Ako si vyrobiť domácu liaheň, aby sa vám vyliahli kuriatka

image 25654 25 v1

Aj v domácich podmienkach možno napodobiť to, čo sa deje pod kvočkou, keď sedí na vajíčkach. Za 21 dní sa z nich vyďobú malé kuriatka. Stačí drevená debnička s odparovacími miskami, vetraním, termostatom a vykurovaním – hravo zastúpia slepačie hniezdo.

UROB SI SÁM

náročnosť: ****
čas: 1 + 21 dní
náklady: 35 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                                35 €
• drevený masív                        2 €
 izolačný materiál                    1 €
 žiarovky a elektroinštalácia  7 €
 termostat pre liahne            22 €
 doplnkový materiál                3 €

PRACOVNÝ POSTUP

1. DEBNIČKA
Otváraciu drevenú debničku s rozmermi asi 60 × 60 × 25 cm znútra oblepíme penovou izoláciou s reflexnou hliníkovou vrstvou.

2. SITO
Na dno uložíme drevený rám so sitom. Umožňuje prúdenie vzduchu okolo vajíčok.

3. ROŠT
Na sito položíme rošt s priečkami. Ten zjednoduší otáčanie a ukladanie vajíčok počas liahnutia.

4. VLHČENIE
Zvlhčovanie vzduchu vyriešime plastovými miskami naplnenými vodou. Tie umiestnime pod sito, aby boli oddelené od vyliahnutých kurčiat.

5. VETRANIE I
Výmenu vzduchu zaistíme hliníkovými rúrkami, ktoré ústia do bočných strán veka.

6. VETRANIE II
Do rúrok vyvŕtame otvory a zvonka na veko pridáme posuvné klapky.

7. REGULÁCIA
Presný termostat nastavíme na teplotu 37,8 °C. Liaheň pred naložením vyčistíme, vydezinfikujeme a necháme zapnutú niekoľko hodín.

8. VYKUROVANIE
Vyhrievanie zaistíme štvoricou 40 W žiaroviek v keramických objímkach, ktoré zakryjeme hliníkovými krytmi.

10. NALOŽENIE
Rošt zjednoduší otáčanie a ukladanie vajíčok počas liahnutia. Značky X a O na vajíčkach pomôžu v orientácii pri otáčaní prvých 19 dní po tri razy denne.

10. NALOŽENIE
Rošt zjednoduší otáčanie a ukladanie vajíčok počas liahnutia. Značky X a O na vajíčkach pomôžu v orientácii pri otáčaní prvých 19 dní po tri razy denne.

11. PRESVECOVANIE
Jednoduché svietidlo z plechovky a žiarovky nám pomôže pri presvecovaní. Odhalíme tak neoplodnené vajíčka i uhynuté plody.

12. DOSUŠENIE
Vyliahnuté kurčatá vytriedime a necháme dosušiť v liahni. Nevyliahnuté zárodky zlikvidujeme spolu so slabými jedincami.

13. ZAČIATOK CHOVU
Prvú fázu odchovu uskutočníme v závetrí pod elektrickou kvočkou. Kurčatá kŕmime zmesou K1 a napájame čistou vodou.

14. UMELÁ KVOČKA
Zhotovíme ju zo starého krytu a z výhrevnej žiarovky (infražiarovky) so stmievačom tak, aby sa dala regulovať teplota pod ňou.

15. POHĽAD ZOSPODU
Infražiarovku s výkonom 150 W možno kúpiť v obchodoch s potrebami pre chovateľov. S rastom kuriatok teplotu postupne znižujeme.

liahnutie

      HOTOVO

dobré rady

VAJÍČKA
Násadové vajíčka kupujte iba zo zdravých chovov od preverených chovateľov. Zaistíte tým vhodný genetický základ a predpoklady na zdravie kurčiat. Mnohé z chorôb sa prenášajú zárodkami, chyby v plemenitbe výrazne znižujú úžitkovosť. Zoznam rozmnožovacích chovov hrabavej hydiny vedie Slovenský zväz chovateľov na svojej stránke www.szch.sk. Dobre zabalené vajíčka prežijú zasielanie poštou, nesmie ich však poškodiť mráz.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteLIAHNUTIE
Keďže kvočka nemá hodinky, teplomer a vlhkomer, ani liahnutie v umelých podmienkach nepodlieha prísnym pravidlám. Dôležité je iba zabrániť prehriatiu nad hranicu 42 °C a zaistiť výmenu vzduchu, pretože zárodky pri vývoji dýchajú. Aby sa neprilepili o blanku škrupiny, je potrebné pravidelne ich otáčať, s čím môžete prestať dva dni pred vyliahnutím, čo je na 19. deň. Dôležité je vlhčenie vzduchu a neskôr i vajíčok samotných, aby škrupiny neboli tuhé a vajíčka sa ochladzovali. Ak sa pri chladení pozabudnete a vajíčka na 3 h úplne zachladnú, liahnutie to zväčša nenaruší.

PREBIERKA
Zdravé kurčatá sa vyliahnu všetky v rovnaký deň v rozpätí 10 h a bez pomoci sa vyslobodia z vajíčka. Ešte predtým sa však ohlasujú cez škrupinku. Po oschnutí pevne stoja na nôžkach, majú úplne spotrebovaný žĺtkový vak, zvedavo reagujú na všetky podnety a po ťukaní prsta na misku s krmivom napodobujú tento pohyb hlavičkami. Kurčatá slabé, krívajúce a zle stojace nemá význam odchovávať, rovnako im nepomáhajte zbaviť sa škrupiny samotnej. Pri rodovo sfarbených plemenách je možné vyradiť i nadpočetných kohútikov.

STAROSTLIVOSŤ
Odchovňa s elektrickou kvočkou je nevyhnutnosťou, pretože trvá niekoľko týždňov, kým sa preperené kurčatá naučia regulovať svoju prirodzenú telesnú teplotu. Kŕmenie zmesou K1 a neskôr K2 dáva predpoklady na vyvážený prísun živín a minerálov, osvedčilo sa aj podávanie probiotík Propoul, ktoré tlmia vypuknutie kokcidiózy. Práve tá je najčastejšou príčinou hromadného úhynu mladých odchovov.

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto a realizácia: Mgr. Ľubomír Adame
Úvodná fotografia: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. šikovné riešenie. liahnúť kurence nie je veľká veda, len treba vedieť, ako na to. horšie je to už s húäskami, či s kačkami.
  ale toto riešenie sa mi páči.

  1. nie je veda ani problém z kačiatkami,tažšie sa možno liahnu a sem tam im treba pomocť von zo škrupiny,čo kuriatka vyskakujú sami bez problémov až na slabučké jedince..a neodporúčané liahnutie kačiek(husí)a kuriatok je volovina..nasadím kačacie vajcia(28.dní-až 35 podla rasy) a po týždni slepačie(21.dní)a ked je flek tak po pár dnoch prihodím aj japonské prepeličky(16-18 dní) a normálne sa naraz liahnu,ako keby sa nechumelilo..ostatné dodržujem samozrejme,teplotu a vlhkost,vetranie,poprípade rosenie a otáčanie vajíčok..

 2. KAčER DONALD says:

  malá pripomienka, namiesto červenej kvočky, je lepšie použiť bielu.

 3. Mám elektrickú liahňu pre nasadenie 33 vajec.predám za polovičnú cenu

  1. vladimir.varsa says:

   dobrý deň,ako dlho bola použivaná,koľko je ta polovičná cena.Ďakujem.

  2. koľko presne za tú liaheň chceš? a odkiaľ si ?

 4. Nie, nie a ešte raz nie!!! Týmto chorým radám, ako doma chovať zvieratá, ktoré aj tak zabijete!:-( Neznášam podobné veci a sedliacke návody. Obchody sú plné mäsa, ktoré spotrebitelia ani nestačia kupovať. 🙁 Nepodporím v žiadnom prípade sedliakov, ktorí budú iba iným spôsobom produkovať mäso a zabíjať zvieratá!!!

  1. skus sa dat vysetrit, mozno ti lekar pomoze

  2. Chovatel says:

   este raz DEBIL

  3. Zdravim ta. Si vegeteran? Ja si doma chovam, lebo chcem vediet co jem. A k zabijaniu? Priroda je postavena na principe zabijania a pozierania jedneho druhu druhym, nevidim v to nic zle. Otazna zo strany ludstva je miera a sposob. A k debate ? Trochu tolerancie k inym nazorom by neskodilo. Pekny den.
   P.S. Co do svojho okolia vysielas, to sa ti vrati.

   1. Tornoci Richard says:

    Má pravdu miro. a vsetci co nas ohovarate ste DEBILI. P.S. vsetci co nas ohovarate sa dajte vysetrit psychologom!

   2. Máš Pravdu!

   3. NOVODOBÝ FAŠIZMUS! ale zároven je to paradoxná situácia, že TÍ KTORÍ HOVORÍTE O ZÁKONOCH PRÍRODY, samy ich PORUŠUJETE neprirodzeným zásahom do vývoja jedincov len z dôvodu vlastného KONZUMNÉHO CHTÍČA!!!

  4. Puk,puk! Ty si ale PUK-ča! Paci sa ti žrať poľské, čínske a iné nadopovane mäso chémiou a vodou? A uvedomujes si, že za takúto gebuzinu odchádzajú tvoje peniaze do zahraničia?

 5. Len ste tu zabudli napísať, že presný termostat stojí okolo 40e. Ďalšia vec je prevedenie ohrevu s hlikovými krytmi čo môže pri neodbornej inštalácií spôsobiť, že sa chovateľ nedožije svojich kuriatok. Tá umelá kvočka z tej expanznej nádoby je ale dobrý nápad. No tiež treba pripomenúť, nech pri zapájaní elektrických častí minimálne poradí nejaký kvalifikovaný elektrotechnik ako to zapojiť, aby vás to pri poškodení kábla nezabilo.

 6. Vy ste sa uz nacisto zblaznili? kto ide proti prirode, ide proti sebe..toto uz postrada akukolvek etiku..ucta a respekt k zivym tvorom ma byt na prvom mieste a nie rozmyslat z coho mat len rychly zisk..to je fakt smutne..pomaly sa dostavame do urovne ze ani matka nebude potrebovat vynosit dieta, lebo kdesi v japonsku vedci vytvorili umelu maternicu..tam kde je veda nad prirodou, nikdy to neskonci dobre..

  1. ti si blazenec sopliak jeden

 7. Puk ty si kupuj kurcata vychovane zmeskamy z uhynutych zvierat a obsahom antibiotik. Ja si vychovam kuriatka psenickou a potravinami ktore nasa rodina naskomzumuje ale tebe to asi tasko budem vysvetlovat lebo ty si bol urcite vychovany na“ bio pastiky vyrobenej z Polskych prasiat“Prajem ti dobru chut.

 8. Mne sa podarilo, ale, ešte na začiatku sedemdesiatých rokov zohnať sklenné spínacie teplomery, kde sa magnetom nasúval oproti ortuti priamo drôtik a ten vypínal relé na špirále, aj špirálu som vtedy motal z odporového drôtu, ako je na včelie plasty.na azbestovú platničku.
  My sme však nerobili taký problém s otáčaním vajíčok. Vajíčka sme uložili do drevenných žliabkov tak, aby stáli špicom hore a ráno sa ľahko prešlo rukou po vrchu vajíčok a naklonili sa smerom k sebe a večer naopak, naklonili sa smerom dozadu a to úplne stačilo a dokonca aj polovníci si dávali liahnuť kadečo,
  Nedoporučujem strojné otáčanie, pretože liaheň sa takmer neotvorí a zárodky potrebujú na dýchanie čerstvý vzduch a preto je otvorenie liahne dvakrát denne nutné na prevetranie a čerstvý vzduch.
  Liaheň by preto mala byť na stojato a nie ako velký mrazák,, že sa otvára víko hore. Otvárať je lepšie do strany, aby sa starší vzduch vylial rýchlejšie. Otvorenie je potrebné aj k občasnému krátkodobému ochladeniu, pretože sliepka nielen otáča vajíčka, ale ich premiestňuje aj od stredu nakraj, ona svojím telom cíti, ktoré sa prehrialo a potrebuje ochladiť a preto teplota nesmie byť totálne vyrovnaná, musí mať určité výkyvy.
  A ešte jedna dôležitá poznámka z praxe: špirála a spínacie zariadenie musia byť duplicitné v prípade poruchy musí nastúpiť druhé, to druhé stačí nastaviť máličko nižšie, kvôli spínaniu.
  Špirála nesmie byť tak žeravá, že páli vzduch, respektíve prašné častice vo vzduchu. Najlepšie je umiestniť špirálu, ak je z odporového drôtu do oleja, teda dať ju do nádoby s olejom. Tým sa aj mierne predlži spínací cyklus, Hystereza sa musí nastaviť tak, že zapína pri mierne vyšších teplotách a vypína pri mierne nižích teplotách. Záleží od velkosti olejovej nadržky a výkonu špirále. Ak napríklad chceme mať teplotu 38°C tak vypne pri 37,2 a zapne pri 37,0°C. príklad.Ide o tepelnú zotrvačnosť a vtedy záleží napríklad aj od materialu, z ktorého je konštrkcia liahne.
  Olejovú nádržku podľa velkopsti od 300 do 600 ml si môžeme zletovať s pozinkovaného plechi, prípadne z dosák plošných spojov. Olejová nádržka nesmie byť uzatvorená kvôli rozťažnosti oleja. Naplniť tak na 80%.Olej je dostaoční izolant, ale steny olejových nádržiek z vnútra. treba obložiť papierom, aby neskratovali.

