Čerpadlo vody

cerpadlo vody

V čase mimoriadneho sucha potrebujeme v záhradke veľa polievať. Problém môže byť najmä v oblastiach s nedostatkom vody odoberanej z vodovodu. Roznášať ju zo sudov kanvami je namáhavé a pomalé. Túto prácu nám uľahčí jednoduché čerpadlo. Konštrukčné skice môžete nájsť v galérii k článku.

Postup práce Teleso sacieho koša vyrobíme z 55 mm dlhej rúry s vnútorným priemerom 100 mm. Do nej vypálime (alebo predvŕtame a pilníkom dotvarujeme) otvor eliptického tvaru 30 × 40 mm. Výtlačný náustok vyrobíme z 3/4“ rúry. Na jednom konci narežeme závit na namontovanie hadice. Potom odrežeme rúru dlhú 120 mm. Jeden koniec zrežeme pod uhlom 65°. Koniec výtlačného náustku privaríme nad eliptický otvor telesa čerpadla. Z plechu hrubého 1,5 až 2 mm vystrihneme alebo vysekáme dva kryty telesa čerpadla kruhovitého tvaru s priemerom 140 mm. Do spodného dielu vyvŕtame otvor s priemerom 35 mm a do horného otvor s priemerom 30 mm. K hornému dielu privaríme 3/4“ rúru dlhú 50 mm. Lopatky čerpadla vyrobíme z plechu hrubého 1,5 až 2 mm. Ich tvar upravíme výrezom v tvare štvrtiny elipsy. Sací kôš čerpadla spojíme svorníkmi cez tri vyvŕtané otvory v spodnom i hornom diele sacieho koša (alebo kusmi závitovej tyče) M8 s dĺžkou asi 80 mm, maticami M8 a podložkami. Do 3/4“ rúrky vsunieme náhonový hriadeľ z 1/2“ rúry. Na dané čerpadlo sa použil jednofázový motor. Spojenie s elektromotorom urobíme kovovou tyčkou, ktorú možno vsunúť do 1/2“ rúry. Lopatkovú časť čerpadla s tyčou spojíme cez priečne prevŕtaný otvor závlačkou. Aby bola lopatka v telese čerpadla v rovnomernej výške, na vstupnú časť tyčky do čerpadla privaríme oporný krúžok, ktorý slúži ako axiálne ložisko. Spojenie čerpadla a elektromotora s nosnou konštrukciou riešime podľa potreby ich vzájomnej polohy. Elektromotor má výkon 175 W. 

Autor: Štefan Miko, Torysa
Foto a schémy: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.