Výroba farmárskeho stola
Galéria (23) Zdroj: Peter Kompas

Skutočná nádhera a dlhá trvácnosť: Masívny farmársky stôl s krásnou kresbou dreva

V novembri som napísal článok o pílení kmeňov pomocou motorovej píly na prizmy, fošne alebo dosky. Jedným z prvých kmeňov, ktoré som takto napílil, bol asi 70-ročný orech. Pílil som ho na hrúbku 7 cm. Napílené kusy som uložil vo vonkajšom prostredí pod strechou na hranoly, asi 50 cm od podlahy. Každé poschodie som vypodložil latkami, aby vznikla vetracia medzera približne 3 cm.

Galéria

Výroba farmárskeho stola
Doska na farmársky stôl
Dosky na výrobu lavíc
Výroba farmárskeho stola
Výroba farmárskeho stola
Výroba farmárskeho stola
Výroba farmárskeho stola
Výroba farmárskeho stola

Drevo som nechal prirodzene sušiť 20 mesiacov. Počas sušenia som ho dvakrát otočil a upravil latky medzi jednotlivými fošňami. Tri vybrané kusy som po tomto čase presunul do dielne a sušil ich pri nižšej relatívnej vlhkosti (v porovnaní s vonkajším prostredím) a pri stálej teplote 18 °C ďalšie tri mesiace. Tieto fošne som si vybral na zhotovenie farmárskeho stola a lavice.

Doska na farmársky stôl
Zdroj: Peter Kompas

Moja predstava bola veľmi masívna konštrukcia s dôrazom na pevnosť a stabilitu. Chcel som použiť a zvýrazniť krásu živých materiálov (kresba dreva, živá hrana po odkôrení, hrúbka materiálu) a zabezpečiť dlhú trvácnosť ako kontrast oproti stolom ponúkaným v obchodoch s nábytkom, ktoré sú zhotovené z drevotriesky s dýhovou úpravou a majú tenké podnožie.

Podnožie stola som zhotovil zo smrekových hranolov s prierezom 15×15 cm, ktoré mi zostali po stavbe prístrešku pre auto. Doska stola je z vyššie spomenutého orecha.

Výroba farmárskeho stola
Zdroj: Peter Kompas

Precíznosť prevedenia, opracovanie dreva a celkové spracovanie bolo obmedzené vybavenosťou mojej domácej dielne.

Čo som potreboval na výrobu

Nástroje

  • pokosová píla
  • vibračná brúska
  • pásová brúska
  • uhlová brúska s rašpľovým kotúčom
  • akumulátorová uťahovačka
  • vrtáky do dreva
  • horná frézka
  • štetec
  • lepidlo, svorky, tesárske skrutky
  • ručná kolíkovačka, bukové kolíky
  • meter, ceruzka
  • ručná kotúčová píla, vodiaci profil
  • kompresor

Materiál

  • orechové fošne 190x70x7 cm (3 ks)
  • smrekové hranoly 15x15x90 cm (4 ks)
  • smrekové hranoly 10x10x200 cm (3 ks)
  • smrekové dosky 10×2,5×200 cm (4 ks)
  • akrylový tmel na drevo
  • akrylová farba
  • Odie’s Oil

Ako som postupoval pri výrobe stola

Konštrukcia podnožia stola je zo smrekových hranolov 15×15 cm, ktoré som vybrúsil vibračnou brúskou so šmirgľom od zrnitosti 60 po 120. Drevo hranolov nebolo v stolárskej kvalite; malo pár uzlov, trhlín a nedokonalostí pri spracovaní na píle, ktoré vznikli pri odkôrení. Tieto nedokonalosti umocnili charakter farmárskeho stola.

Výroba farmárskeho stola
Zdroj: Peter Kompas

Hrany som zaoblil tiež pomocou ručnej brúsky a ručnou kotúčovou pílou som hranoly skrátil na požadované dĺžky. Po napílení som vytmelil praskliny akrylovým tmelom v troch vrstvách, pričom medzi jednotlivými vrstvami tmelenia tmel schol 12 hodín.

V spodnej časti na spoje podnožia som zvolil mohutné tesárske skrutky do skrytého spoja a lepidlo D4. Po vyzretí spoja som diery prebrúsil a viacnásobne vytmelil. Vrchnú časť podnožia som spevnil doskami, spoje som zalepil D4 a pritlačil skrutkami v dvoch radoch.

Dieru pre skrutky vždy predvŕtam vrtákom a záhlbníkom, čím sa vyhnem prasknutiu dosky po pritlačení vrutom. Hotové podnožie som prezrel, vybrúsil stopy po lepení a vŕtaní, vytmelil praskliny a diery, následne prebrúsil tmelenie, dôkladne zbavil prachu pomocou kompresora a natrel bielou akrylovou farbou v troch vrstvách. Každá vrstva akrylového náteru musela zrieť počas času, ktorý je potrebné dodržať a je uvedený na obale.

Počas čakania na zretie tmelu a farby som sa venoval doske stola. Fošne som skrátil ručnou kotúčovou pílou a na hrubo opracoval rašpľovým nástavcom na uhlovej brúske, odstránil som hrubé stopy po pílení motorovou pílou, zbytky kôry a nerovnosti v rohoch fošní, ktoré vznikli počiatočným nerovnomerným schnutím.

Výroba farmárskeho stola
Zdroj: Peter Kompas

Z oboch fošní som ručnou kotúčovou pílou vedenou vo vodiacej lište odpílil jednu živú hranu a jednu ponechal. Následne som každú fošňu prepílil ešte jedným rezom po dĺžke, tiež ručnou kotúčovou pílou vedenou vodiacou lištou.

Výroba farmárskeho stola
Zdroj: Peter Kompas

Takto pripravené fošne som uložil na hranoly na pracovný stôl do finálneho poradia. Na hranu každej fošne som vyznačil miesto spájania a pomocou ručnej kolíkovačky a vŕtačky som spravil diery pre bukové kolíky s priemerom 10 mm každých 15 cm po celej dĺžke.

Na celú plochu spoja a do každej diery som pomocou štetca naniesol hrubú vrstvu lepidla D4. Fošne som stiahol stolárskymi svorkami, aby sa lepené plochy dokonale spojili. Zároveň som priečne na fošne uložil hranoly po celej šírke stola a každý hranol pritlačil o pracovný stôl ďalšími svorkami, aby sa lepené spojenie nedeformovalo a zostalo v uloženej rovine. Takto stiahnutý a lepený spoj som nechal zrieť 24 hodín. Po vyschnutí som zbytky lepidla odstránil dlátom.

Čelné hrany dosky som upravil ručnou kotúčovou pílou v dvoch rezoch. Prvý som viedol zo spodnej strany pod uhlom 90° a druhý z vrchnej strany pod uhlom 45°. Najväčšie nerovnosti na ploche stolovej dosky som odstránil rašpľovým nástavcom na uhlovej brúske. Nasledovala ručná pásová brúska so zrnitosťou 40 a 60, ktorou som prebrúsil celú stolovú dosku. Tejto fáze brúsenia venujem dostatok času, jemnejšie zrnitosti už veľké nerovnosti neodstránia.

Výroba farmárskeho stola
Zdroj: Peter Kompas
Výroba farmárskeho stola
Zdroj: Peter Kompas

Po tomto brúsení som vytmelil praskliny na ploche stolovej dosky v troch vrstvách a po uschnutí tmelenú časť prebrúsil. Nasledovalo brúsenie od zrnitosti 80 až po 1500 pomocou vibračnej brúsky.

Táto časť je časovo náročná, a tiež jej venujem dostatok času, aby som docielil požadovaný výsledok. Počas brúsenia som sledoval opotrebenie brúsneho materiálu a jeho včasné vymenenie.

Počas brúsenia od zrnitosti 400 odfukujem kompresorom brúsny prach, aby nezanášal brúsny kotúč a brúsený materiál a brúsenie bolo po celej ploche rovnomerné.

Výroba farmárskeho stola
Zdroj: Peter Kompas

Dosku stola a podnožie som spojil skrutkami s prítlačnými taniermi. Povrch stolovej dosky som ošetril prípravkom Odie’s Oil podľa návodu od výrobcu.

Výroba lavice
Zdroj: Peter Kompas

Ako doplnok k stolu som zhotovil lavicu z jednej orechovej fošne, na ktorej som ponechal obe živé hrany. Podnožie je tiež zo smreku. Spôsob spojovania, brúsenie a povrchová úprava sú totožné s úpravou stola.

Text, foto a realizácia: Peter Kompas

Máte aj vy za sebou zaujímavý domáci projekt, ktorým by ste mohli inšpirovať iných? Neváhajte, pošlite nám ho na email ussportal@jaga.sk a my vás za to radi odmeníme!

Urobsisam.sk – Miesto, kde sa aj vaša práca môže stať majstrovstvom!

  1. Exmon says:

    Ďalší nádherný projekt. Takúto tvorbu rád definujem ako dokonalosť v nedokonalosti. Precízna práca s ponechaním prírodných prvkov.
    Veľmi zaujímavo, až dokonale pôsobí na mňa tá lavica. Nohy lichobežníkového tvaru rozširujúceho sa dole a naviac ešte vyosenými do strán, dávajú lavici takú úžasnú autenticitu, naviac inklinujúcu k japonskému štýlu tvorby drevených prvkov. Tiež zvolené pomery hrúbok materiálov sú vyvážené. Je tam cítiť veľký talent …

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.