Spájanie kovov nitovaním
Galéria (19)

Spájanie kovov nitovaním

Spájanie kovových dielcov patrí k štandardným prácam v domácej dielni či v garáži. Vo väčšine prípadov ide o oceľové plechy, rúrky či profily.

Galéria

Nitovanie
Nitované spoje sú nerozoberateľné a používajú sa spravidla na spájanie hrubých i tenkých plechov. Dôležité na nitovanom spoji je to, že nit pritláča dva materiály k sebe tak silno, že súčiastky sa neposúvajú. Hlavy nitov zabraňujú oddialenie súčiastok od seba. Spoj, ktorý umožňuje posúvanie dielcov, je nevyhovujúci a môže sa ľahko roztrhnúť. Materiálmi na výrobu nitov sú rozličné kovy, najmä mäkké ocele, mosadz, hliník. Nity môžeme rozdeliť na plné a trhacie (duté). Pri nitovaní používame zväčša kladivo, oceľovú podložku (prípadne nákovu), oporný hlavičkár a uťahovač (pri plných nitoch), resp. nitovacie kliešte (pri trhacích nitoch).

Plné nity

Používajú sa na spájanie najmä hrubších plechov a nosníkov. V súčasnosti sa tento spôsob využíva najmä tam, kde nemožno ohrievať spájaný materiál, v ostatných prípadoch sa nitovanie nahrádza zváraním. Na kvalitný spoj treba vybrať nit s dostatočnou dĺžkou, aby vyformovaná hlava bola dostatočne pevná. Priemer nitu by mal byť 1,5- až 2-násobkom hrúbky spájaných plechov. Oporný hlavičkár pevne uchytíme do zveráku. Spájané dielce otočíme tak, aby sa pologuľatá hlava nitu nachádzala v opornom hlavičkári (dole). Z opačnej strany udierame cez uťahovač, v ktorom je diera (uťahovač sa nedotýka nitu), na spájané materiály, aby sa tesnejšie pritlačili k sebe a aby driek nitu viac vyčnieval z diery nahor. Uťahovač odložíme a vyčnievajúci driek sa snažíme nahrubo vykuť kladivom do tvaru nitovacej hlavy. Hlavu nitu potom dokončíme záverovým hlavičkárom. Ak treba vytvoriť zapustenú hlavu, použijeme podperný hlavičkár a uťahovač. Driek nitu mocnými údermi kladiva rozpučíme tak, aby vyplnil celú dieru. Udierame dovtedy, kým sa nevyhĺbi jamka na zápustnú hlavu. Pri nepresných úderoch sa môže poškodiť povrch nitovaného dielca v okolí spoja. Obojstranne zapustený nitový spoj môžeme urobiť pomocou špeciálnych nitov, tzv. nitovacích čapov, ktoré nemajú hlavu. Dávame pozor, aby diery spájaných materiálov boli v jednej osi, inak sa driek deformuje, nebude rovný. Nit má byť pevne stiahnutý, hlava musí dosadnúť na povrch.

Oporný hlavičkár, uťahovač a záverový hlavičkár sú špeciálne nástroje na nitovanie plných nitov.Nitovanie plnými nitmi. Rysovacou ihlou podľa pravítka označíme miesta budúcich nitov.Jamkovačom predznačíme diery.
Stacionárnou vŕtačkou vyvŕtame otvory presnejšie ako ručnou.Na nity so zapustenou hlavou musíme vytvoriť diery so zahĺbením pomocou kužeľového záhlbníka.Po vŕtaní obrúsime stružliny z okrajov.
Hlavu nitu položíme do hlavičkára (upevneného vo zveráku). Driek pretŕča nahor. Spájaný materiál upevníme v ručnej zvierke.Pomocou uťahovača a kladiva lepšie pritiahneme k sebe spájané časti. Potom začneme nahrubo tvarovať záverovú hlavu nitu kladivom.Tvarovanie zapustenej záverovej hlavy: kladivom vtlačíme hlavu do zahĺbenia a obrúsime ju pilníkom, aby neprečnievala.
Tvarovanie pologuľatej záverovej hlavy dokončíme záverovým hlavičkárom.Pologuľatá záverová hlavaPohľad na nitové spoje zo spodnej strany

Trhacie nity
Trhacie nity sú duté. Používajú sa v bežnej praxi na spájanie tenších plechov. Ich výhodou oproti roztĺkacím nitom je, že na nitovanie stačí prístup k spojovanému materiálu len z jednej (dostupnej) strany. Na menej náročnú občasnú montáž slúžia ručné alebo pákové nitovacie kliešte. Dnes tvoria bežnú výbavu domáceho majstra.

Štandardné trhacie nity sú hliníkové, oceľové (pozinkované, nehrdzavejúce), prípadne zo zliatin medi v priemeroch od 2,4 do 6,4 mm v rôznych dĺžkach a tvaroch hláv.

Vyrábajú sa aj nity:
– vodotesné,
– rozštiepne – na nitovanie drevených dosiek, plastov, dosiek na báze papiera ale bo sklenených vlákien (špeciálna hlavička tŕňa pri uťahovaní rozreže (rozštiepi) driek na štyri časti),
– viacrozsahové,
– pevnostné.

Nitovacie kliešte patria k štandardnej výbave domácej dielne.Nitovanie trhacími nitmi. Trhací nit vložíme tŕňom do nitovacích klieští.Nit vložíme do diery z dostupnej strany.
Ťahom tŕňa sa na nedostupnej strane vytvorí záverová hlavička.Hlavička na dostupnej, lícovej strane

Pri nitovaní hovoríme o uťahovaní trhacích nitov. Do spájaných materiálov prevŕtaných z prístupnej strany vsunieme nit, ktorý držíme v nitovacích kliešťach. Stlačením klieští ťaháme tŕň z dostupnej strany na stranu nedostupnú. Tŕň deformuje nit a vytvaruje na nedostupnej strane spoja tzv. záverovú hlavičku. Ďalším stláčaním klieští sa tŕň odtrhne a na dostupnej strane spoja sa vytvorí hlavička. Jej prevŕtaním možno spoj rozobrať, nit však nemožno znova použiť.

Text: Viliam Takáč
Foto: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. Tomas Madar2277 says:

  Dobrý deň potreboval by som sa informovat z ktorého roku a mesiaca je tento článok v časopise urob si sám ? Ďakujem pekne.

 2. Admin says:

  Dobry den,je to cislo 2/2008.

  1. Tomas Madar2277 says:

   Ďakujem pekne

 3. Milan Šárik says:

  Prosím,
  nemáte k dispozícii rez uloženia elementov „hlavy“ nitovacích kliešti- montážny návod ( výkres- náčrt)
  Ďakujem !

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.