image 30082 25 v1
Galéria (24)

Vyvýšené záhony z dosiek – úroda bez námahy

Prinášajú úrodu, ktorá je úplne bez starostí, bez únavného okopávania a náročného pletia. Stačí len opíliť niekoľko starých fošní, olemovať ich plastovou membránou, vytýčiť špagátom hriadky a do nich v sponoch umiestniť semienka.

Galéria

Vyvýšené záhony z dosiek
Vyvýšené záhony z dosiek
Vyvýšené záhony z dosiek
Vyvýšené záhony z dosiek
Vyvýšené záhony z dosiek
Vyvýšené záhony z dosiek
Vyvýšené záhony z dosiek
Vyvýšené záhony z dosiek

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 3 dni
náklady: 107 € (4 záhony)
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 106,40 €
(4 záhony 150 × 100 cm)
• stavebné rezivo 450 €
• smrekové surové fošne
neomietané, 50 × 300 × 5 300 mm, (140 €/m3)
• spojovací materiál 40 €
napr. turboskrutky, 7,5 × 122 mm, T 30 (0,126 €/ks)
 odvetrávacia bariéra 7,40 €
• nopová (kupolková) fólia
š. 50 cm (1,35 €/m2)
• zemina 30,80 €
napr. Univerzálny Substrát B Rašelina Soběslav (3,85 €/70 l)
• povrchová úprava 19,20 €
napr. Balakryl napúšťadlo (4,55 €/0,5 l), Primalex tenkovrstvová lazúra 62 €/0,9 l

NÁRADIE
 okružná píla
 hoblík
 akumulátorový skrutkovač
 kladivo
 pneumatická sponkovačka 

PRACOVNÝ POSTUP

1. OPÍLENIE
Krivšiu stranu 50 mm dlhých fošní opílime kotúčovou pílou podľa rovnej hrany dosky. V čistej miere by mali mať šírku približne 25 cm. 

2. ROZMERANIE
Rozmeriame si dĺžky bočníc. Na záhon s vnútorným rozmerom 150 × 100 cm budeme potrebovať po dva kusy z dĺžok 150 a 110 cm. 

3. VEDENIE
O presné vedenie kotúčovej píly sa postará tesársky trojuholník s prírubou. Od rysky ho vzdialime na šírku pätky píly. 

4. REZANIE
Po hrane trojuholníka uskutočníme deliaci rez. Nezabudneme na podoprenie v dvoch bodoch, aby ťarcha nespôsobila vylomenie. 

5. HOBĽOVANIE
Hrubé nerovnosti na oboch stranách ohobľujeme elektrickým hoblíkom a povrch vyhladíme tak, aby sme znížili nasiakavosť dreva.

6. NAPÚŠŤANIE
Pripravené bočnice ošetríme biocídnym napúšťadlom. Tým vytvoríme clonu proti hubám a drevokazným škodcom z ríše hmyzu. 

7. LAZÚROVANIE
Všetky strany dôkladne napustíme tenkovrstvovou lazúrou. Tá sa stane súčasťou vlákien, takže voda ju nebude vyplavovať von do pôdy. 

8. ZASYCHANIE
Potrvá celý deň, kým lazúra dôkladne preschne a vyzrie. Dielce ponecháme pri slnečnom počasí odpočívať do zajtrajšieho dňa. 

9. SPÁJANIE
Bočnice zalícujeme a utiahneme zvierkou. Prípadne ich skorigujeme kladivkom, aby nám hrany v spojoch lícovali. 

10. VŔTANIE
Na spojoch si vrtákom predvŕtame po dva otvory s priemerom 6 mm. Tým zabránime prípadnému prasknutiu okraja fošne pri skrutkovaní. 

11. TURBOSKRUTKA
Dielce zoskrutkujeme turboskrutkami s dĺžkou 120 mm. Pekné strany patria nadol, aby lícovali, oblé nahor, širšou stranou von. 

12. FÓLIA
Nopová fólia so šírkou 50 cm nám zaistí vnútorné pokrytie bez strát. Čo odrežeme z presahu prvého rámu, to vyplní druhý. 

13. UPEVNENIE
Fóliu upevňujeme o rám sponkovačkou. Sponky umiestňujeme do priehlbín, vždy v dvoch radoch (plus jedna stredná pomocná).

14. SKRÁTENIE
Fóliu narežeme v poslednom kúte tak, aby sme získali malé prekrytie v šírke 3 až 4 výstupkov. Ostrá čepeľ hladko prechádza reliéfmi. 

15. SPOJENIE
Fóliu v rohu napojíme a opäť uchytíme sponkami. Tak drevo dokonale oddelíme od záhona a vytvoríme vetraciu škáru.

16. OREZANIE
Fóliový presah orežeme. Lem záhona slúži ako vodiaca lišta, po ktorej sa plocha čepieľky kĺže bez zarezávania. 

17. OSADENIE
Záhony umiestnime na vymerané miesto tak, aby okolo nich zostali široké manipulačné uličky. Začneme s nasýpaním vzdušného substrátu. 

18. MIEŠANIE
Substrát miešame s preosiatou zeminou, aby sme zvýšili jeho schopnosť viazať vodu. Túto zmes môžeme vylepšiť aj pridaním hnojiva. 

19. VYROVNANIE
Povrch záhonov vyrovnávame hrabľami. Snažíme sa pritom, aby sme vetracie škáry, ktoré sú potrebné na vysychanie dreva, nenaplnili zeminou.

20. UĽAHNUTIE
Výdatná zálievka nám pomôže utužiť a uľahnúť čerstvú zeminu. Potrvá deň až dva, kým sa ukáže, kam treba na dorovnanie dosypať zeminu. 

21. ČLENENIE
Do rámu nabijeme klinčeky s rozstupom 25 cm a naťaháme motúzy. Tie nám vyčlenia drobné políčka určené na presné výsevy a výsadby. 

22. VYSIEVANIE
Osivá zelenín umiestňujeme v sponoch 2 × 2, 2 × 3, 3 × 3 a 4 × 4. Drobnolisté šaláty a bylinky na priesady sejeme do políčka naširoko.

23. VYSÁDZANIE
Postupne vysadíme všetky plochy – tak, aby nám zelenina dozrievala postupne, vždy v malých množstvách. 

dobré rady

REZIVO
Smrekové dosky majú prikrátku životnosť, snaha pri budovaní vyvýšeného záhona by tak vyšla nazmar. Navyše by ich zamrznutá zemina vytláčala a deformovala. Neohranené surové fošne z píly s hrúbkou 50 mm vydržia po ošetrení v záhrade desaťročie. Ich výmena nie je veľká investícia – v rozpočítaní na sezóny vás to nevyjde na viac ako 5 eur ročne.

PRESÚŠANIE
Nopová fólia je nielen húževnatá a pevná (teda ideálna na aplikáciu pod úrovňou terénu), ale navyše vytvára škáru, ktorá chráni drevo pred kontaktom so zeminou a umožňuje mu dýchať a odvetrávať vlhkosť zo zrážkovej vody. Ak plánujete ukončiť záhony ozdobným lemom z latiek, mala by pod nimi zostať medzera, aby sa funkčnosť zachovala. Ďalšou prednosťou takéhoto riešenia je, že zemina v ráme sa v horúcom lete prehrieva omnoho pomalšie ako pri úplnom kontakte.

SPÁJANIE
Aby spoje ustáli sadanie rámov i pôsobenie mrazu, je nevyhnutné použiť taký spojovací materiál, čo odolá vysokému ťahu. Popri montážnych turboskrutkách sa osvedčili aj klince s dĺžkou 180 mm, ktoré po zoxidovaní vytvoria trvácny a pevný spoj. Na rozdiel od lacných samorezných skrutiek do dreva nebudú pri pnutí praskať.

ZEMINA
Priamy kontakt substrátu s podkladovou zeminou je dôležitý pre všetky rastliny, ktorých korene sú schopné hľadať v hĺbke vlahu. Keďže vplyvom gravitácie a zahrievania zemina v ráme vysychá omnoho rýchlejšie ako na úrovni terénu, každý prístup do podložia je výhodou. Netkaná textília proti prerastaniu koreňov na dno nepatrí. Robiť v záhonoch drenážnu vrstvu z konárov a záhradného odpadu je nezmysel. Nepriaznivé je aj použitie odľahčených substrátov bez zmiešania so zeminou, pretože nedokážu zadržať vlahu ani živiny. Vyvýšený záhon má byť ako kvetináč bez dna položený priamo na úrodnej zemi.

Z VYVÝŠENÝCH ZÁHONOV MOŽNO ĽAHKO UROBIŤ FÓLIOVNÍK

Vyvýšené záhony s fóliou môžu predĺžiť sezónu až do neskorej jesene. Na jar zasa záhony rozmŕzajú omnoho skôr ako pôda okolo nich, takže vďaka nim začína pestovateľská sezóna s predstihom. Súčasne však skôr premŕzajú – akoby sa kalendár posunul o tri týždne späť.
Každý rám možno s minimálnymi nákladmi prikryť konštrukciou s fóliou (na rýchlenie), rám so sieťou ochráni hlúboviny pred náletmi mlynárikov a malá treláž zasa poskytne oporu hrachu či fazuľke.

Overené praxou
Záhradka z malých ohrádok naplnených zeminou, v ktorých rastie lahôdková zelenina, robí radosť bez toho, aby si vyžadovala veľa času na údržbu. Je to nová záhradkárska skúsenosť, iná ako na hriadke.

ROZPIS DIELOV

• rám
5 × 25 × 110 cm 2 ks
5 × 25 × 150 cm 2 ks
 fólia
25 × 510 cm 1 ks
• špagát
0,3 × 2 800 cm 1 ks

Text a foto: Marcela Gigelová
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Béla says:

  Miesto šialených 107 € využite radšej laty z nevratných paliet. Niektoré kusy sú celkom použiteľné. Bežne dĺžka 1200 mm. Tou „krajšou“ stranou samozrejme von.

  1. Miro says:

   Ja som tu horsiu dal von a spodnu hranu som obalil mopkou, aby drevo bolo chranene… najdolezitejsie pri skladbe vrstiev je ale co najhlbsie umiestnit hnoj, aby vytvaral do hornych vrstiev teplo a kompostovaciu klimu…

 2. ferdo says:

  ta lazura sa neuvolnuje do zeme?

 3. ferdo says:

  Aha pardon, uz vidim, ze je to oddelene novpovou foliou

 4. gg says:

  a v zime ked to riadne zmrzne pri teplote -11 st. Celzia, neroztrhne tie dosky ľad???

 5. Zahradnik says:

  Pekne spracovane, asi 2 ks take postavim a 2 ks z betonovych obrubnikov ( vadne kusy).niektore poznamky ma zaujali. Napr. Davat drenaz z drte je nezmysel – je to pravda, lebo vlhkost musi z podlozia vzlinat- inak zahony budu presychat. Dakujem autorke za dobru pracu, ktora inspiruje

 6. dumast says:

  Dobrý deň, ja mám vyvýšené záhony z použitých vojenských bedničiek 140x40x20 bez veka a dna dve spolu na sebe a na dno som dal konáriky a rôzny bioodpad zo záhrady, na to piliny, na to kompost, znovu piliny a kvalitnú zeminu. Piliny fungujú ako zásoba vody počas suchého počasia, keďže ide o piliny z tvrdého dreva pri fermentácii dávajú živiny a vytvárajú v jarných mesiacoch aj trošku tepla a takto to mám už tri roky a úroda je znamenitá, netreba ohýbať chrbát a hlavne netreba tak často polievať a burina je úplne minimálne.

 7. p says:

  Ešte by som dal sieť proti krtom a hlodavcom na dno.

 8. dumast says:

  Samozrejme, na dno, resp. pod bedničky som dal aj mriežku proti krtkovi, nenapísal som to, ale je to skoro samozrejmosť.

 9. Jarka says:

  Kukaj 🙂

 10. Michal says:

  Prosím poradte akú nopovú fóliu použiť je ich vela druhov, od hrúbky až po velkosť nopov. Ďakujem

 11. copomoze.sk says:

  Je uplne jedno akú nopovú fóliu podľa mňa. Len ma zaujíma, či sa z fólie nedostávajú do zeme mikroplasty. Ďalšia vec je rezivo z píly býva dosť vlhké a na slnku sa zmenšuje, čo môže vytvoriť medzi doskami medzery. To potom treba rozmontovať a poposúvať.

 12. Dano says:

  To drevo a zbytky z kompostu nie su drenaz ale sluzia ako dlhodoba zasobaren zivin pre zahon. Postavat si vyvyseny zahon bez tych vrstiev je hlupost, Krasa vyvysenych zahonov je v tom ze si vyskladate tie vrstvy a zahon je uplne sebedtacny, staci len polievat lebo ziviny sa budu uvolnovat postupne vyhnivanom vrstiev.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje