Rezanie hranolov motorovou pílou

rezanie hranolov motorovou pilou

Ak máme drevo a chceme ho narezať na hranoly, môžeme si na tento účel vyrobiť prípravok. Držiak prípravku a opornú platňu si prispôsobíme a vyrobíme podľa konkrétneho tvaru spodnej časti motorovej píly a upevňovacích skrutiek.

Vyrobíme si vodiacu lištu, vodiaci profil, tyč a objímku. Ak máme napríklad lištu na píle dlhú 350 mm a kmeň má 300 mm a chceme ho odrezať, ale vodiaci profil nám pritom vyjde z vodiacej lišty von, vložíme medzi tyč a vodiaci profil vložku z jäklového profilu 40 × 20 mm a pod uhlom 90° ich zvaríme. Tým docielime, že aj s krátkou lištou môžeme rezať kmene, pričom vodiaci profil bude celým prierezom na vodiacej lište.

  

Pri rezaní dreva kmene uložíme na drevené hranoly a zaistíme ich proti posunutiu. Na upevnený kmeň pripevníme skrutkami do dreva vodiacu lištu. Po nasunutí vodiaceho profilu na vodiacu lištu môžeme reťazovou pílou odrezať potrebný hranol alebo dosku. Tyč s objímkou si môžeme nastaviť tak, aby po odrezaní jednej strany kmeňa pootočením píly o 180° sme mohli odrezať druhú stranu kmeňa. Po jej odrezaní odskrutkujeme vodiacu lištu a kmeň pootočíme o 90°. Do stredu odrezanej plochy znova priskrutkujeme vodiacu lištu a reťazovou pílou odrežeme zostávajúce dve strany kmeňa na požadovaný rozmer.

Ján Mokrý, Nedožery-Brezany
Foto: autor
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

  1. Pridaj fotky napílených hranolov a dosiek ale s týmto prípravkom. Prípadne video.

  2. Rad by som sa opytal na použitu retazovu pilu.Predpokladam že tu je potrebna taka s čo najvyššim vykonom. Ktore z retazovych elektrickych pil su na tento učel vhodne? pripadne ako zhotoviť taku pilu?
    Dakujem

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.