 9. To všetko o tých liahniach čo je popísané je amatérske, neprofesionálne a ešte aj neodborné !!!
  Treba si uvedomiť, že liahnutie zahŕňa dva základné faktory: 1) príprava násadového materiálu, to znamená násadových vajec do liahní a 2) samotný systém liahnutia. Ak je toto v poriadku, tak potom to funguje, a potom sa darí a keď to človek vidí, ako sa to vyliahlo, tak má z toho radosť a chce v tom pokračovať, Tak veru !!
  Čo sa týka liahní, tak tam nemožno používať veci urobené na „kolene“, tam musia ísť jedine profesionálne veci !!! !!! !!!
  -Vyhrievanie niekto tam popisuje žiarovky. Ako to pôjde, keď poriadny termostat ktorý je riadený T2 117 Integrated circuit od Americkej firmy Atmel, (ktoré sú v obehu a idú bez poruchy už viac ako 27 rokov /so zapojením pre rozličný výkon vo W) a je schopný tento termostat zapnúť a vypnúť so schopnosťou dva krát za jednu sekundu, kedy to žiarovky nevydržia a vyskratujú a pokazia ten termostat !!! !! !! Kto to tak vymyslel – amatér .
  Ako bude presne merať teplotu, aby nepokazil celú inkubáciu ??? Existuje absolútne a najpresnejšie okamžité meranie – Infra-technikou.kde nie je možné, aby nastal omyl !!! !!! Aj ten, kto nikdy neliahol sa pri tejto technike nemôže pomýliť. Ako to bude praktizovať ??? No tak že si to vyrobí na kolene, istotne !!! Musí to len zakúpiť … …
  To sú základné veci: Termostat, vyhrievanie, meranie teploty. A sú machri, čo to urobia na kolene a potom to stojí „ZA VEĽKÉ HOVNO“ . Preto sa oplatí spojiť s profesionálom, ktorý sa zaoberá liahnutím, pozná techniku aj liahnutie … …
  Niekto tam spomínal liahnutie husí, že to je náročnejšie, Nie, Nie nieje to náročnejšie, lebo som vykonal výskum čo sa týka liahnutia vodnej hydiny, ale nie s vecami urobenými na kolene, ale s poriadnymi súčasťami čo sa týka liahnutia. Z 28 husacíh vajec som vyliahol 26 húsat. Všetkých 28 husacích vajec bolo oplodnených, ale dve husacie vajcia zárody odumreli. Dosiahol som to čo som chcel, preskúmal som liahnutie vodnej hydiny a ten výskum tým ukončil. 40 rokov sa zaoberám liahnutím a nerobte „hento“ že chcete liahnúť s vecami urobenými na kolene, je to strata času a škoda pre Vás !!! !!! Ba dokonca aj niektoré fabrické typy liahní sú hneď od výroby nesprávne konštrukčne riešené !!! To mnohí z Vás ani „šajnu o tom nemajú“, kúpia to, lebo sa Vám to javí lacné a nič v tom nevyliahnete a potom neviete, kde spravíte chybu.
  Nedokážem pochopiť, že ak bol raz vyvinutý špeciálny Elektronický termostat, kde jeho použitie je výhradne určené len do liáhní (možnosť použitia na rozličné výkony vo W; ba dokonca aj pre priemyselné typy liáhní) čo je riadené Integrated circuit T2 117-3ASY-DIP8 – Atmel; že prečo nie je sériovo dávaný tento Termostat do všetkých typov liáhní (keď je dokázané že pri jeho chode vlastne NEEXISTUJE PORUCHA, /lebo je osvedčený cca 27 rokov chodu; vtedy boli výrobou prvé liahne predávané a stále to doteraz bez poruchy funguje/, že prečo sa to nemontuje vo všetkých liahniach, ktoré sa predávajú v predajniach ??? ??? Aby sa tie iné termostaty v liahniach nekazili..
  Ak niekto z Vás chce liahnuť, a nevie, alebo sa mu nedarí, tak Vás naučím liahnúť a poviem, aká technika má byť použitá, čo Vám vydrží dlhé roky bez poruchy. Čo tam treba, aby to „fachčalo“ a aby sa darilo.. telefonický kontakt na mňa je: +421 903 961 636.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.