Pleseň na stene v interiéri
Galéria (10) Zdroj: shutterstock.com

Účinný systém na odstránenie plesní existuje. Pozrite, ako sa s ním pracuje

Príčin vzniku plesní je mnoho. Medzi najčastejšie patria zle vyhotovená vonkajšia tepelná izolácia, prítomnosť tepelných mostov, slabé vetranie miestností, nesprávne vykurovanie, nedostatočné vysušenie stavby či zanedbaná údržba vnútorných priestorov.

Hlavným spúšťačom rozvoja plesní v interiéri je vlhkosť. Vhodný substrát pre rast biologických organizmov sa tak nachádza v každom staršom dome alebo murive. Pri novej výstavbe sa preto ako prevencia odporúča navrhovať vhodné technológie a materiály, ktoré by eliminovali rast plesní a rias. Ani takéto opatrenia však nemusia byť vždy dostačujúce.

Účinnou ochranou pri ich odstraňovaní je použitie ucelených systémov s obsahom špeciálnych prísad odolávajúcich pôsobeniu biologických mikroorganizmov, ktoré sú schopné preniknúť až do „koreňov“ plesne a zamedziť tak jej ďalšiemu šíreniu. Tieto prísady dlhodobo zotrvávajú aj po vyschnutí vnútri aplikovaného systému a výrazne napomáhajú zastaveniu prípadného opätovného biologického útoku.

Kompletný systém na odstraňovanie plesní v interiéri a exteriéri pozostáva z čistiaceho prípravku, zo základného náteru a z finálnej povrchovej úpravy s odolnosťou proti rastu plesní a rias.

Pleseň na stene v interiéri
Zdroj: shutterstock.com

Ako na to

Čistiaci prípravok zrieďte s vodou v pomere 1 : 3. Nanášajte ho na podklad štetcom alebo valčekom. Pri nadmernom napadnutí stien mikroorganizmami je potrebné opakovať čistenie niekoľkokrát. Základný penetračný náter môžete naniesť po približne 8 až 12 hodinách, prípadne keď sú steny úplne vyschnuté.

Základný náter na báze silikónovej živice vo vodnom roztoku je pripravený na priame použitie. Nanáša sa štetcom, valčekom alebo vhodným nízkotlakovým striekacím zariadením. Následné povrchové úpravy môžete nanášať až po vyschnutí základného penetračného náteru po približne 24 hodinách. Je kompatibilný s finálnym náterom na báze silikónovej živice vo vodnom roztoku. Reakcia špeciálnych zložiek všetkých výrobkov v systéme eliminuje možné príčiny, ktoré podporujú rast mikroorganizmov v citlivom prostredí. Finálna úprava tak poskytuje dlhodobú ochranu stien proti vylúhovaniu, teplotám, UV žiareniu a alkáliám. Minimálna rozpustnosť biocídnych zmesí povrchových úprav vo vode nespôsobuje vyplavovanie a chráni tak povrch pred tvorbou rias a plesní. Obsah silikónových živíc vytvára povrchovú bariéru, ktorá zabraňuje prestupu vody do podkladu. Povrch zostáva suchý a nízka miera zachytenia nečistôt zabraňuje tvorbe mikroorganizmov.

Finálny náter treba zriediť s 15 až 20 % vody. Na jeho nanesenie v minimálne dvoch vrstvách môžete použiť štetec, valček alebo striekaciu pištoľ.

Budete potrebovať

Materiál

  • Čistiaci prípravok Silancolor® Cleaner Plus
  • Základný náter Silancolor® Primer Plus
  • Finálny náter Silancolor® Pittura Plus

Náradie

  • nízkotlakový manuálny rozstrekovač
  • odmerka
  • kefa
  • štetec
  • elektrické nízkootáčkové miešadlo
  • maliarsky valček alebo striekacie zariadenie
Odstraňovanie plesní
1Čistiaci prípravok dôkladne premiešajte a nalejte do nízkotlakového manuálneho rozprašovača.
Odstraňovanie plesní
2V rozprašovači ho zrieďte s predpísaným množstvom vody v pomere 1 : 3 (1 diel čistiaceho prípravku a 3 diely vody).
Odstraňovanie plesní
3Zriedený čistiaci prípravok naneste celoplošne nízkotlakovým manuálnym rozstrekovačom alebo štetcom na povrch napadnutý plesňami.
Odstraňovanie plesní
4Nechajte penetrovať do podkladu a počkajte niekoľko minút, až kým nenastane čistiaca reakcia.
Odstraňovanie plesní
5Kefou alebo špachtľou z povrchu stien odstráňte zvyšky plesní. Plesne je potrebné odstrániť za mokra, teda ešte pred vyschnutím čistiaceho prípravku.
Odstraňovanie plesní
6Očistený povrch nechajte zaschnúť 8 až 12 hodín. Ak je to potrebné, čistiaci prípravok naneste opakovane, až kým nebude povrch stien úplne čistý.
Odstraňovanie plesní
7Základný náter pred nanesením premiešajte. Naneste na očistený a suchý podklad štetcom, valčekom alebo vhodným nízkotlakovým striekacím zariadením a nechajte zaschnúť (24 hodín).
Odstraňovanie plesní
8Finálny náter pred jeho nanesením zrieďte s predpísaným množstvom vody (15 až 20 % vody) a dôkladne premiešajte elektrickým nízkootáčkovým miešadlom.
Odstraňovanie plesní
9Zriedený finálny náter naneste na dokonale suchý základný náter valčekom, štetcom alebo striekacou pištoľou. Nanášajte v dvoch vrstvách s technologickou prestávkou 24 hodín medzi vrstvami.

Praktický tip

Dôkladné očistenie podkladu

Čistenie stien napadnutých plesňami je najzásadnejšia operácia v systéme. Zabrániť ďalšiemu šíreniu mikroorganizmov možno jedine vtedy, ak sa podarí hĺbkovo odstrániť prítomné spóry a hýfy. Plesne nikdy neodstraňujte za sucha. Rozptýlením drobných častíc by mohlo dôjsť ku kontaminácii plôch, ktoré doteraz neboli napadnuté. Plesne, prípadne ostatné biologické mikroorganizmy je potrebné odstrániť ihneď po nanesení čistiaceho prípravku na povrch. Na odstránenie znečistenia môžete použiť štetec, pri zvýšenej koncentrácii špachtľu či kefu.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Andrea Dingová z podkladov firmy Mapei
Foto: Mapei, shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.