Ako vybudovať zo starých tehál štýlový záhon?
Galéria (13)

Ako vybudovať zo starých tehál štýlový záhon?

Na prvý pohľad materiál na vyhodenie. No zo starých tehál dokážete vytvoriť štýlový záhon, ktorý ušetrí priestor a vodu. Navyše bez akéhokoľvek betónovania!

Galéria

Hriadky na zeleninu
Hriadky na zeleninu
Hriadky na zeleninu
Hriadky na zeleninu
Hriadky na zeleninu
Hriadky na zeleninu
Hriadky na zeleninu
Hriadky na zeleninu

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: ++

ČAS: 4 HODINY

NÁKLADY: do 40 €

ĽUDIA: 2

OBDOBIE: III – X

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL

použitá stará tehla
PVC rúra
pôda
substrát

NÁRADIE

rukavice
lopata
fúrik
pílka
vodováhahrable

POSTUP PRÁCE

Ako VYBUDOVAŤ zo starých tehál štýlový záhon?

ZAVLAŽOVANIE vyriešime pomocou PVC rúry. Tú prevŕtame na viacerých miestach a osadíme ju šikmo do najvrchnejšieho bodu záhona. 

PRVÉ POSCHODIE vybudujeme ako samostatný vyvýšený záhon. Vytýčený tvar kopírujeme aj z vnútornej strany. Spev­níme ho rebrovaním a vyplníme zemou.

POSTUPNE ukladáme tehly, pričom ich preväzujeme. Na spevnenie stien záhona priebežne budujeme aj kolmé prepaženia, ktoré vytvoria akési kóje. 

PREVÄZOVANIE Aj pri ukladaní obvodovej steny, aj pri prepaženiach tehly vzájomne preväzujeme. Dosiahneme tak pevnejší celok. 

PRIEBEŽNE KONTROLUJEME pevnosť uloženia stien záhona a tvar vyvýšených etáží záhona, tak aby boli rovnobežné s vonkajšou líniou. 

ZÁHON postupne zasypávame zemou od najnižšieho poschodia smerom k najvyššiemu. Zem jemne pritláčame a uhládzame aj cez prepaženia. 

VRCH ZASYPÁVAME opatrne pri zavlažovacej rúre až po okraj. Zem pri plnení neustále hutníme, aby bolo sadanie navážky čo najmenšie. 

NA JEDNOTLIVÉ POSCHODIA s hutnenou, vyrovnanou a pohrabanou zemou navezieme najkvalitnejšiu zem – ideálne černozem.

VYVÝŠENÝ ZÁHON vysadíme pro­dukčnými rastlinami – ovocnými krami, bylinkami, zeleninou s krátkym vegetačným obdobím – a výdatne zalejeme. 

PRI ZAVLAŽOVANÍ stačí liať krhlou alebo hadicou vodu do PVC rúry. Odtiaľ sa bez strát dostane zvnútra do všetkých poschodí a nehrozí vyplavenie zeminy. 

DOBRé RADy

Tehly

Aby sme zabezpečili čo najdlhšiu životnosť tehlového vyvýšeného záhona, všetky tehly pred položením do záhona penetrujeme ochranným náterom. Na oddelenie tehlových stien od pôdy môžeme použiť aj kupolkovú (tzv. nopovú) fóliu – zabránime tak neustálemu kontaktu tehál s pôdnou vlhkosťou. Výrazne tak životnosť záhona predĺžime. Tým, že je vyvýšený, je zabezpečená dokonalá drenáž.

Preväzovanie

Celá konštrukcia záhona je z tehál, ktoré sú ukladané nasucho a sú preväzované jedna o druhú. Preväzujú sa jednotlivé rady v stenách záhona, prepaženia samostatne aj so stenou nižšieho a vyššieho záhona (tzn. previazanie z oboch strán). Preväzovanie výrazne zvýši stabilitu celej stavby.

Zavlažovanie

Vyvýšený záhon by mal byť umiestnený na slnečnom stanovišti na prístupnom mieste. Môže slúžiť ako bylinková či zeleninová hriadka, preto je praktické, ak si ho vybudujete pri kuchyni, terase, spevnenej ploche s grilom alebo ohniskom. Ušetrí miesto a zjednodušuje starostlivosť na minimum. Lepšie sa udržiava, vyplieva a pohodlne sa zavlažuje. Pre celý záhon jednoducho „načapujete“ vodu do PVC rúry, ako keď tankujete benzín do nádrže auta.

PREDNOSTI VYVÝŠENÝCH ZÁHONOV

» Urýchľujú klíčenie semien, zlepšujú rast rastlín, urýchľujú dozrievanie, zvyšujú úrodnosť aj kvalitu zelenín i bylín.
» Zlepšujú výživu rastlín aj ich zdravotný stav.
» Umožňujú pestovať aj náročnejšiu zeleninu.
» Dovoľujú upraviť záhony aj na kryté.
» Šetria naše chrbty.
» Umožňujú dekoratívne stvárnenie záhonov a ich harmonické zakomponovanie do záhradného prostredia.
» Vysoké záhony môžu slúžiť aj ako deliaci prvok záhradných častí.

UMIESTNENIE ZÁHONA

Správne umiestnenie vyvýšených záhonov a ich poloha závisí od toho, či ide o pestovateľský a úžitkový záhon alebo okrasný, architektonicky dotvárajúci záhradu:

» Úžitkový záhon, ktorý je určený najmä na pestovanie zeleniny a byliniek, musí byť umiestnený na celodennom plnom slnku, svojou dlhšou osou v smere sever – juh; pre teplomilnejšie rastliny je vhodnejšie, ak je prisadený k južnej stene budovy.

» Vhodné je kombinovať úžitkový s dekoračným efektom týchto záhonov.

» Vyvýšený záhon v záhrade by mal byť umiestnený na nespevnenej pôde, aby doň mali voľný prístup užitočné pôdne živočíchy a aby prebytočná dažďová a závlahová voda mohla vsakovať do pôdy a, naopak, aby počas sucha záhon mohol čerpať vlahu z podložia.

» Výnimkou môže byť umiestnenie vysokého terasového záhona na svahu alebo na betónovom či dláždenom podloží – to sa týka najmä komunitných mestských záhrad; takéto záhony si vyžadujú dôslednejšie zavlažovanie.

Text, foto, realizácia Martin Čurda, František Laššák
Zdroj časopis Urob si sám 2/2019

  1. Kukajz says:

    Ono to síce dobre vypadá, no mám z tehiel niečo podobné postavené, no pomaly sa to rozpadá, lebo to postupne každú zimu trhá mráz.

  2. Mária says:
  3. Mária says:

    TOTO CHCEM

  4. Ivo Imrich says:

    Ako bude takýto záhon vyzerať po niekoľkých zimách, ak bude na zeminu pôsobiť mráz v zime?.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.