rezanie hranolov motorovou pilou
Galéria (4)

Rezanie hranolov motorovou pílou

Ak máme drevo a chceme ho narezať na hranoly, môžeme si na tento účel vyrobiť prípravok. Držiak prípravku a opornú platňu si prispôsobíme a vyrobíme podľa konkrétneho tvaru spodnej časti motorovej píly a upevňovacích skrutiek.

Galéria

Vyrobíme si vodiacu lištu, vodiaci profil, tyč a objímku. Ak máme napríklad lištu na píle dlhú 350 mm a kmeň má 300 mm a chceme ho odrezať, ale vodiaci profil nám pritom vyjde z vodiacej lišty von, vložíme medzi tyč a vodiaci profil vložku z jäklového profilu 40 × 20 mm a pod uhlom 90° ich zvaríme. Tým docielime, že aj s krátkou lištou môžeme rezať kmene, pričom vodiaci profil bude celým prierezom na vodiacej lište.

  

Pri rezaní dreva kmene uložíme na drevené hranoly a zaistíme ich proti posunutiu. Na upevnený kmeň pripevníme skrutkami do dreva vodiacu lištu. Po nasunutí vodiaceho profilu na vodiacu lištu môžeme reťazovou pílou odrezať potrebný hranol alebo dosku. Tyč s objímkou si môžeme nastaviť tak, aby po odrezaní jednej strany kmeňa pootočením píly o 180° sme mohli odrezať druhú stranu kmeňa. Po jej odrezaní odskrutkujeme vodiacu lištu a kmeň pootočíme o 90°. Do stredu odrezanej plochy znova priskrutkujeme vodiacu lištu a reťazovou pílou odrežeme zostávajúce dve strany kmeňa na požadovaný rozmer.

Ján Mokrý, Nedožery-Brezany
Foto: autor
Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. aga1001 says:

    Pridaj fotky napílených hranolov a dosiek ale s týmto prípravkom. Prípadne video.

  2. Jano says:

    Rad by som sa opytal na použitu retazovu pilu.Predpokladam že tu je potrebna taka s čo najvyššim vykonom. Ktore z retazovych elektrickych pil su na tento učel vhodne? pripadne ako zhotoviť taku pilu?
    Dakujem

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje