Briketovací lis na drevný odpad
Lis je určený na lisovanie pilín, hoblín a iných drobných častí, ktoré vznikli pri opracovaní dreva a drevených výrobkov. Podmienkou je vlhkosť dreva do 10 % a podiel väčších častí, napríklad hoblín do 25 % z celkového objemu lisovaného materiálu. Piliny držia spolu iba pôsobením tlaku asi 25 MPa bez pridania ďalších materiálov, ktoré by drevný materiál spájali (lepidlá a podobne). Vzniknuté brikety sú ekologické, pretože obsahujú iba čisté drevo bez prímesí. Môžu sa spaľovať v kotloch určených na spaľovanie palivového dreva, koksu, ale aj v kotloch splynujúcich drevo. Hustota brikiet je podľa lisovaného materiálu v rozpätí 700 až 850 kg/m3, teda na úrovni tvrdých druhov dreva. Výhrevnosť by mala byť porovnateľná s drevom buka alebo hrabu.
Galéria
Princíp práce stroja
Stroj pracuje na princípe kľukového mechanizmu. Elektromotor s výkonom 3,0 kW a otáčkami 950 ot./minútu je pomocou troch klinových remeňov 13 × 1 750 mm spojený s remenicou kľukového hriadeľa a otáča ju. Otáčky kľukového hriadeľa sú 120 ot./minútu, teda 120 cyklov. Zdvih kľuky je 110 mm. Remenica kľukového mechanizmu má Ø 725 mm a slúži zároveň ako zotrvačník, ktorý pomáha svojou zotrvačnou silou pri stláčaní pilín a vytvorení maximálneho tlaku. Dodatočne boli k zotrvačníku pripojené závažia s váhou 50 kg, čím sa zvýšila tlačná sila. Elektromotor sa zapína pomocou vypínača, ktorý slúži aj ako reverzný.
Na zväčšenie opásania remenice elektromotora sa použila fibrová kladka, ktorá slúži zároveň aj ako napínacia kladka pre klinové remene. Opásanie na remenici elektromotora je asi 180°a remenice kľukového mechanizmu asi 270°. Týmto sa zabezpečuje chod bez preklzov najmä v čase maximálnej záťaže, t. j. pri stláčaní a posúvaní pilín.
Všetky ložiská na kľukovom hriadeli sú klzné a na ložiská sa použil bronz. Každé ložisko sa maže samostatne pomocou Štauferových mazníc mazacím tukom, ktorý vydrží vysoké teploty.
Piest, ktorý vykonáva samotné stlačenie, sa vedie v dvoch samostatných a mazaných šmýkadlách, ktoré tvoria oceľové tyče Ø 32 mm a fibrové šmýkadlá.
Celý kľukový mechanizmus je z bezpečnostných dôvodov prekrytý ochranným krytom. Piest má Ø 32 mm a je z ocele a bronzu.
Stláčanie pilín
K samotnému stláčaniu pilín dochádza v pracovnom valci, ktorý sa skladá z dvoch častí:
- plniaca a stláčacia časť – má násypný otvor s Ø 28 mm, nad ktorým je plechová násypka, ktorá slúži zároveň ako zásobník pilín. Piest pri pohybe dozadu otvorí násypný otvor, cez ktorý spadne presné množstvo pilín do pracovnej časti. Pri pohybe dopredu piest otvor uzatvorí a stlačí objem pilín tlakom asi 25 MPa a v poslednom štádiu potlačí zlisované piliny smerom von z valca asi o 4 až 8 mm, čo závisí od množstva nasypaných pilín. Presné dávkovanie sa zabezpečí samostatným elektromotorom a prevodovkou s variátorom, ktorá otáča závitovkou s Ø 25 mm.
- brzdiaca časť – je to v podstate valec s rovnakým vnútorným priemerom ako plniaci, ale po dĺžke rozrezaný na dve časti, ktoré sú stláčané proti sebe pohybovou skrutkou a odpružené gumou. Sila stláčania sa nastaví tak, aby bola maximálna, ale aby ju piest pri pohybe dopredu silu prekonal, a pracovný tlak pri stláčaní bol tiež maximálny.
Na základe praktických skúseností môžem povedať, že výhodnejšie je lisovať malé čiastočky dreva, t. j. piliny, ktoré lepšie prejdú násypným otvorom ako veľké hobľovance.
Kresba č. 1
|
Kresba č. 2 Na obrázku vidíme dva pohľady – horný a bočný, na ktorom sú vyznačené rezy A a B. Rez A je vedený cez stláčaciu časť na jej konci, rez B cez začiatok stláčacej časti |
Kresba č. 3 Rezy A-A, B-B
|
Základný rám bol vyrobený z profilu jäkl 100 × 120 mm a profilu U 100 mm, a bol prispôsobený na konkrétne dielce a časti stroja. Pôdorys mal rozmery 1 600 × 700 mm. Celková výška stroja je 1 500 mm. Vzhľadom na hmotnosť lisu a jeho možnú prepravu je na kolesách, z ktorých sú dve pevné a pre ľahšiu manipuláciu dve otočné.
–>
Z praktických skúseností sa dá povedať, že použitý profil sa pri plnom zaťažení mierne prehýbal. Stálo by preto za úvahu celý základný rám prepracovať a použiť systém rámovej konštrukcie. Z tohto dôvodu nie sú uvedené výkresy základného rámu.
Ing. Jozef Mačica, Horné Trhovište
Foto a kresby: autor
Zdroj: Časopis Urob si sám
dobry den da se dohledat kdo tento lis vyrobil děkuji Vegricht
Dobry den,autor clanku je zaroven autor lisu.
je možné získat kontakt na autora, děkuji odpověď na kader.ernest@post.cz
ako je riešené znovuspustenie stroja ked sa nemôže kluka pretočit z dôvodu udierania do stvrdnuzých brikiet pred piestom
Mohol by som dostať kontakt na autora lisu? môj email: juraj.dz@gmail.com.Ďakujem
Mohol by som dostať kontakt na autora lisu? môj email: bsct@seznam.cz.Ďakujem
Dobrý deň nebol by ste tak dobrý poslať mi piestovu a plniacu časť – podrobnejší nakres.
Dopredu Vám za to ďakujem.
mohl bych dostat kontakt na autora lisu? můj email: kajikhavel@seznam.cz
Dobrý den.Chtěl bych se zeptat na cenu tohoto stroje a kde je lze zakoupit.
mam malou pilu s porezu kulatiny mohu tento lis pouzivat k vyrobe pelet a prosim cenu v kč
Vyzera dobre a kolko stojí prosím vás
Dobry deň koľko stojí keby som si ho u Vás objednal
Moje tel c je 0908704966
Zaujímavý výrobok.Koľko by stal uvedený lis? Ani neviem ,kde by som mal zháňat naň použité materialy .Ďakujem za odpoveď.
Peter
Mám vážny záujem o kúpu. pavolbekes@gmail.com
Pokud potrebujete vykresy na briketovaci lis piste na email. oznameni(tecka)oznameni@seznam.cz
Mám vážny zájem o koupi lisu.Dekuji
Potreboval by som kontakt na výrobcu,vážny zaujem