umývanie fľaše
Zdroj: istock

3 efektívne spôsoby, ako vyčistiť fľašu na vodu

Každá fľaša na vodu na opakovateľné použitie môže byť zdrojom nepríjemných choroboplodných zárodkov a mikroorganizmov, ak sa o ňu nevieme dobre postarať.

Či už ide o fľašu, v ktorej nosí nápoje do školy vaše dieťa alebo tú, ktorú si nosíte do posilňovne či do práce – nech je akokoľvek kvalitná – sama sa nevyčistí. Poznáte najlepšie spôsoby ako na to?

Pleseň vo fľaši

Podľa štúdie zverejnenej v magazíne Treadmill Reviews vedci vo fľašiach na vodu, ktoré používali športovci našli až neuveriteľných 313 499 mikroorganizmov na centimetre štvorcový. Keď si uvedomíte, že na hračke pre domáce zvieratá sa nachádza len 2 937 potenciálne škodlivých mikroorganizmov, je to šokujúce.

Navyše, vieme, že vlhké a teplé miesto je skvelým prostredím pre rast plesní a rozmnožovanie mnohých baktérií i vírusov. Preto je veľmi dôležité po každom použití fľašu dôkladne umyť. Tie, ktoré sú vhodné do umývačky riadu situáciu zjednodušujú. Avšak mnohé (alebo ich časti) nie sú.

umývanie plastovej fľaše
Zdroj: istock

Tri najefektívnejšie spôsoby, ako vyčistiť fľašu na vodu

Saponát na umývanie riadu

Na každodenné umývanie fľaše stačí teplá voda so saponátom na riad. Naplňte fľašu horúcou vodou a pridajte do nej pár kvapiek prípravku na umývanie riadu. Na fľašu nasaďte uzáver a poriadne pretrepte fľašu tak, aby voda vo vnútri začala bublať. Tekutinu vylejte a kefou alebo hubkou na fľaše vyčistite vnútro. Nezabudnite ani na vonkajšiu časť fľaše, ale najmä časť, z ktorej sa pije. Vykefujte aj závity vrchnáka. Opätovne fľašu poriadne vypláchnite horúcou vodou a nechajte ju dôkladne vysušiť.

umývanie plastových nádob
Zdroj: istock

Biely ocot

Biely destilovaný ocot je jedným z najšikovnejších pomocníkov v domácnosti. Naplňte fľašu do polovice octom, doplňte vodou, zatvorte ju, pretrepte a nechajte pôsobiť celú noc. Ideálne je, keď aj počas noci fľašu párkrát pretrepete. Ráno ju dôkladne povyplachujte a nechajte vyschnúť. Tento spôsob je špeciálne vhodný na čistenie nádob z nehrdzavejúcej ocele. Takúto očistu robte i vtedy, keď fľašu umývate v umývačke – aspoň raz týždenne.

Sóda bikarbóna a bielidlo

Už dávno vieme, že sóda bikarbóna ma podstatne viac použití ako len na pečenie. Skvelá je aj na čistenie fliaš, dokonca i vtedy, ak už bojujeme s plesňou. Naplňte fľašu vodou a rozmiešajte v nej lyžičku bielidla s lyžičkou sódy bikarbóny. Vrchnák a ostatné časti vydrhnite kefou pomocou bielidla a sódy. Zatvorte a nechajte stáť celú noc. Ráno fľašu a jej časti opláchnite teplou vodou, nechajte dôkladne vyschnúť a môžete používať.

Náš tip: Fľaše so „sosáčikmi“ alebo slamkami sú veľmi praktické, ale predstavujú vysoké riziko, pretože práve v tejto časti sa najčastejšie udržiavajú nebezpečné mikroorganizmy a zvyčajne sa aj ťažšie čistí. Navyše – nemusíte si to vôbec všimnúť. Namočte ich na noc do niektorých z vyššie uvedených roztokov a dočistite tyčinkami na uši. Slamky je najlepšie vymieňať za nové.

Sabína Zavarská

Zdroj: bhg.com

Foto: istock

  1. Roman says:

    Najlepším prostriedkom na čistenie a dezinfekciu fliaš z ktorých sa pije je roztok chlórnanu sodného (NaClO) napr.: SAVO. Dezinfekčný účinok je lepší ako pri octe resp. sóde bikarbóne. Po pôsobení roztoku je potrebné fľaše opláchnuť vodovodnou vodou aby nesmrdeli po chlóre.

  2. Dej says:

    problem vo vasej rade je ze po save ostava neprijemny zapach ktory neviete odstranit cize na pitie pitnej vody je savo nevhodne

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.