Pleseň v interiéri
Galéria (6) Zdroj: istock.com

Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiť

Plesne možno označiť ako čierny fenomén (niekedy sa objavujú aj sivé a zelené škvrny), ktorý však nie je len výsadou starších budov. Plesne sa totiž často objavujú aj v čerstvo zabývaných novostavbách.

Účinné riešenia

Rastu plesní a rias dokáže zabrániť systém, ktorého vrstvy (čistiaci prípravok a vhodná povrchová úprava – náterová farba alebo omietka) s obsahom špeciálnych prísad odolávajúcich pôsobeniu biologických mikroorganizmov vzájomne spolupôsobia. Tieto prísady dlhodobo zotrvávajú aj po vyschnutí vnútri aplikovaného systému a výrazne napomáhajú zastaveniu prípadného opätovného biologického útoku.

Osvedčená kombinácia krokov

Osvedčeným riešením je kompletný systém, napr. Systém Silancolor® Plus, ktorý je určený na odstraňovanie plesní v interiéri aj exteriéri a pozostáva z čistiaceho prípravku, zo základného náteru a z finálnej povrchovej úpravy s odolnosťou proti rastu plesní a rias.

Najzásadnejšiu operáciu pri použití tohto systému predstavuje čistenie stien napadnutých plesňami. Zabrániť ďalšiemu šíreniu mikroorganizmov možno jedine vtedy, ak sa podarí hĺbkovo odstrániť prítomné spóry a hýfy.

Plesne nikdy neodstraňujete za sucha. Rozptýlením drobných častíc by mohlo dôjsť aj ku kontaminácii plôch, ktoré doteraz neboli napadnuté. Plesne, príp. ostatné biologické mikroorganizmy odstraňujte ihneď po nanesení čistiaceho prípravku Silancolor® Cleaner Plus na povrch. Na odstránenie znečistenia používajte priamo štetec alebo pri zvýšenej koncentrácii špachtľu alebo kefu.

Systémy a prípravky na odstránenie plesní
Zdroj: Urob si sám 4/2023

Nasiakavosť takto ošetreného povrchu zjednotíte základným náterom (Silancolor® Primer Plus), ktorým zároveň zlepšíte prídržnosť následne nanesených povrchových úprav. Finálnu vrstvu tohto systému tvorí náter na báze silikónovej živice vo vodnom roztoku s odolnosťou proti rastu plesní a rias, priepustný pre vodné pary a vodovzdorný. Synergická reakcia špeciálnych zložiek všetkých výrobkov v systéme odstraňuje možné príčiny, ktoré podporujú rast mikroorganizmov v citlivom prostredí. Finálna úprava tak poskytuje dlhodobú ochranu stien pred vylúhovaním, teplotami, UV žiarením a alkáliami.

Minimálna rozpustnosť biocídnych zmesí povrchových úprav vo vode nespôsobuje vyplavovanie a chráni tak povrch pred tvorbou rias a plesní. Obsah silikónových živíc vytvára povrchovú bariéru, ktorá zabraňuje prestupu vody do podkladu. Povrch zostáva suchý za každých okolností. Nízka miera zachytenia nečistôt zabraňuje tvorbe mikroorganizmov.

Kombináciu troch krokov odporúča zvoliť aj Rastislav Ščepka. „Najskôr treba odstrániť pleseň. Napadnuté vnútorné stenové a stropné povrchy dobre utriete mokrou vlažnou handrou. Potom na vyschnutý povrch natrite alebo nastriekajte biocídny prípravok ALGICIDE Plus (Spray), ktorý podklad dezinfikuje. Prípravok naneste v jednej vrstve, na veľmi napadnuté povrchy odporúčame aj druhú vrstvu náteru po 8 až 12 hodinách. Nasleduje maľovanie. Keď je ošetrený povrch celkom suchý (8 až 12 hodín), môžete začať s maľovaním.

Odporúčame použiť špeciálnu vnútornú maliarsku farbu JUPOL Citro, prípadne špeciálnu umývateľnú farbu JUPOL AMIKOL, ktoré obsahujú účinný ochranný film proti plesniam. Sú tak vhodné do priestorov s väčšou pravdepodobnosť vzniku rias a plesní, ako sú kuchyne, kúpeľne, pivničné priestory, sklady a práčovne. Farby sú vhodné na prevenciu, ako aj na ošetrenie rias a plesní a zabezpečujú vynikajúcu paropriepustnosť. Umožňujú tak rýchlu a jednoduchú sanáciu napadnutých povrchov,“ podrobne opisuje Rastislav Ščepka.

„Na účinné čistenie a odstraňovanie plesní z obkladov, zo stien, z omietok a zo silikónov odporúčame použiť sprej proti plesniam Ceresit Stop plesni, ktorý je vhodný na odstránenie špiny, plesní, baktérií, ničí machy a huby s vysokým účinkom v interiéri. Môžete ho použiť na steny, dlažby, obklady, škáry, silikóny,“ odporúča Simona Laučík.

Systémy a prípravky na odstránenie plesní
Zdroj: Urob si sám 4/2023

„Z našich produktov je na odstránenie plesní, rias a húb vhodný Murexin Odstraňovač plesní a rias AS 50. Ide o špeciálny čistič na báze chlóru, ktorý je pripravený na okamžité použitie, ničí nielen mikroorganizmy, ale tiež ich spóry. Účinok tohto čističa trvá niekoľko mesiacov,“ dopĺňa Martin Záborský.

Pred použitím odstraňovača plesní ošetrovanú plochu vopred neutierajte. Zo vzdialenosti asi 20 cm nastriekajte na ňu prípravok a nechajte ho pôsobiť asi 20 minút, pri čiernych plesniach o niečo dlhšie. Potom umyte ošetrenú plochu špongiou za použitia veľkého množstva vody. Pri silnom postihnutí celý postup znova opakujte po 15 až 30 minútach. Po použití dýzu odskrutkujte, opláchnite vodou a na fľašu znova naskrutkujte uzáver s detskou poistkou. Prípravok môže poškodiť povrch niektorých glazúr, náterov farieb a lakov, plastov a iných materiálov. Ak máte pochybnosti, vyskúšajte prípravok na menej exponovanom mieste.

Bezpečnostné opatrenia

Čistiace prostriedky sú zväčša silne zásadité, preto je pri práci s nimi potrebné dodržať všeobecné ochranné a hygienické opatrenia. „Dodržujete bežné bezpečnostné opatrenia pre zaobchádzanie s chemikáliami. Skladujte ich oddelene od potravín, nápojov a krmovín. Znečistené a nasiaknuté časti odevu si treba okamžite vyzliecť. Pri práci určite nejedzte, nepite ani nefajčite. Pred prestávkami a po ukončení práce s čističom si umyte ruky. Plyny, pary a aerosóly nevdychujte, zároveň vhodnými ochrannými pomôckami zabráňte styku čističa s očami a pokožkou. Ak budete pracovať v priestore s nedostatočným vetraním, nezabudnite na ochranu dýchacích ciest,“ vysvetľuje správny postup práce s čističmi proti plesniam Martin Záborský.

Prevencia ako základ

Základom víťazstva v boji proti plesniam je prevencia. Keďže ich hlavnou príčinou je vlhkosť, mali by ste v prvom rade zabrániť jej nadmernej tvorbe. „Pravidelne otvárajte okná, aby sa v dome a v priestoroch, ako sú podkrovie, spálne a kuchyne, udržiaval čerstvý vzduch. Na zníženie vlhkosti v teplých a malých priestoroch, ako sú kuchyne a kúpeľne, používajte ventilátory. Dobrým pomocníkom sú aj pohlcovače vlhkosti,“ radí Simona Laučík.

„V niektorých prípadoch vedia pomôcť aj špeciálne tepelnoizolačné stierky (napr. JUBOLIN Thermo), ktoré udržujú povrch stien teplejší. Vyššia povrchová teplota potom minimalizuje možnosť vzniku plesní,“ uzatvára Rastislav Ščepka.

Text: Andrea Dingová
Odborná spolupráca: Mapei SK, Simona Laučík, brand manažérka Adhesive Technologies ACC SK/CZ, Rastislav Ščepka, manažér predaja segmentu JUBIZOL z JUB, a. s., Martin Záborský, produkt manager MUREXIN, s. r. o.
Foto: shutterstock.com, Mapei SK, JUB, a.s., MUREXIN, s.r.o.

  1. Marián says:

    … jedine vetrať a kúriť !!! … ľudia robia chybu – zateplia dom, vymenia plastové okná – a šetria na kúrení + nevetrajú skoro vôbec (aby teplo von nepustili a tým UŠETRILI EŠTE VIAC !!!) … = do roka je pleseň v múroch … ktorú všetci ľudia v dome dýchajú = nástup nezbaviteľných respiračných (dýchacích) zdravotných problémov …

  2. Radovan says:

    Tak staršie domy (1990 a staršie) bez podpivničenia môžu mať problém v závislosti od lokality. Napríklad ja bývam pri potoku a nemám hydroizolaciu.zateplenie je 6 cm. V miestnostiach bez podpivničenia bolo v lete vlhko aj 70%. Vymenil som podlahy, stierky a je to ok. Okná robia svoje, dnes už je lepe trojsklo alebo hliníkové drevené okná. Len je strašne draho všetko. Takže vetrať je určite výborne. No nestačí vždy.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.