Pevné schodíky na drevenú terasu, ktoré sa nikdy nerozkývajú

image 34791 25 v1

Schodíky stúpajúce na terasu čelia vrtochom počasia a ruchu, ktorý sa vo dvore a záhrade znásobuje pekným počasím. Hoci mnohí z nás začínajú s dočasnými škatuľovými schodíkmi z paletových dosiek, skôr či neskôr príde na montáž pevných schodíkov, ktoré sa nikdy nerozkývajú.

UROB SI SÁM

náročnosť: ++
čas: 1 deň
náklady: do 46 €
ľudia: 1
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 46 €
(skutočná spotreba)
• masív 21 €
suchá smreková fošňa 50 mm (250 €/m3), suchá smreková doska 32 mm (250 €/m3)
• podpera 1,50 €
betónová tehla 1,50 €/ks
• spojovací materiál 4,10 €
papuče trámové vonkajšie 50 × 105 mm (1 €/ks), skrutky, napr. HAPATEC 5 × 70 mm (22,30 €/200 ks), skrutky samorezné, napr. 6 × 40 mm, žlté pozinkovanie (0,04 €/ks)
• povrchová úprava 15 €
napr. biocídne napúšťadlo Colorlak ­Lignostop Hobby V 1042 (7,20 €/1 l), napr. Colorlak Profi olejová lazúra O1020 (15 €/750 ml), napr. riedidlo Colorlak C6500 (3,20 €/420 ml)

NÁRADIE A POMÔCKY
 píla
 hobľovačka
 rázový skrutkovač
 kladivo
 vodováha
 lopatka
 motyčka
 štetec 

PRACOVNÝ POSTUP

1. PREDĹŽENIE
Z dôvodu zamerania predĺžime plochu terasy. Dvojica rovných dosiek alebo hranolčekov je rovnako praktická ako dlhá stavbárska vodováha.

2. PREDSADENIE
Na latách vyznačíme predsadenie schodíkov. Na každý stupienok počítame pohodlných 30 až 33 centimetrov priestoru.

3. ZAROVNÁVANIE
Terén je často nerovný a neraz v miernom svahu. Zeminu si preto zarovnáme do vodováhy, aby sme mohli pripraviť oporné body na osadenie.

4. OPORA
Najlacnejšou oporou sú mrazuvzdorné tehly z betónu, ktoré usadíme do lôžka. Ak nám nesedia, môžeme ich podsypať pieskom alebo kamenivom.

5. ZAMERANIE
Odmeriame si výškový rozdiel medzi oporou a pochôdznou plochou terasy. Získame tak druhý rozmer, ktorý budeme potrebovať pre návrh.

6. MAKETA
Kartónová maketa dáva istotu, že schody budú presne také ako treba. Kreslíme na ňu stupne i nášľapnú vrstvu jednotlivých schodníc.

7. ROZMERY
Zo zrezanej makety odvodíme šírku a dĺžku materiálu, ktorý budeme potrebovať na výrobu ramien. Na metrovú šírku schodov stačia dva kusy.

8. PRÍPRAVA
Fošňu omietneme, aby sme mali aspoň jednu ostrú hranu, zarovnáme a nahobľujeme na hrúbku 48 milimetrov. Vystríhame sa priečnych hrčí.

9. VYREZANIE
Zo šablóny prenesieme línie na dosku, obtiahneme ich pomocou pravítka a vypílime priamočiarou pílou. Nový plátok s ostrým šabľovým zubom dá rezom presnosť.

10. ZÁREZ
Priamočiarou pílou vyrobíme aj zárezy na zasunutie tesárskych kovaní. Budú to tri rezy umiestnené tesne jeden vedľa druhého.

11. NAPÚŠŤANIE
Ramená dôkladne ošetríme biocídnym napúšťadlom. To vytvorí chemickú clonu proti hmyzu, riasam, hubám a plesniam na všetkých kritických plochách.

12. PÄTKY
Z lepenky alebo plastokartónu vytvoríme pätky, ktoré zabránia vzlínaniu vlhkosti zo zeme do dreva. Upevníme ich klincami.

13. KOVANIA
Na ramená priskrutkujeme tesárske kovania, ktoré zasunieme do pripravených drážok. Volíme skrutky s hrubým driekom, aby mali únosnosť.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste14. OSADENIE
Ramená priskrutkujeme k čelu terasy. Mali by nám vytvoriť dokonalú kontaktnú plochu na zemi i na terase. To zaistí potrebnú stabilitu.

15. SCHODNICE
Z 32 mm masívu si napílime a nahobľujeme laty na schodnice. Šírku rozpočítame tak, aby boli vzory nášľapnej plochy symetrické a s deliacimi škárami.

16. FRÉZOVANIE
Na hranách vyfrézujeme fazety alebo zaoblenia. Tie zabránia vyštepovaniu pri používaní a vytvoria plynulý prechod pod povrchovou úpravou.

17. OŠETRENIE
Napúšťadlom dôsledne ošetríme aj schodnice. Aby preniklo do hĺbky, vopred si ich povrch prebrúsime, aby sme otvorili vlákna.

18. LAZÚROVANIE
Usušené nášľapné dosky a všetky dielce schodiska ošetríme olejovou lazúrou. Tá zvýrazní kresbu a zaistí dlhovekosť. Zakryje i lesk kovania.

19. MONTÁŽ
Po zaschnutí lazúry montujeme stupnice terasovými skrutkami do ramien, vždy v dvojiciach, aby sme zabránili prehýbaniu počas starnutia.

20. HOTOVO

dobré rady

ABY VYDRŽALI ČO NAJDLHŠIE
Ani pri rozsiahlej renovácii farbami sa v hobby podmienkach nenatierajú také veľké plochy, aby sa umelá štetina či vlákno mikrovalčekov opotrebovali zodratím. Ak maliarske náradie zlyháva, je to často pre nedostatočné čistenie. Stačí však zopár drobných návykov a dosiahnete maximálnu životnosť. Pred každou prácou je dobré štetec i valček namočiť vo vode a poriadne povytierať bavlnenou handričkou. Na vlhké vlákno sa farba príliš nenalepí.

VALČEK DO VRECÚŠKA
Pri každom prerušení prác majte po ruke mikroténové vrecúško. Bez toho, aby ste museli umývať štetce, valčeky a vaničky, náter zostane svieži po celé dni. Membrána zabráni odpareniu vody, náter si zachová svoje vlastnosti rovnako ako v plechovičke.

ŠABLÓNA
Ak zameriate výšku a dĺžku schodiska, získate obdĺžnik, ktorý si vyrežete z kartónu. Teraz sa môžete pustiť do jeho delenia na jednotlivé schody. Rozpočítajte počet stupienkov a rozdeľte obdĺžnik do výškových pruhov. Následne ho rozdeľte na stĺpce. Vznikne vám šachovnica, z ktorej možno vyčítať geometriu schodov.

NÁŠĽAPNÁ DOSKA
V druhom kroku si na každý stupienok vyznačíte nášľapnú dosku. Bude to hrúbka, ktorú musíte odpočítať, takže spodný schodík sa teraz javí byť o kúsok nižší ako ostatné. Ak pod touto zostavou nakreslíte šikminu, ktorá prechádza popod schody v hrúbke aspoň 8 centimetrov v najužšom bode, máte šablónu na ramená schodiska.

VÝHODOU JE PRESNOSŤ
Prednosťou tohto prístupu je, že šablónu môžete priložiť k terase skôr, ako sa pustíte do výroby schodíkov. Ak sa vám čosi nezdá, viete to za chodu upraviť. Hoci na internete nájdete desiatky interaktívnych kalkulačiek na výpočet, tento prístup je najistejší.

VEĽKOSŤ PRISPÔSOBENÁ ČLOVEKU
Dávajte si pozor na to, aby boli schodnice dostatočne široké, musí sa na ne pohodlne zmestiť celá topánka. Výška podstupníc určuje pohodlie. Ak na terasu často nosíte z kuchyne kopu vecí na grilovanie, menej strmé schodíky budú pohodlnejšie ako tie s vyšším prevýšením.

OCHRANA
Životnosť schodíkov závisí od toho, ako dobre ich dokážete ochrániť pred nepriazňou počasia. Aby sa olejová lazúra dostala do hĺbky, výhodné je pred náterom všetky drevené povrchy prebrúsiť. Nám sa na otvorenie štruktúry osvedčil brúsny papier zrnitosti P80, ktorý vytvorí na povrchu pre syntetické nátery jemný plyš, ktorý znásobí matný efekt povrchovej úpravy.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Úspornejšia varianta by bola o dvoch schodíkoch, nakoľko tretí schod je zbytočný a nahradila by ho terasa.

  2. Muselo by sa robiť iné kotvenie, čelo nie je až po zem terasy 🙂

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.