Valčekový zverák
Galéria (5)

Valčekový zverák

Plní ten istý účel ako stolový zverák s čeľusťami a ako drevený stolársky. Prednosťou valčekového zveráka je, že sa dá v pracovnom priestore podľa potreby premiestňovať.

Galéria

Princípom zveráka je exentricky umiestnený otočný valec v nosnom oceľovom ráme. Podľa veľkosti môžeme zverák vyrobiť na upevnenie materiálu pri rezaní ručnou pílkou, hobľovanie, ale aj pílenie dreva motorovou reťazovou pílou.

Na zhotovenie valca môžeme použiť oceľovú rúrku, plný oceľový valec, ale aj tvrdé drevo. V tomto prípade bol valec vyrobený z osky miešačky na betón, ktorá sa predtým zlomila. Aj otvor vo valci s vyrezaným závitom je prispôsobený náhodne pre oceľové skrutky – driek 15 mm a dĺžka 50 mm.
Upevňovací rám je oceľový, vyrobený z pásoviny upravenej z pásov hákov na odkvapový žľab. Ostatné súčasti, ako je páka na otáčanie valca alebo skrutky, sú ponechané na možnostiach a voľbe zhotoviteľa.
Upevnenie materiálu

Otočnou pákou nastavíme valec tak, aby medzi ním a nosnou doskou bola čo najväčšia vôľa. Medzi valec a dosku zasunieme obrábaný materiál. Otáčaním valca potom materiál upevníme. V prípade, že sa vyskytne vôľa medzi valcom a obrábaným materiálom, vložíme medzi ne drevenú doštičku.

Milan Hamari, Lúčky
Foto a kresba: autor
–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje