Obnova starého stropu za 19 €!

Obnova starého stropu za 19 €!

Popraskaná omietka a vytŕčajúce káble nemusia byť dôvodom na to, aby ste pre obnovu stropu pred maľovaním volali remeselníkov. Inšpirujte sa našou obnovou 60-ročnej kuchyne, pri ktorej sme siahli po ľahkej sadrovej stierke a polystyrénovej dekoratívnej rozete.

náročnosť: +++

čas: 2 až 3 dni
náklady: 19 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne


Hľadáme šikovných a kreatívnych majstrov zo všetkých kútov Slovenska!

Zapojte sa do súťaže DOBRÝ MAJSTER a vyhrajte pobyt v Grandhoteli Starý Smokovec**** pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a vstupom do hotelového wellness!


KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 19 €
(skutočná spotreba pre miestnosť)

• penetrácia 1 €
napr. Primalex Hĺbková Penetrácia (10,85 €/3 kg)
• stierky, tmely, výstuhy 2,50 €
napr. Tmel Vario (7,20 €/5 kg), napr. Rifino Top (11,04 €/12,5 kg), výstužná sklovláknitá páska (1 €/bal)
• náter 3 €
napr. Remal Plus (4,72 €/3 kg)
• dekorácie, lepidlá, tmely 11,50 €
napr. Rozeta R26 z Dimex.sk (9,40 €/ks), napr. Pattex Extreme Total Fix (6,62 €/440 g), napr. Pattex Akryl (4,40 €/300 g)
• elektroinštalácia 1 €
• objímka pre plošnú montáž
(1 €/ks), odpadová PVC rúra 75 mm

NÁRADIE A POMÔCKY

 ľahký valček
napr. Harris Easy Reach
 sada štetcov
napr. Harris Expert Blue
 stierka
 brúsna mriežka
 murárske hladidlo
 maliarska vanička
 maliarske miešadlo
 elektrikárske náradie 

PRACOVNÝ POSTUP

1. PREHLIADKA
Z rebríka vykonáme dôslednú prehliadku stropu. Našli sme praskliny, vydutú omietku, ale aj chýbajúce časti, ktoré bude treba nahradiť.

2. ZAROVNANIE
Širokou stierkou stiahneme vyčnievajúce nerovnosti. Mnohé vznikli pri zatekaní vody, ktorá prenikla do stavby pri rekonštrukcii strechy.

3. STIERANIE
Ak poslednému z náterov chýba priľnavosť, zoškriabeme ho nasucho. Stáva sa to pri vápennej farbe nanesenej na disperznej alebo na hlinkovej. 

4. PREBRÚSENIE
Pri prasklinách zmenšíme výškové rozdiely prebrúsením. Brúsna mriežka s najhrubším zrnom urobí prácu, ktorú potrebujeme. 

5. NARIEDENIE
Hĺbkovú penetráciu si vodou pririedime v predpísanom pomere do maliarskej vaničky. Volíme najvyššiu povolenú koncentráciu. 

6. PENETROVANIE
Očistený a odprášený strop napenetrujeme. Valčekom nanášame penetráciu v množstve, ktoré sa dokáže vpiť do omietkoviny.

7. DETAILY
Štetcom nanesieme penetráciu do detailov, ku ktorým valček neprenikne. Dlhým vlasom širokého štetca sa dostaneme až do hĺbky prasklín.

8. MIEŠANIE
V maliarskej vaničke si zarobíme sadrokartonársky tmel. Na rozdiel od vápenných a cementových zmesí nám bude vyzrievať omnoho rýchlejšie. 

9. TMELENIE
Tmelom plníme škáry, pri ktorých vytvárame stierkou nábeh na zjednotenie plochy. Bude to akýsi šetrný bubon, ktorý v ploche zaniká. 

10. PLOCHY
Väčšie plochy dorovnáme murárskym hladidlom. V našom prípade je to betónová zálievka otvoru, cez ktorý prechádzal starý komín. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste11. PREŠKRABANIE
Ešte za vlhka preškrabeme stuhnutý tmel stierkou tak, aby sme dosiahli čo najlepšiu rovinu pre druhú vrstvu vyhladzovacieho tmelenia.

12. MIEŠANIE
Namiešame si hladký stierkový tmel na báze sadry. Vždy iba také množstvo, ktoré dokážeme v priebehu 40 minút spoľahlivo minúť. 

13. NANÁŠANIE
Tam, kde sme vypĺňali tmelom praskliny, nanesieme v celej dĺžke sadrovú stierku. Nanášame priečne, zahladzujeme po dĺžke.

14. PÁSKA
Do pripraveného lôžka vložíme sklotextilnú pásku. Tá v budúcnosti zabráni tomu, aby pracujúca omietka otvorila prasklinu. 

15. ZAHLADENIE
Vloženú pásku ešte za čerstva prestierkujeme. Ťahy stierky budú rovnaké ako pri vytváraní lôžka. Pracujeme jemne, aby sme pásku nepoškodili. 

16. STIERKOVANIE
Teraz sa môžeme pustiť do stierkovania plochy. Hladidlom nanášame tenučkú vrstvu, vždy v smere nerovností tak, aby sme ich neznásobili. 

17. BRÚSENIE
Preschnutú stierku prebrúsime. Použijeme brúsne hubky, ktoré nám budú kopírovať kontúry omnoho lepšie ako brúsna mriežka na držiaku. 

18. ZNAČENIE
Ceruzkou značíme chyby, v ktorých stierka nevyplnila celú plochu. Grafitová značka sa nám nebude prepíjať do farieb a náterov. 

19. DOPLNENIE
Vyznačené nedostatky opäť prestierkujeme. Tentokrát nám však už bude stačiť iba široká sadrokartonárska stierka s pružnou čepeľou. 

20. RYSOVANIE
Na rozete si vyznačíme kruh s priemerom 75 mm. Kružidlo zapichneme do vymeraného stredu vzoru, tuhou ťaháme líniu. 

21. VYREZANIE
Úzkou modelárskou čepieľkou naznačený kruh vyrežeme. Čepeľ jemne kloníme tak, aby sa nám v báze otvor pre tesnejšie obopnutie zužoval. 

22. BRÚSENIE
Brúsnym papierom zrnitosťou P80 otvor prebrúsime, čím nám vzniknú hladké línie bez uhlových segmentov, ktoré zanechala čepieľka.

23. LEPIDLO
Po celom obvode nanesieme biele montážne lepidlo určené do interiéru. Jeho akrylátová báza polystyrén nepoškodí, spoj vznikne takmer okamžite. 

24. PRITLAČENIE
Rozetu po celom obvode pevne pritlačíme k stropu, prúžok lepidla sa snažíme roztlačiť tak, aby nám nikde nevznikla otvorená škára.

25. ZAMERANIE
Zameriame si hĺbku otvoru, pričom po celom jeho obvode hľadáme najmenšiu mieru. K rozmeru pripočítame 10 mm na montáž objímky. 

26. REZANIE
Z odpadovej PVC rúry s priemerom 75 mm si odrežeme potrebnú časť. Aby bol rez skutočne kolmý, pomôžeme si pri vedení píly pokosnicou. 

27. FAZETA
Brúsnym papierom vytvoríme na vonkajších hranách fazety. Tie nám zjednodušia zasúvanie dielcov pri zostavovaní nového svietidla. 

28. ZASUNUTIE
PVC rúru zasunieme do otvoru. Dotlačíme ju k stropu, na ktorý sme si naniesli niekoľko bodov montážneho lepidla na fixovanie. 

29. ODMONTOVANIE
Odmontujeme pôvodnú objímku. Vopred si však vypneme istič celého okruhu a skúšačkou preveríme, či sú vodiče bez napätia. 

30. MONTÁŽ
K vodičom pripojíme novú objímku. Je určená pre svetelné zdroje do 40 wattov, čo zodpovedá úsporným CCFL i LEDkám. Objímku nasunieme na PVC rúru. 

31. TMELENIE
Svetlo preskúšame. Škáry spojov vyplníme stavebným akrylátovým tmelom. Ten nám svojou rozťažnosťou premostí odlišné vlastnosti omietky a polystyrénu. 

32. MIEŠANIE
Sadrovú omietku zarobíme s penetráciou bez prídavku vody, aby sme získali jemnú stierkovaciu hmotu pre nanášanie štetcom.

33. PRIMER
Na polystyrénový povrch nanesieme dve či tri vrstvy stierky štetcom. Tým získame sadrový vzhľad a utajíme pórovitú štruktúru polystyrénu. 

34. ODPRÁŠENIE
Širokým štetcom dôkladne oprášime celý strop. Máme na ňom zvyšky prachu z dobrusovania stierky, ktorých sa potrebujeme zbaviť. 

36. BARIÉRA
Na miestach, kde presakuje hrdza alebo sú mastné fľaky, použijeme oddeľovací náter, ktorý v sebe tieto defekty navždy uzamkne.

37. MIEŠANIE
Na strop nanesieme hĺbkovú penetráciu. Vo vedre si rozmiešame farbu, aby sme zjednotili jej konzistenciu. Pracovnú dávku si vždy naberáme do maliarskej misky. 

38. DETAILY
Obvodové lemy a rohy natierame širokým štetcom. Tým zaistíme kvalitný náter na miestach, ku ktorým by sme sa valčekom nevedeli dostať.

39. ROZETA
Rovnakým spôsobom natierame i rozetu. Ťahy pevných syntetických štetín nám pod disperziou ešte viac pomôžu utajiť použitý materiál. 

40. NATIERANIE
Celú plochu natrieme v dvoch vrstvách interiérovou disperziou. Je vhodné, aby prvý náter smeroval priečne k oknu a druhý kolmo na neho.


      Hotovo

DÔSLEDNÁ PREHLIADKA

KONTROLA PO DETAILOCH
Čím viac sa o strope pri dôkladnej prehliadke dozviete, tým menej nečakaných nepríjemností vás postretne pri jeho obnove. Prehliadnuť by ste si preto mali každý detail, ktorý by sa mohol cez nové vrstvy materiálov premietnuť do finálneho vzhľadu. Žiadny strop nie je rovný, nekonečnú plejádu vĺn, hrbolov a prehnutí nemá zmysel vyrovnávať. Cieľom je vytvoriť ilúziu hladkej a plynulej plochy.

VYDUTÁ OMIETKA
Na poklep ju prezradí dutý zvuk, ale nie je problémom. Nejedna sa v priebehu rokov na niektorých miestach uvoľnila z trstiny, nabíjaného pletiva alebo heraklitu, ktorý poslúžil ako debnenie pri liatí vrstvy betónu. Nesnažte sa tieto lokálne bubliny otvárať, narobili by ste si kopu nepríjemností. Strop neodoláva žiadnej námahe, žiadna z týchto chýb sa nebude zväčšovať.

PRASKLINY
Či už otvorené, alebo prekryté sa od vydutých bublín líšia iba v tom, že vznikli na rozhraní pevnej a uvoľnenej plochy. Skúsenosti ukazujú, že ak nie sú vystavené námahe dreveného – štukátorového – stropu, po opravení tmelom sa s odstupom času už nikdy neobjavia znova. Pevné sadrové tmely sa na staré vápenné a vápenno-cementové malty dokážu naviazať tak pevne, že materiál sa na namáhanej ploche scelí.

ŠKVRNY NA MAĽOVKE
Vrásky na čele však môžu narobiť nepríjemné škvrny, o ktoré nie je núdza v budovách, do ktorých zatiekla voda, alebo v kuchyniach či ostatných technických miestnostiach budov. Nespoliehajte sa na to, že sa vám ich podarí pretrieť, žiadajú ošetrenie náterom, ktorý odoláva pôsobeniu vody.

OBNOVA TMELENÍM
Ak k tomu ešte pridáme drobné opravy elektroinštalácie alebo uloženie nových vodičov pre svietidlá do drážok, máme pod kontrolou už všetky detaily. Obnova stropu tmelením a stierkovaním má životnosť na desiatky rokov. Na jedenkrát vyhladíte a maľovať už budete vždy na hladkom a rovnom.

DOKONALÁ SÚDRŽNOSŤ VRSTIEV

MALÝ TEST
Nik už po desiatkach rokoch nevie povedať, aké druhy materiálov sa na strope stretli. Vápno, hlinkové nátery, disperzie a penetrácie môžu po navhlčení ukázať, že si vzájomne nerozumejú. Všetko sa dozviete vo chvíli, keď mokrým valčekom prejdete súvislý dvojmetrový pruh a po piatich minútach na rovnaké miesto nanesiete valcom neriedenú farbu. Ak sa nič nelepí, nelúpe a nedelí na vrstvy, všetko je v úplnom poriadku.

ZOŠKRABÁVANIE
Ak sa vrstvy náterov od seba oddeľujú, nezostáva vám nič iné, iba celý strop navlhčiť vodou s malým prídavkom saponátu a po zavädnutí zoškrabať stierkou s oblými rohmi nadol – na dôsledne natiahnutú maliarsku fóliu z hrubého, nepretrhnuteľného materiálu. Takáto príprava predĺži vaše práce približne o pol dňa. V našom prípade bol nesúdržný iba najnovší náter, ten sme preto mohli zoškrabať za sucha, bez zdĺhavého namáčania.

PENETRÁCIA
Je zárukou, že sa budú všetky nové vrstvy dokonale spájať s podkladom. Tam, kde pomocou nariedenej disperzie vytvoríte spojovací mostík, vzájomné previazanie nikdy nezlyhá. Dlhé reťazce molekúl vytvárajú pri vyzrievaní akúsi hustú sieť, ktorá cez póry preniká aj do podkladového materiálu. Ak by sme popustili uzdu fantázii, mohli by sme povedať, že vzniká akýsi suchý zips, na ktorý sa nová farba či stierka dokonale naviaže.

DÔLEŽITÉ!
Držte sa pravidiel pre riedenie penetrácie a uskutočnite takýto náter medzi vrstvami vždy iba jeden raz. Ak by ste penetrovanie opakovali v dvoch vrstvách po sebe, vznikol by lesklý film, na ktorý by farba nechcela priľnúť. Vašu imaginárnu hustú sieť suchého zipsu by ste upchali. Výsledok by bol rovnako zlý, ako keby ste penetráciu vynechali.

STIERKOVANIE

JEMNÝ STIERKOVACÍ TMEL
Ponúka riešenie pre tých domácich majstrov, ktorí nemajú žiadne skúsenosti so stierkovaním. Jeho prednosťou je, že po rozrobení vo vode vznikne jemná, nelepivá pasta, po ktorej sa kĺže murárske hladidlo bez toho, aby bolo potrebné nanášať niekoľkomilimetrovú vrstvu stierky.

K DOKONALEJ HLADKOSTI
Tmel v mieste kontaktu so stropom vytvára film tenší ako papier, stierka zostáva iba v priehlbinách. Po tom, čo z nej podklad vytiahne vodu, pri každom novom prechode hladidla sa plocha žehlí do úplnej dokonalosti. Takáto práca nevyžaduje trpezlivosť, ale len opakované prechádzanie hladidlom po ploche. A to vždy v odlišnom smere, aby si hladidlo našlo plynulú cestu cez reliéfy nerovností.

SÚVISLÁ HLADKÁ VRSTVA
Nami použitý Rigips Rifino Top je natoľko jemný, že dokáže vyplniť aj póry v papieri sadrokartónu. Preto ním na strope dokážete vytvoriť hladký súvislý film, ktorý ukryje staré nedostatky. Pod stierkou zmiznú priehlbiny, praskliny i nerovnosti, zjednotí sa štruktúra povrchu. V dvoch vrstvách sa vám v priebehu dvoch hodín podarí vytvoriť takmer dokonalý výsledok.

PRÁŠOK DO VODY!
Dôležité je držať sa pri zamiešavaní pravidla, že prášok treba pomaly sypať do vody tak, aby čiastočky sadry a disperzného spojiva nasiakli vodou. To zabráni tvorbe hrudiek, ktoré by nadobro narušili snahy o vytvorenie rovného povrchu. Nám sa pri miešaní osvedčilo použitie akumulátorového skrutkovača s kuchynskou metličkou, ktorú treba po každom použití vymyť zo všetkých zvyškov stierky.

ČISTOTA NÁRADIA
Potrebné je zbaviť sa aj vytvrdnutých zvyškov stierky na pracovnom náradí a vo vedierku, inak bude novozarobená stierka tuhnúť omnoho rýchlejšie. My to robíme gélovým čističom Domestos Zero, ktorý zvyšky rozpúšťa i na stene vedierka, z ktorej nesteká.

SVIETIDLO

ZOSTAVA NA OSVETLENIE MIESTNOSTI
Nie je celkom všedná. Skombinovali sme pri nej materiály, ktoré sa zvyčajne nestretávajú bok po boku. Objímka pre plošnú montáž sa používa zvyčajne v montovaných stavbách, ukotvovací prvok sme vyrobili z odpadovej PVC rúry, zostavu sme zladili so zvyškom interiéru pomocou polystyrénovej rozety. Dôvodom je stará hliníková elektroinštalácia, do ktorej sme nechceli zasahovať.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel – redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám 4/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.