Ako vybúrať otvor v podlahe na vodu a odpad

image 32024 25 v1

Keď sa pustíte do hĺbkovej rekonštrukcie kuchyne, nezaobídete sa bez nových vodovodných a odpadových rúr. Spoločné vedenie ukryté za novou kuchynskou linkou je riešením, ktoré ponecháva miesto aj na budovanie ďalšej infraštruktúry.

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 4 hodiny
náklady: 0,50 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 0,50 €
(skutočná spotreba)
• montážna pena 0,50 €
napr. Pattex Universal (3,35 €/750 ml)
• vlnitá lepenka 0,00 €
napr. kartón z najbližšej predajne

NÁRADIE A POMÔCKY
 meter
 ostrý nôž
 stierka
 kladivo
 vŕtačka
 aplikačná pištoľ
• postrekovač  

PRACOVNÝ POSTUP

1. VYTÝČENIE
Vymeriame si miesto, ktoré bude ukryté za kuchynskou linkou a zároveň umožní prístup rúr z pivnice. Vylúčime priečky, dvere, prekážky.

2. ROZMERANIE
Na podlahe pri stene rozmeriame kontúry otvoru. V našom prípade postačí formát 20 × 10 cm (na odpad, teplú a studenú vodu).

3. VYREZANIE
Ostrým nožom a stierkou odstránime podlahovú krytinu. Tu to boli drevotries­kové štvorce hrubé 5 mm.

4. REZANIE
Podlahové dosky prerežeme japonskou pílou. Začneme rezať ryhu, postupne ju prehĺbime a nakoniec režeme priamo cez dosku.

5. SPEVNENIE
Prerezané dosky spevníme priečnou latou. Vytvoríme tak akúsi dočasnú zvierku, ktorá zabráni ich kývaniu pri ďalšej práci.

6. DLABANIE
Dlátom vytvoríme pri stene žliabok, ktorý postupne zväčšujeme. My pracujeme pri novej predstene, ktorá vznikla pri zateplení.

7. VYBRATIE
Pri prehlbovaní žľabu sa nám dosky postupne uvoľnia. Vznikne tak pracovný otvor, ktorý lícuje rovno so stenou.

8. VYBERANIE
Z podlahy začneme vyberať škvaru. Tá slúžila ako výplňový materiál medzi trámami, na ktorých je nabitá pochôdzna palubovka.

9. VŔTANIE
Do podkladového betónu vyvŕtame otvory. Najprv vo všetkých rohoch, potom aj na ich spojniciach. Tým vymedzíme otvor na sekanie.

10. SEKANIE
Betón po častiach vysekáme von. Nevypadne vcelku, pretože ním prechádzajú oceľové výstuže. Začíname od rohov.

11. DOČISTENIE
Neprístupné časti betónu môžeme poodbíjať kladivom zo spodnej strany otvoru. Tu nám však prach padá nepríjemne do očí.

12. PÍLA
Z pílového listu na kov a z časti latky si vyrobíme improvizovanú pílku, vďaka ktorej sa dostaneme aj do úzkych rohov.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste13. REZANIE
Armatúry vypílime. Jeden koniec musíme vždy prerezať celý, druhý sa nám podarí odlomiť po prerezaní do polovice priemeru.

14. ZÁSLEPKA
Z kartónu si vyrežeme záslepku, ktorá bude sedieť na betónovom lôžku v otvore. Prvé vymeranie si bude žiadať drobné úpravy.

15. VLHČENIE
Vnútorný medzipriestor navlhčíme. Stále sa nám z neho sype škvara, potrebujeme ju ukotviť, aby sa podlaha stále nevysýpala.

16. ZASLEPENIE
Kartónovú záslepku položíme na miesto. Tak nám dočasne vytvorí dno, vďaka ktorému nová výplň nebude klesať do pivnice.

17. HADIČKA
Na aplikačnú pištoľ nasadíme predlžovaciu hadičku. Tá nám umožní dostať sa do dutej medzery v podlahe, ktorú potrebujeme vyplniť.

18. PLNENIE
Dutý priestor vyplníme montážnou penou (necháme jej dostatok času na vytvrdnutie). Nie je chybou, ak nám vyplní aj otvor.

19. VYREZANIE
Vytvrdnutú penu vyrežeme a kartón vytiahneme. Vznikne nám prestupový otvor s plným lemovaním, z ktorého sa už nič nesype.

AKO UROBIŤ OTVOR S ROVNÝMI OKRAJMI?
V nejednom starom dome obyčajné vŕtanie podlahy zväčša nestačí. Z vrstvenej skladby sa sype škvara a neraz prekážajú aj oceľové armatúry. Aj tento problém však možno ľahko vyriešiť, napríklad pomocou polyuretánovej peny.

dobré rady

ROZMERANIE
Pri vymeriavaní je najjednoduchšie postupovať od rohu, kde sa stretáva dvojica obvodových stien. V prípade, že je situácia nejasná (alebo ak máte pochybnosti o rôznych hrúbkach muriva, resp. pri iných nepríjemnostiach), môžete si navŕtať značkovací otvor aj zo suterénu a pomocou neho už v miestnosti rozmerať ohraničenie nového otvoru. Počítajte pri tom so spádmi odpadového potrubia i s dostupnosťou prípojných miest na rozvody vody.

SONDOVANIE
Čo vás čaká pri hĺbení otvoru? To možno predpovedať už skôr, ako sa pustíte do práce. Ak si cez schodisko zameriate líniu vrchnej a spodnej úrovne podlahy, hrúbka vám napovie o zložení. Pri hrúbke 10 cm môžete naisto počítať s čistým betónom, pri 20 cm vám musí byť jasné, že podlaha sa skladá z viacerých vrstiev. Nie je výnimočné, ak sa línie rozchádzajú až o 30 cm. Vtedy bude podsyp skutočne hrubý. Škvara sa často používala pri výstavbe ako cenovo dostupný podlahový izolant.

URÝCHLENIE
Chvostová píla s vhodnou súpravou rezných plátkov by mohla vašu prácu urýchliť. Museli by ste však vopred poznať nielen materiály, ale aj hĺbku vnútornej dutiny. Hoci pílu dokážete viesť aj tesne popri stene, pri čelnom náraze na prekážku v dutine by ste skončili so zohnutým alebo zlomeným pílovým rezným plátkom. Preto radšej siahnite po opatrnejšom prístupe.

UZAVRETIE
Vytvorený otvor prinesie do interiéru tzv. komínový efekt, čo bude mať v zimných mesiacoch nepriaznivý vplyv na ekonomiku vykurovania. Preto je ho výhodné uzavrieť minerálnou vlnou alebo inou dočasnou výplňou. Takýto prístup bude fungovať aj neskôr, keď už budú rúry osadené. Odnímateľná výplň vám umožní v budúcnosti rozvody doplniť, upraviť alebo vymeniť.

UKRYTIE
V kuchyni nie je nutné viesť rozvody v stenách a priečkach. Všetko ukryje kuchynská linka. To znižuje náklady na rekonštrukciu, zrýchľuje prácu a otvára cestu k jednoduchšej renovácii po odstupe rokov. Ide o štandardný prístup, ktorý sa osvedčil.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám 2/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Mne by zaujimalo ci kupil, alebo zohnal ten trojuholnik na SK.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.