vzhľad prináša na terasu drevo. Výber vhodného materiálu a pravidelná údržba sú podmienkou dlhej životnosti. Z našich druhov drevín je najvhodnejšie použiť borovicu, dub, buk alebo jaseň. Z exotických zasa tík alebo eben. Spojenie plastu a dreva prináša woodplastic (WPC) – kompozitný materiál vyrábaný z dreva a polyméru. Oproti drevu má viacero výhod. Odoláva poveternostným vplyvom, hnilobe, poskytuje farebnú a tvarovú stálosť. Zároveň si zachováva výzor dreva a na prvý pohľad je ťažké rozlíšiť, či je terasa drevená alebo sa použili WPC dosky.

MATERIÁLY A KONŠTRUKCIA

V prípade, že terasa nie je súčasťou rodinného domu, vieme ju prepojením materiálov začleniť do okolitého prostredia. Časťou riešenia môže byť suchý múrik prebiehajúci v rámci oplotenia, ktorý rovnakým materiálom odkazuje na soklovú časť rodinného domu. Spĺňa viacero funkcií. Vytvára rozhranie medzi terasou a hranicou pozemku. Poskytuje možnosť výsadby rastlín. Pre väčší komfort sa na terase objavuje pergola. Tieniaci prvok, ktorý oceníme hlavne v lete. Z materiálov je najpoužívanejšie drevo (smrek, dub, buk ). Alternatívu predstavuje oceľová konštrukcia, ktorá pôsobí subtílnejšie, ale možno až príliš stroho.

Dobre vyriešená terasa

POLOHA
Je „prilepená“ k záhradnému domčeku alebo ku garáži či inej úžitkovej stavbe na pozemku, ale nie príliš ďaleko od domu. Je na nej príjemný chládok, slnko však nechýba.

PODLAHY A POVRCHY
Palubovka z terasových dosiek je vhodná, treba ju však pravidelne ošetrovať olejom. Okolo je drobný štrk s kamennými šľapákmi a betónový chodník pri dome.

OHEŇ
Na kultivované grilovanie postačí malý prenosný gril, ktorý môžeme kedykoľvek premiestniť alebo schovať.

LADÍ S BALKÓNOM
Farebné doladenie je dôležité, aby stavby nepôsobili „odtrhnuto“, najmä ak sú blízko pri sebe. Veľký balkón poskytuje pohodlie a súkromie pri slnení.

RASTLINY
Pri plánovaní terasy a jej okolia na ne nemožno zabudnúť. Bez výsadby by štrk, betón a kameň vyzeral ako v nevadskej púšti.

PERGOLA
Zatieňuje terasu a znižuje intenzitu osvetlenia a prílišného tepla.

BALKÓN A TERASA
Na balkón vyjdete ráno bosí a v pyžame, preberiete sa pri kávičke či prevesíte periny cez zábradlie. Na terase zasa môžete celý večer „džemovať“ spolu s priateľmi.

ZARIADENIE
Opäť môže byť celkom jednoduché – stôl a lavice. Kritériom je, aby ustálo aj dážď, z čoho vyplýva, že pravidelnému ošetrovaniu lazúrami sa nevyhnete.

VÝSADBA

V rámci prekrytia oplotenia sa hodia druhy ako bobkový list (za predpokladu, že stanovište je na plnom slnku). Alternatívou je napríklad hebe (ak uvažujeme nad plným živým plotom) alebo azalky a rododendrony. Tieto rastliny vyžadujú kyslý substrát.Nenáročným, no pomerne zaujímavým druhom je okrasná tráva miscanthus. V rámci výsadby okolo terasy postačuje napríklad iba jeden kus doplnený nižšími druhmi, ako sú nátržníky, vresy, ajuga a nízke odrody spirey. Možností je samozrejme viac, každý priestor si vyžaduje osobitný prístup odborníka vzhľadom na rôzne podmienky.

Text a vizualizácie: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Juraj says:

    čo sa týka podlahy na terasu, tak v poslednej dobe sa čoraz viac článkov venuje terasám z kompozitných materiálov…my sme si domov dávali na terasu wpc dielce od woodplastic.sk , dali sme sa do star dielcov kvôli úprave s drážkami – nešmýka sa ani keď je mokrá a odoláva mrazu, nebledne na slnku a stačí ju udržiavať vapkovaním pár krát do roka cca 3-4 krát

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.