Exteriérové tienenie od Climax
Galéria (6) Zdroj: servisclimax.sk

Vonkajšie žalúzie, rolety alebo screenové rolety? Majitelia vonkajšieho tienenia odporúčajú, na čo si dať pri výbere pozor

Vonkajšie tienenie je vďaka efektivite, úsporám v každom ročnom období, modernej technológii i dizajnu stále obľúbenejšie. Stojíte pred voľbou medzi vonkajšími žalúziami, roletami alebo screenovými roletami? Nechajte si poradiť od samotných majiteľov, na čo sa pri výbere zamerať.

Galéria

Exteriérové tienenie od Climax
Vonkajšie žalúzie
Vonkajšie rolety
Screenové rolety
AR aplikácia s možnosťou vizualizácie vonkajšieho tienenia

Efektivita vonkajšieho tienenia

O funkčnosti vonkajších žalúzií a roliet po rokoch skúseností s predokennou tieniacou technikou niet pochýb. Vďaka zachyteniu slnečných lúčov ešte pred samotnou konštrukciou objektu je efektivita oveľa vyššia, než je to pri vnútornom tienení. Tým nielen odpadajú náklady na klimatizáciu v horúcom lete, ale z rovnakého dôvodu sa návratnosť investície prejaví aj na úspore peňazí za vykurovanie v zime.

V súčasnej dobe sú v oblasti vonkajšej tieniacej techniky na trhu 3 základné typy:

  • vonkajšie žalúzie – doposiaľ najpredávanejší variant vonkajšieho tienenia s možnosťou regulácie svetla, vetrania a v niektorých prípadoch aj výrazného zatemnenia,
  • vonkajšie rolety – vynikajú schopnosťou znižovať hluk v interiéri a úplne zatemniť miestnosť pre nerušený spánok kedykoľvek počas dňa,
  • zvislé fasádne clony alebo screenové rolety – chránia pred ostrým slnkom a zároveň prepúšťajú dostatok denného svetla.

Spýtali sme sa 3 majiteľov týchto typov tienenia na ich skúsenosti a tiež sme požiadali o vyjadrenie, čo by ešte zohľadnili pri výbere, keby znova stáli pred rozhodnutím, ktorý typ vybrať.

Vonkajšie žalúzie v bytovom dome s presklenou terasou

Prvým osloveným je majiteľ väčšieho bytu v centre mesta, ktorý so svojou rodinou využíva presklenú terasu orientovanú do vnútrobloku.

Vonkajšie žalúzie
Vonkajšie žalúzie patria k najobľúbenejšiemu typu vonkajšieho tienenia. | Zdroj: servisclimax.sk

„Zaobstaranie vonkajších žalúzií do bytu s terasou, na ktoré okrem slnečníka nie sú žiadne ďalšie tieniace prvky, bola skvelá voľba. Presklená časť je pomerne veľká, šírka presahuje 4 metre, napriek tomu sa našlo riešenie, ktoré umožnilo zatieniť celú plochu bez nutnosti rozdeľovať ju na časti. Ovládanie je pohodlné a klíma vo vnútri bytu sa nedá porovnať s dobou, kedy sme využívali iba dočasné vnútorné rolety. V tomto smere som s vonkajšími žalúziami veľmi spokojný,“ hovorí majiteľ bytu. Dodáva tiež: „Pri výbere tieniacej techniky sme zvolili vonkajšie žalúzie aj na zatienenie okien orientovaných do rušnej ulice. Tu by som nabudúce zvolil asi radšej vonkajšie rolety, ktoré by okrem zatienenia plnili aj odlučovaciu funkciu.“

Vonkajšie rolety v rodinnom dome

Majitelia rodinného domu, u ktorého sa rozhodli pre vonkajšie rolety, najprv zvažovali obstaranie žalúzií, nakoniec však zvolili druhý variant, ktorý umožňuje dokonalé súkromie a pokoj na nerušený spánok.

„Pre vonkajšie rolety sme sa rozhodli aj kvôli malým deťom, ktoré vďaka úplnému zatemneniu majú dobré podmienky na pravidelný spánok v každom ročnom období. Máme ich inštalované na väčšine okien, v obývacej izbe sme však na radu známych dali prednosť žalúziám, pri ktorých je väčšia možnosť regulácie svetla,“ vysvetľuje majiteľka.

Jej partner zase oceňuje funkčnosť vonkajšieho tienenia: „Ročné náklady na energie klesli o približne 10 % a bola to teda dobrá investícia. Páči sa mi aj ovládanie pomocou mobilnej aplikácie. Kedykoľvek môžem zatiahnuť a vytiahnuť rolety na pár kliknutí. Ako som sa dozvedel od výrobcu, táto moderná vychytávka sa dá dnes aplikovať na väčšinu tieniacej techniky.“

Vonkajšie rolety
Vonkajšie rolety zaistia perfektné zatienenie. | Zdroj: servisclimax.sk

Screenové rolety ako doplnok k žalúziám

Poslednému oslovenému majiteľovi rodinného domu odporučil screenové rolety výrobca záhradnej pergoly ako doplnok pre bočné tienenie.

„Priznám sa, že som o tejto možnosti vôbec nevedel, ale nemôžeme si ju vynachváliť. Bočné ostré slnko vie pri orientácii terasy na západ znepríjemniť popoludňajšie posedenie. Tieto clony sú skvelé aj za dažďa, ktorý nás s nimi nijako neobmedzuje,“ hovorí spokojný majiteľ a dopĺňa: „Na okná sme však zaobstarali vonkajšie žalúzie pre väčšie súkromie a efektívnejšie zatemnenie.“

Screenové rolety
Screenové rolety perfektne fungujú ako doplnok pergoly na bočné tienenie. | Zdroj: servisclimax.sk

Vizualizácia vonkajšieho tienenia pomôže s plánovaním dizajnu

O funkčnosti a pohodlnom spôsobe ovládania vonkajšieho tienenia sa každou zákazkou presviedčajú majitelia akéhokoľvek typu objektu. Moderné technológie však pomôžu aj s dizajnovou stránkou veci. Napríklad vďaka aplikácii od spoločnosti Climax, ktorú si do telefónu alebo tabletu stiahnete jednoducho pomocou QR kódu, si na pár kliknutí vyskúšate, ako bude tieniaca technika vyzerať na vašich oknách či dverách.

AR aplikácia s možnosťou vizualizácie vonkajšieho tienenia
Nová AR aplikácia od firmy Climax ponúka možnosť vizualizácie vonkajšieho tienenia. | Zdroj: servisclimax.sk

Vizualizovať na vlastnom bývaní môžete vonkajšie žalúzie, rolety, screenové rolety, markízy či pergoly vrátane bioklimatických. Pri každom z týchto produktov si v aplikácii je možné vybrať z niekoľkých farieb lamiel, konštrukcií, príp. látok, vyskúšať vzhľad v zatiahnutom aj roztiahnutom stave a urobiť si tiež predstavu o intenzite zatienenia interiéru.

Zdroj: PR článok CLIMAX

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje