Dosky získané pozdĺžnym narezaním pňa
Galéria (26) Zdroj: Peter Kompas

Ako si pomocou reťazovej píly narezať kmeň pozdĺžne, aby ste získali nádherné dosky a fošne

V tomto odbore nie som profesionál, čomu zodpovedá aj úroveň mojich nástrojov, ale zopár kmeňov som už popílil a o moje skúsenosti sa s vami rád podelím. V prvom rade treba bezpodmienečne dodržiavať všetky zásady bezpečnej práce s reťazovou pílou, ktoré uvádza výrobca píly a všetky zásady bezpečnosti, ktoré si charakter takejto práce vyžaduje.

Galéria

Dosky získané pozdĺžnym narezaním pňa
Pomôcky pre rezanie pňa pozdĺžne
Vodiaci rám pre rezanie pňa pozdĺžne
Rám na pílu pre rezanie pňa pozdĺžne
Vodiaci rám pre rezanie pňa pozdĺžne
Rezanie pňa pozdĺžne
Rezanie pňa pozdĺžne
Rezanie pňa pozdĺžne

Táto technika umožňuje spracovať kmeň aj priamo na mieste výrubu, alebo na ťažko prístupnom mieste. Existuje množstvo iných spôsobov. Líšia sa hlavne podľa nástrojov, ktoré máte k dispozícii.

Dosky získané pozdĺžnym narezaním pňa
Zdroj: Peter Kompas

Čo budeme potrebovať

 • rukavice, chránič sluchu, chránič zraku, tvárový štít, bezpečnostná obuv
 • reťazová píla a lišta s reťazou
 • vodiaci rám na pílenie pozdĺžnych rezov
 • vodiace koľajnice na prvý rez (hliníkový rebrík)
 • sekera, kliny
 • akumulátorová uťahovačka, vruty s prítlačnou hlavou
Pomôcky pre rezanie pňa pozdĺžne
Zdroj: Peter Kompas

Limitom je výkon reťazovej píly a dĺžka lišty

V zásade platí, že čím výkonnejšia píla, tým lepšie. Pri slabších pílach bude rezanie veľmi pomalé. Minimálny výkon píly by mal byť približne 3,5 kW.

Veľkosť lišty určuje, aký prierez ste schopný prepíliť. Zároveň treba brať ohľad na odporúčanú maximálnu dĺžku lišty pre konkrétny typ píly. Na tento typ použitia existujú špičkové lišty s úzkym profilom, ktoré znížia odpor pri pílení, zmenšia šírku úberu materiálu a výsledný rez je výrazne presnejší.

Reťaz je kameň úrazu aj pri priečnom pílení, a preto pri pozdĺžnych rezoch je kvalitne naostrená reťaz nevyhnutnosť. Profesionáli pri rezaní kmeňov s veľkým priemerom používajú tzv. Ripping Chain. Tieto majú užší profil a brúsia sa pod iným uhlom ako klasické reťaze na priečne pílenie. Kým zub klasickej reťaze sa brúsi pod uhlom 30°, tak trhacia reťaz sa brúsi od 5-10°. Takto brúsená reťaz je menej výkonná, rez pomalší, ale o to presnejší a čistejší. Reťaz v zábere menej zadrháva a nezahryzne sa do materiálu. Nevyhadzuje tzv. hobliny, ale vyslovene práši drobné piliny.

Mám skúsenosť aj s použitím klasickej reťaze na pozdĺžne pílenie. Je to možné, ale dvojnásobne platí: „Netlač na pílu!”

Vodiaci rám na vedenie pozdĺžnych rezov alebo tzv. Chainsaw Mill

Existuje veľa možností od výrobcov, ktorí ponúkajú tento produkt od najlacnejších za 70 eur (cene zodpovedá spracovanie a presnosť) až po špecializované značky, ktorých kvalita a cena je určená pre profesionálov. Osobne som si zadovážil takýto vodiaci rám z Amazonu za 120 eur. Umožňuje mi pripnúť lištu dlhú 90 cm a maximálny prierez, ktorý dokážem prepíliť je 71 cm (otestované).

Rám na pílu pre rezanie pňa pozdĺžne
Zdroj: Peter Kompas
Tip autora: O pílach, lištách a reťaziach si môžete prečítať ďaleko viac, ak si do vyhľadávača zadáte kľúčové slovo “Chainsaw Mill” alebo “Alaskan Chainsaw Mill”.

Postup práce

Odstránenie konárov alebo častí, ktoré by prekážali pri vedení prípravku

Ak je možné, odstránim aj kôru. Kmeň si v prípade potreby skrátim na vhodnú dĺžku.

Umiestnenie vodiacej lišty (resp. vodiacej koľajnice)

Ja používam hliníkový rebrík, ktorý si pomocou tesárskych vrutov s prítlačnou hlavou pripevním ku kmeňu. Takto mi vznikne rovina, po ktorej môžem viesť vodiaci rám s pílou. Rebrík treba poriadne pripevniť, aby sa vôbec nehýbal. Pri pritiahnutí vrutmi je dôležité skontrolovať, či sa rebrík neprehol ako luk, lebo náš prvý rez bude kopírovať tvar rebríka. Dôležité je uvedomiť si, do akej hĺbky prenikli tesárske vruty pri uchytení rebríka, aby sme ich prvým rezom neprepílili a nezničili si reťaz.

Vodiaci rám pre rezanie pňa pozdĺžne
Zdroj: Peter Kompas

Vedenie prvého rezu

Na prípravku sa nastaví hĺbka rezu, to je vzdialenosť od koľajnice (v našom prípade rebríku) po lištu. Prvý rez robím tak, aby výsledok bol čistý rez po celej dĺžke kmeňa a dostatočne široký na vedenie druhého rezu. Zvyčajne nastavujem hĺbku rezu väčšiu o hĺbku rebríka. Pílenie po dĺžke je veľmi pomalé a môže byť namáhavé, dobré držanie tela v podrepe s vystretým chrbtom je tiež dôležité. Dôležité pravidlo je, že na pílu nesmieme tlačiť aj keď sa zdá, že rez ide pomaly. Pri priemere 70 cm a dĺžke kmeňa 240 cm trvá jeden rez približne 10 minút. Tlačením na pílu vznikajú rôzne nepekné zuby, oblúky a nerovnosti v reze. Píla s naostrenou reťazou preniká do materiálu v podstate sama iba s minimálnym tlakom, ktorý ju udržuje v kontakte s materiálom. Ak máte veľkú ťažkú pílu, treba pílu miernou silou pridvihovať, aby nevznikal na dlhej lište oblúk. Pri pílení je nevyhnutné používať chránič zraku, sluchu, rukavice, vhodnú obuv a vhodné oblečenie. Ja používam aj respirátor kvôli prachu.

Vodiaci rám pre rezanie pňa pozdĺžne
Zdroj: Peter Kompas

Druhý rez a ďalšie rezy

Následný rez už nevedieme po rebríku, ale po rovine, ktorú sme si vytvorili prvým rezom. Výnimkou je iba situácia, ak nie som spokojný s rovinou, ktorú som vytvoril. Vtedy treba zopakovať rez pomocou rebríka. Pri druhom reze si na prípravku nastavíme finálnu želanú hrúbku fošne a prirátame úbytok materiálu pri rezaní, čo je v mojom prípade do 1 cm. Fošne zvyknem píliť na hrúbku 7 cm, teda v prípravku nastavujem hĺbku 8 cm. Počas rezania môže nastať, že odpílená časť vlastnou váhou zatvára rez, vtedy používam drevené kliny, ktorými si odrezanú časť pridvihnem a nedochádza k zatváraniu lišty v reze.

Rezanie pňa pozdĺžne
Zdroj: Peter Kompas

Mazanie a palivo

Pri rezaní po dĺžke je reťaz, lišta a samotná píla veľmi namáhaná. Dôležité je zabezpečiť potrebné mazanie reťaze. Osobne mám možnosť nastaviť mazanie na maximum, čím zabezpečím potrebné pracovné podmienky. Ak takúto možnosť vaša píla nemá, treba externé mazanie formou pridávnej olejničky s olejom. Pred každým rezom treba doplniť palivo do píly, aby sa neminulo počas rezu. Vtedy by píla zhasla a nemala by potrebné chladenie, čo by mohlo spôsobiť v budúcnosti problém. Po každom reze, treba nechať pílu niekoľko minút bežať na voľnobeh, aby sa dochladila. Preto ju nevypíname hneď po ukončení rezu.

Kontrola reťaze

Počas rezu sa môže uvoľniť reťaz, po každom reze je dôležité ju skontrolovať a prípadne dotiahnuť. To isté platí aj o celom prípravku, je zhotovený z kovovej konštrukcie a rôzne časti sú spojené skrutkami a matkami, ktoré sa zvyknú uvoľniť. Pri zostavovaní je dobré použiť podložky s korunkou a pravidelne ich kontrolovať.

Navijak s lankom

Vodiaci rám na rezanie mám dodatočne vybavený navijakom s lankom. Lanko pomocou skoby pripevním na druhý koniec kmeňa. Navijakom udržujem lištu v kontakte s materiálom. V žiadnom prípade to neslúži ako ťažné zariadenie, ale iba ako pomôcka pri rovnomernom pílení. Rovnomerné pílenie budete počuť podľa zvuku píly, ktorá nezasekáva a ani nehučí na prázdno. Podľa tohto zvuku používam navijak. Pri troche praxe si to osvojíte.

Rezanie pňa pozdĺžne
Zdroj: Peter Kompas

Čistenie

Po každom pílení je dôležité dôkladne vyčistiť vodiaci rám, celú pílu a reťaz.

Rezanie pňa pozdĺžne
Zdroj: Peter Kompas
Pozrite si aj krátke video z rezania:

Text, foto a video: Peter Kompas

Máte aj vy za sebou zaujímavý domáci projekt, ktorým by ste mohli inšpirovať iných? Neváhajte, pošlite nám ho na email ussportal@jaga.sk a my vás za to radi odmeníme!

Urobsisam.sk – Miesto, kde sa aj vaša práca môže stať majstrovstvom!

 1. Exmon says:

  Pekne spracovaný článok. Veľa skúseností a dobrých rád autor tu zdieľal.
  Jediné čo by som doplnil je že pri upevnení rebríka pre prvý rez je dobré vypodložiť priestor medzi kmeňom a rebríkom kúskami dreva alebo podložkami tak, aby sa dal rebrík pevne pritiahnuť ku kmeňu. Tak sa docieli dobrá stabilita a netreba sa báť že sa rebrík prehne.

 2. Diviak says:

  pekný článok…ale kde zoženiem „vodiaci rám na pílenie pozdĺžnych rezov“ ???

 3. Viktor says:

  Robil som si pergolu, na ktoru taham hrozno. Rezal som pozdlzne ihlicnatu gulatinu a mam toho dost. Je to velmi namahave a hlavne mat na to chut to robit, ale vysledok potesi.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje