Tieniaca technika domu
Zdroj: Climax.sk

Projekty rodinných domov bez žalúzií? Vyvarujte sa budúcim ťažkostiam

Riešite projekt rodinného domu? Potom nezabudnite už vopred myslieť na vonkajšie tienenie v podobe žalúzií alebo roliet. V súčasnosti je tieniaca technika v novostavbách už samozrejmosťou. Aj keď je možná dodatočná montáž, ušetríte si veľa starostí i financií, ak na ňu myslíte hneď od začiatku projektu.

Prečo premýšľať o vonkajších žalúziách?

Riešite výstavbu rodinného domu a premýšľate o tom, aké tienenie zvoliť? Bude dostatočné vnútorné tienenie v podobe bežných žalúzií alebo vonkajšie tienenie vo podobe roliet? Faktom je, že vonkajšie žalúzie i rolety vám prinesú veľa výhod, ktoré oceníte počas celého roka. Medzi hlavné prednosti patrí predovšetkým:

  • zníženie nákladov na vykurovanie až o 30 %,
  • v lete šetria náklady na klimatizáciu,
  • vytvárajú dokonalé súkromie,
  • chránia okná pred vetrom a dažďom,
  • možnosť tieniť a vetrať súčasne,
  • znižujú hluk v dome.

Na výber je celý rad kvalitných vonkajších žalúzií a roliet. Ak si nie ste istí, aký typ tienenia vybrať pre váš dom, odborník vždy pomôže. Architekti a dizajnéri veľmi dobre vedia, že je dobré premýšľať o tienení už pri projekte rodinného domu. Ušetrí vám to veľa starostí a financií.

Montáž vonkajších žalúzií
Montáž vonkajších žalúzií prináša veľa výhod. Znižuje náklady na kúrenie a vytvára dokonalé súkromie. | Zdroj: Climax.sk

Projekty rodinných domov zohľadňujú rovno aj vonkajšie tienenie

Ak ste teraz vo fáze projektu rodinného domu, nezabudnite do neho zahrnúť aj vonkajšie tienenie. Ak už viete, že chcete v dome vonkajšie zatienenie, ušetríte si veľa práce a financií. Dodatočná montáž má niekoľko úskalí. Keď myslíte na vonkajšie tienenie vopred, potom odpadajú tieto nevyhnutnosti a starosti:

  • zásah do fasády a elektriny,
  • vznik tepelných mostov,
  • viditeľné boxy.

Otázkou potom zostáva, aké vonkajšie tienenie si môžete vybrať pre dom. Žalúzie, rolety alebo zvislé fasádne clony? Každý typ tienenia má svoje prednosti.

Kedy sú vhodné vonkajšie žalúzie a kedy rolety?

Čaká vás rozhodnutie o tom, aký typ vonkajšieho tienenia si môžete vybrať. Môžete sa rozhodnúť medzi vonkajšími roletami, screenovými roletami (zvislé fasádne clony) alebo žalúziami. Najväčší rozdiel spočíva v možnosti regulácie svetla.

Vonkajšie rolety vytvoria celistvú plochu, nemusíte ich naklápať, svetlo regulujete iba vytiahnutím alebo spustením rolety. Môžu byť vybavené sieťou proti hmyzu alebo poistkou proti vytiahnutiu. Rolety vám poskytnú dokonalú tmu, čo je perfektné pre spálne alebo detské izby.

Vonkajšie rolety
Vonkajšie rolety sú obzvlášť vhodné pre spálne alebo detské izby. Zabezpečia vám perfektnú tmu v miestnosti. | Zdroj: Climax.sk

Vonkajšie žalúzie nebránia vetraniu a lamely sa môžu podľa vlastného uváženia naklápať, čím budete lepšie regulovať prísun svetla do miestnosti. Nevytvoríte síce dokonalú tmu ako s roletami, ale tento typ tienenia sa perfektne hodí do obývacích izieb, kuchýň alebo spoločenských priestorov.

Vonkajšie žalúzie
Vonkajšie žalúzie sa perfektne hodia do obývacích izieb. | Zdroj: Climax.sk

Screenové rolety sú modernou alternatívou k žalúziám a roletám. Sú čím ďalej, tým obľúbenejšie. Nepustia slnečné lúče do miestnosti, ale zároveň prepustia dostatok denného svetla. Sú vyrobené z kvalitnej látky odolnej proti vyblednutiu, ovládať sa dajú manuálne i motorom.

Screenové rolety
Screenové rolety chránia pred slnkom, odolajú silnému vetru a oživia každú fasádu domu. | Zdroj: Climax.sk

Záleží len na vás, aký druh je pre vás príjemnejší. Vyberajte si nielen zo širokej škály montáží, ale aj z pestrej palety farieb a tvarov lamiel.

Zdroj: PR článok Climax

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje