sadzac zemiakov
Galéria (9)

Sadzač zemiakov

Plnoautomatizovaný sadzač zemiakov môžeme pripojiť za jedno- aj dvojnápravový traktor. Jeho konštrukcia je jednoduchá, lacná a prevádzka bezporuchová.

Galéria

Rám sadzača vyrobíme z profilu jäkl 40 x 40 x 550 mm (od seba sú vzdialené 80 mm) a jedného 40 x 40 x 720 mm, ktorý na ne privaríme priečne. Naň privaríme zhrňovacie pluhy. Tie upevníme tak, aby sa dali nastaviť podľa rozchodu kolies traktora.

V strede rámu upevníme dva domce s ložiskami, cez ktoré prechádza tyč s ∅ 25 mm, na ktorej sú upevnené dve hnacie kolesá (1) s ∅ 320 mm. Na ozubenom kolese (2) s ∅ 150 mm (v našom prípade majú 28 zubov) je založená vynášacia reťaz (3), na ktorú sme navarili na každých 130 mm vynášacie očko (4). Pomery kolies, ako aj vzdialenosť vynášacích očiek sú veľmi dôležité, pretože určujú vzdialenosť sadených zemiakov (20 až 25 cm).Vynášacia reťaz na vrchnej časti koša prechádza cez vodiace koleso uložené na ložisku, ktoré môže, ale nemusí byť ozubené. Jeho priemer z funkčného hľadiska nie je dôležitý, pretože iba vedie vynášaciu reťaz. Oska tohto kolesa je upevnená tak, aby sa dala napínať vynášacia reťaz.

Zemiak z koša vynesie vynášacie očko do tunela (7), kde „zostúpi“ až dolu za rozhrňovací pluh (6), ktorý je upevnený na prednej časti rámu sadzača. Zemiak, ktorý spadne do jarku za rozhrňovacím pluhom, ihneď zahrnú zahrňovacie pluhy. Upínacie zariadenie za traktor si vyrobíme podľa typu a konštrukcie traktora. Rozchod kolies, ako aj zahrňovacích pluhov prispôsobíme rozchodu kolies traktora. Preto je dôležité, aby sa traktor zmestil medzi riadky. Po zasadení zemiakov môžeme zo sadzača odmontovať kôš, hnacie kolesá, vynášací mechanizmus a rozhrňovací pluh a používať ho ako oborávač.

Ľubomír Šuvada, Suchá Hora
Foto a kresba: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

 1. zdansky.j says:

  Dobry den
  Prosim o informaciu ci vy vyrabate taketo sadzace zemiakov
  Dakujem

 2. Jozef Matuska says:

  VAZENY pan Suvada mal by som zaujem o kupu tohto sadzaca napiste mi prosim Vasci by ste ho dokazali vyrobyt na predaj a aka by bola cena dakujem

 3. Král Z. says:

  Dobrý večer.Moc se mi líbí Váš sazeč.Chtěl bych si jej také udělat.Mohu poprosit o rozteč mezi ozubenými koly a rozměry násypky.

 4. Libor says:

  Zdravím mal by som urýchlene záujem o takýto sadzač vdaka Libor prosím kontaktujte ma

 5. Jozef Domonkoš says:

  Dobry denm prajem,
  chcel by som sa Vas spytat, ci este vyrabate tento sadzač, chcel by som ho za MT8-132-2. Dajte vediet, prosim.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje