elektricky rotavator
Galéria (8)

Elektrický rotavátor

Vlastnosti rotavátora oceníme pri obrábaní záhradky, kde máme možnosť zapojiť stroj na zdroj elektrickej energie.

Galéria

Radlička
Je z 2 mm hrubého antikorového plechu prinitovaného na nosič. Nosič vyrobíme z plechu hrúbky 2 mm. Privaríme ho k základu, ktorý sme zvarili z dvoch pásov plochej ocele s rozmermi 25 x10 mm a dĺžkou 32 cm. Radlička sa zasúva pod elektromotor do vodiacej objímky z jäklového profilu 20 x 30 mm a dĺžky 100 mm. Pri presune rotavátora radličku vymeníme za podvozok. Ten je zhotovený na rovnakom základe (pásovina 25 x 10 mm, dĺžky 320 mm) a na ňom je privarená náprava šírky 350 mm. Použijeme gumové kolesá s priemerom 16 cm.

Pracovný postup
Nosnú konštrukciu stroja v tvare T zvaríme z dvoch uholníkov, na ktoré priskrutkujeme upravenú prevodovku. Protiľahlá časť oproti vstupnému hriadeľu je odpílená a šikmo prevarená. Použitá prevodovka je len s jedným vývodom. Do druhej príruby vyvŕtame otvor na prechádzajúcu osku. Pôvodné ložisko zachováme. Z vonkajšej strany príruby vysústružíme sedlo na tesniaci krúžok (semering). Na spoločnú konštrukciu pripevníme elektromotor s výkonom 1,5 KW, 2 800 ot./min. a spojíme ho s prevodovkou silonovým hranolom. Prevod prevodovky je 1 : 20 – výstupné otáčky rotavátora sú 140 ot./min. Tieto otáčky sú optimálne na dobré prekyprenie zeminy. Kypriace nože sú zhotovené z oceľového plechu šírky 40 mm a hrúbky 4 mm. Každá hviezdica sa skladá zo štyroch nožov.

Ovládanie
Dôležitou časťou rotavátora je elektrické zapojenie. Pre väčšiu bezpečnosť stroj ovládame napätím 24 V, ktoré získame z transformátora 220/24V – 25 W.

Ovládaciu časť rotavátora vyrobíme z rúrok s priemerom 22 mm. Stabilitu a jednoduchú manipuláciu pri práci so strojom nám zaručia rukoväti z bicykla. Pri rukovätiach sú zvonkové tlačidlá – 48 V/1 A. Tlačidlami ovládame stýkače 380/6 A na držiace napätie 24 V.

Pri tomto zapojení je neoceniteľná možnosť cúvania stroja. Uľahčí nám prácu v malej záhradke, medzi stromami či koreňmi viniča. Keďže sme nepoužili vypínač, zvýšili sme bezpečnosť práce v každej nepríjemnej situácii, napríklad pri zachytení koreňa či plota. Elektrické zapojenie radšej dajme urobiť elektrikárovi. Na zvýšenie bezpečnosti odporúčame ochranu nulovacím vodičom minimálne v dvoch bodoch – na plechovom rozvádzači a svorkovnici motora. Pri pracovných otrasoch sa môže ochranný vodič odpojiť a vieme, že motor sa bez jednej fázy nerozbehne, ale bez ochranného vodiča áno. Môže vzniknúť situácia, ktorú nikomu neprajeme.

Výhody a nevýhody
Pri použití starého ťažkého železného motora je práca so strojom trochu náročnejšia ako s benzínovým motorom. Obrobí však aj tvrdšiu zeminu, a to rýchlejšie i hlbšie. Nevýhodou elektrického rotavátora je, že sa za ním musí ťahať elektrický kábel, a tiež, že naň musíme dávať väčší pozor. Ale aj na to sa dá zvyknúť. Odmenou nám môže byť jeho nízka spotreba.

Vladimír Rendvanský
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Rešetár Ján says:

    Poradte kde kúpiť elektrický motor na rotavator

    1. Peter says:

      El.motor o výkone 1,5kw nie je problém zohnať na stránke BAZÁR.SK je spústa elektromotorov čo sa týka otačiek tak tie treba prispôsobiť použitej prevodovky, lebo nie každá prevodovka má jednaký prevodový pomer, taktiež treba sa rozhodnúť čo lepšie vyhovuje či prírubový, alebo pätkový elektromotor.

  2. kadlec says:

    zabudol si napísať, kde vziať v hodnú prevodovku? na hnojisku určite nie, tak kde? to ostatné vie urobiť každí, ked radíš, tak, tak rad.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje