Ako odhaliť a vyriešiť úniky vody v domácnosti

plastové matice
Zdroj: shutterstock

Aj drobné úniky vody cez poškodené tesnenie môžu spôsobiť veľké škody na drevených podlahách či stenách. Takéto straty výrazne pocítite aj na svojom účte. Ukážeme vám, ako tieto tajné úniky vody včas rozpoznať a vyriešiť.

O koľko eur ročne prídete, ak z kvapkajúceho kohútika vody padne jedna kvapka vody za 10 sekúnd? Po prenásobení je to 57 centov (ak rátate cenu za vodné a stočné 3,65 €/l). Ak by kvapka padla každú sekundu, je to 5,75 €. Pri menšom úniku vody, ktorá tečie jemným prúdom, by odtiekol liter asi za 8 minút, za dva týždne 2,5 kubického metra (9,20 €). Pri počuteľnom crčaní rýchlosť straty narastá – liter naplníte asi za 1,5 minúty a za 14 dní dovolenky prídete o vodu za 49 €. Ale pozor, za rok úniku z netesnej batérie či WC by ste dostali účet na 1 279 € bez toho, aby ste užitočne využili čo len štipku vody. To sú dobré dôvody, aby ste mali všetky ventily a kohútiky v poriadku a pri dlhodobej neprítomnosti v byte vždy uzavreli hlavné prívody všetkých médií a energií.

Pod drezom

Spoje sú najpravdepodobnejším miestom netesností, ale napríklad staré kovové rúry môžu zapríčiniť úniky z dierok kdekoľvek, najmä v zápachovom uzávere (teda sifóne), v ktorom sa stále nachádza voda. Ak nenájdete úniky v odtokovom systéme, treba skontrolovať aj prívody vody, ktoré vedú k batérii. Nakoniec skontrolujte, či nedošlo k zatekaniu cez miesta pod okrajom drezu alebo okolo základne vodovodnej batérie. Na zistenie týchto netesností rozlejte vodu z hubky okolo batérie a okraja drezu a potom zospodu hľadajte kvapky. Pri hľadaní vlhkosti či už na doskách drezovej skrinky alebo potrubiach si zabezpečte dobré osvetelnie. Nespoliehajte sa iba na svoj hmat, nech by bol akokoľvek citlivý.

Redakcia radí

Skôr ako začnete utesňovať potrubie, nájdite miesto unikania vody. Naplňte obidve misy drezu vlažnou vodou, nie studenou. (Chladná voda môže spôsobiť kondenzáciu kvapiek na potrubiach z okolitého vlhkého vzduchu, čo znemožňuje nájsť únik.) Potom sa pozrite pod drez s problémovým odpadom. Všetky potrubia vysušte a skontrolujte tesnenia okolo odtokového ventilu, resp. odtokovej mriežky. Ak nevidíte žiadne kvapky, ktoré sa tvoria pri vode stojacej v dreze, odstráňte obidve zátky a počas vytekania vody dávajte pozor na kvapky, ktoré by mohli signalizovať netesnosti.

Problém č. 1: Únik zo spojov odpadového potrubia

oprava odtoku
Zdroj: shutterstock

Tesnenia, ktoré utesňujú závitové potrubné spoje, nebudú zadržiavať vodu, ak časť jednej rúrky nevedie v priamom smere do druhej. Preto si dôkladne obzrite netesný spoj a skontrolujte zarovnanie rúr. Ak je spoj vyosený, jednoducho uvoľnite maticu, vyrovnajte rúry a dotiahnite ju. Celá zostava je prepojená, takže veľmi ľahko sa môže stať, že narovnaním jedného spoja môžete skriviť iný. Nebuďte prekvapení, ak skončíte uvoľňovaním a doťahovaním niekoľkých spojov, hoci ste chceli narovnať iba jeden. Ak je spoj vyrovnaný, ale napriek tomu prepúšťa vodu, utiahnite prevlečnú maticu.

Použite dvoje nastaviteľných klieští s hladkými čeľusťami na armatúry: jedny na pridržanie potrubia, druhé na dotiahnutie matice. Prípadne nastaviteľné kliešte s čapom a drážkou podložíte handrou či plastovými násadami, aby ste neodreli chrómovaný povrch armatúr. Ak máte starú skorodovanú kovovú rúrku, možno zistíte, že je tenká a plech sa deformuje, len čo ju zovriete kliešťami. Takú treba vymeniť. Plastovú rúru najprv utiahnite rukou. Ak to nezastaví kvapkanie, použite kliešte. Ale jemne, plastové závity možno ľahko strhnúť. Ak bude prepúšťať vodu naďalej, treba vymeniť tesnenie, prípadne aj celé potrubie.

Problém č. 2: Únik z odtokového ventilu

oprava odtokového ventilu
Zdroj: shutterstock

Hlavným tesnením okolo mriežky je tesniaci tmel, ktorý sa časom opotrebuje. V priebehu rokov môže stvrdnúť, zmraštiť sa alebo popraskať. Niekedy môžete zastaviť únik utiahnutím skrutky v strede mriežky, resp. poistnej matice pod drezom (pri niektorých odpadových systémoch), ale v mnohých prípadoch je jedinou „liečbou“ nová dávka tmelu. Starý odtokový ventil (mriežku, sitko) možno znovu použiť, ak sú všetky časti v dobrom stave, ale zvyčajne je vhodné ich vymeniť. Očakávajte, že miniete asi 10 €, pričom lacnejšie ventily sú menej spoľahlivé. Pretože musíte rozobrať väčšinu odtokovej zostavy, aby ste sa dostali až k netesnej mriežke, zvážte aj výmenu odtokových (odpadových) potrubí, ak sú staré.

Najťažšou časťou tejto úlohy je odskrutkovanie poistnej matice, ktorá je často zaseknutá pre rôzne usadeniny alebo koróziu. V prípade kovových potrubí budete potrebovať špeciálny kľúč na armatúry. Po odstránení poistnej matice vytiahnite mriežku a zoškrabte z nej tmel. Inštalácia nového sitka je jednoduchá. Len nezabudnite, že gumové tesnenie je umiestnené nad plochou podložkou. Utiahnite ventil opačným smerom, než aký ste použili na jeho demontáž.

Problém č. 3: Staré a poškodené odtokové potrubie

oprava odtokového potrubia
Zdroj: shutterstock

Niektoré netesnosti nemožno zastaviť narovnaním alebo uťahovaním rúr. Matice so strhanými závitmi sa nedajú utiahnuť a staré gumové krúžky (tesnenia) netesnia, pretože sú tuhé a zdeformované. Mali by ste si zadovážiť nové matice, podložky alebo vypúšťacie časti. Ale keďže plastové rúry sú veľmi lacné a ľahko sa inštalujú, inteligentným a spoľahlivým riešením je úplne nová odtoková zostava.

Všetko si môžete kúpiť v hobby marketoch a na celú opravu lacnejšieho systému si vystačíte asi s 20 €. Súpravy pre bočný vývod spod odpadového ventilu alebo stredové výstupné zostavy (ak je sifón, teda zápachový uzáver, pod stredom umývadla, teda pod odpadovým ventilom, mriežkou) väčšinou obsahujú všetky potrebné časti.

Problém č. 4: Únik vody z okraja drezu

únik vody z okraja drezu
Pozor, neobaleným náradím môžete poškriabať pochrómovaný povrch batérie!

V takomto prípade voda presakuje pod okraj alebo spodnú časť batérie a postupne ničí skrinky a kuchynské pracovné dosky. Cez spodnú skrinku dôkladne skontrolujte spodnú stranu dosky. Vezmite si baterku, ľahšie spozorujete napučané časti drevotriesky alebo iné známky poškodenia vodou. Vyskúšať môžete aj malý test – nafŕkajte vodu okolo okraja drezu a batérie a zospodu vyhľadajte priesaky. V prípade poškodeného tmelu okolo drezu zoškrabte starý tmel a naneste nový. V prípade uvoľnenej batérie utiahnite zospodu stabilizačnú dosku, kovový krúžok a prevlečenú maticu. Batérie však môžu mať rozdielne pripevnenie.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteTipy na úspešnú montáž

Špeciálny rezač na rezanie rúrok
Špeciálny rezač na rezanie rúrok. | Zdroj: shutterstock

• Ak budete musieť skracovať odpadovú rúru, zoberte si na to pílku s jemnými zubami, ktorá je na tento materiál najideálnejšia.

• V prípade pochybností odrežte odpadovú rúru radšej o niečo dlhšiu. Lepšie je rezať dvakrát ako rúrku príliš skrátiť a potom absolvovať ďalší „výlet“ do železiarstva.

• Nezabudnite do koncovky vložiť tesnenia. Spoje s prevlečnými maticami si vyžadujú kužeľové tesnenia.

• Plastové matice doťahujte ručne. Ak by sa objavili nejaké netesnosti spojov pri testovaní novej zostavy, mierne ich dotiahnite. Kliešte použite len ako poslednú možnosť, aj to veľmi opatrne.

• Nakoniec prekontrolujte netesnosť.

kuchynské drezy
Zdroj: shutterstock

Test tajných únikov vody

Prevažná väčšina netesností sa vyskytuje blízko zariaďovacích predmetov (vane, drezu a toalety) alebo priamo na nich. Ak máte podozrenie na netesnosť v prívode vody, existuje jednoduchý spôsob, ako to skontrolovať, dokonca aj vtedy, ak sú potrubia ukryté vnútri stien. Najskôr vypnite všetky kohútiky. Ak sú v systéme kvapkajúce vodovodné batérie alebo toaleta, ktorej splachovací ventil prepúšťa vodu, zatvorte uzatváracie ventily jednotlivých zariaďovacích predmetov. Potom choďte k vodomeru a skontrolujte polohu ručičky merača v litroch, resp. pri digitálnych vodomeroch 3. miesto za desatinnou čiarkou. O tri hodiny neskôr znova skontrolujte odobraté množstvo vody (alebo meranie uskutočnite cez noc). Ak sa hodnota zmení, v prívode vody je netesnosť.

Ako vyberať vodovodné batérie

Pred nákupom si zistite veľkosť umývadla či drezu. Pri kúpe nevhodne zvolenej batérie by okrem iného voda mohla zle stekať.

Kúpte si (ideálne) súpravu umývadlo + batéria, predídete komplikáciám či nákladom navyše, napr. za odtokový ventil.

Priplaťte si za kvalitu, pretože nevýhodou lacnejších modelov je ich životnosť. Srdcom batérie je zmiešavacia kartuša, kde sa mieša teplá voda so studenou. Kartuša môže byť plastová alebo keramická. Lacné modely batérií v cene do 40 € majú zvyčajne plastovú kartušu, ktorá sa ľahko opotrebuje. Začne sa na nej usadzovať vodný kameň, batéria začne prekvapkávať a jej chod sa bude zadrhávať. Opotrebenie keramických kartuší je takmer vylúčené.

Dajte si pozor, všetci zahraniční výrobcovia dodávajú iba 150 mm rozstup (vzdialenosť vodovodných rúrok v stene). Batérie s rozstupom 100 mm kúpite výhradne od českých a slovenských výrobcov batérií.

Paneláková batéria, to je spojenie umývadlovej, vaňovej a sprchovej batérie. Ide o jednu nástennú batériu s dlhým ramienkom, ktoré si podľa potreby otočíte buď nad umývadlo, alebo nad vaňu a obsahuje aj prepínač na sprchu. Vyrába sa však iba so 100 mm rozstupom.

Komentáre

  1. Ján Šmelík says:

    Najviac energie a peňazí Vám uniká kanalizáciou. Kanalizačná voda so sebou unáša teplo z domu v obrovskom množstve. Táto energia sa dá zachytiť a vrátiť späť do domu. Ušetrí to naozaj veľa peňazí, ale ušetrí to aj prírodu, lebo ušetrené teplo netreba vyrobiť spaľovaním plynu, uhlia, dreva…

  2. Niesu to tu nejake nezmysly? Napr v BA je stabnovene cena okolo 1,1 eur za m3, nie za liter plus stocne asi priblizne v rovnakej cene, tak mozno okolo 2.2 EUR za meter kubicky . . . to co je za cena. 3.6 za liter ??????

  3. Samé nezmysli.Najviac peňazí uniká ak prvé číslo na výplatnej páske nezačína dvojkou,v horšom prípade jednotkou.Vtedy je strata cca až 2 000 € mesačne a tá je už citeľná. Nie raz za čas odkvapujúca voda.Ak si to neviem opraviť,dám pod točku nádobu,aspoň je na polievanie kvetov.A ten,kto rátal straty kvápaním,nech si zopakuje v ZŠ šiestu triedu,tam sa to učí.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.