Galéria (8) Zdroj: Mapei

Ako na plesne v interiéri?

Plesne na stenách izieb sú nielen neestetické, môžu tiež znamenať zdravotné riziko. Natrvalo odstrániť plesne zo stien pomôže systém Mapei Silancolor® Plus.

Galéria

Plesniam sa výborne darí najmä v prostredí so zvýšenou vlhkosťou. Bez ohľadu na to, či ide o starú budovu alebo novostavbu. Vlhkosť v budovách spôsobuje viacero faktorov: od bežnej ľudskej činnosti (varenie, sprchovanie, pranie) cez narušené stavebné prvky až po tepelné mosty. V rámci prevencie pomôže osvojiť si pravidelné vetranie.

Ak sa však plesne v interiéri objavili, treba ich čím skôr odstrániť. Plesne nielenže poškodzujú interiér objektu, môžu tiež vážne ohroziť zdravie človeka. Spóry plesní môžu vyvolávať zvýšenú chorobnosť s následným rozvojom alergií.

Ako sa zbaviť plesní

Ak sú steny napadnuté plesňou treba dbať na výber vhodných systémov. Pri výbere si treba overiť, či prípravok odstraňuje mikroorganizmy z plesní a rias nielen z povrchu stien, ale či ich čistí hĺbkovo až z podkladovej vrstvy napadnutej steny.

Spoľahlivou voľbou je systém Mapei Silancolor® Plus, ktorý možno aplikovať na staré povrchy, aj na novostavby. Vďaka svojim čistiacim vlastnostiam zabezpečí dlhodobú ochranu stien napadnutých pôsobením biologických mikroorganizmov. Bezproblémovú funkčnosť celého systému zaručí vysoká priepustnosť vodných pár.

Stena napadnutá pôsobením plesní a riadsa znázornenie prieniku mikroorganizmov až do podkladovej vrstvy.
| Zdroj: Mapei
Stena po očistení plesní a rias s použitím bežného čistiaceho prípravku. Vonkajší povrch je čistý, mikroorganizmy zostávajú naďalej v podkladovej vrstve. | Zdroj: Mapei
Stena po použití čistiaceho prípravku Silancolor Cleaner Plus. Mikroorganizmy sú kompletne odstránené z vonkajšieho povrchu i podkladovej vrstvy. | Zdroj: Mapei

Aplikácia v troch krokoch

Systém na odstránenie plesní Mapei Silancolor® Plus sa vyznačuje jednoduchou a rýchlou aplikáciou. K zdravému a hygienickému prostrediu vedú tri kroky.

1. Povrchy napadnuté plesňami a riasami sa mechanicky vyčistia prípravkom Silancolor® Cleaner Plus, ktorý sa nanáša pomocou kefy.
2. Na vyčistený povrch sa pomocou valčeka alebo štetca nanesie základný penetračný náter Silancolor® Primer Plus, ktorý zabraňuje rastu plesní a rias na povrchu stien.
3. V prípade požiadavky na vymaľovanie sa odporúča použiť finálnu náterovú farbu Silancolor® Pittura Plus, ktorá zabezpečí dokonalú a dlhotrvajúcu ochranu proti plesniam a riasam nielen na vnútorných stenách, ale dokonca aj na fasáde.

Zdroj: Mapei

Príklad z praxe

Príkladom funkčnosti systému Mapei Silancolor® Plus sú ateliéry Novej Cvernovky v Bratislave. Priestory bývalej chemickej priemyslovky trápili plesne na vnútorných stenách až do výšky druhého poschodia. Na boj s nimi bol použitý čistiaci prípravok Silancolor® Cleaner Plus a penetračný náter Silancolor® Primer Plus. S výsledkom sú súčasní nájomcovia mimoriadne spokojní. Ani po 3 rokoch od rekonštrukcie nie sú na spomínaných vnútorných stenách badať žiadne stopy po plesniach či riasach.

predtým | Zdroj: Mapei
potom | Zdroj: Mapei

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.