Osvedčený návod na drevenú terasu so zvislou záhradou
Galéria (26)

Osvedčený návod na drevenú terasu so zvislou záhradou

Dva roky preverili funkčnosť terasy, ktorú si zhotovil náš čitateľ. Keďže funguje na jednotku, ponúka osvedčený návod aj vám.

Galéria

Drevená terasa so záhradou
Drevená terasa so záhradou
Drevená terasa so záhradou
Drevená terasa so záhradou
Drevená terasa so záhradou
Drevená terasa so záhradou
Drevená terasa so záhradou
Drevená terasa so záhradou

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: ++++

ČAS: 2 týždne

ĽUDIA: 2

OBDOBIE: III – XI 

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 1 594 €

• terasa 1 355 €
• drevo 898 €
dosky 24 × 142 × 4 000 mm (20,82 €/m2), celkovo 28 m2, hranoly 45 × 70 × 3 000 mm (3 €/m) celkovo 105 m
• geotextília 30 €
60 m2 (0,50 €/m2)
• štrk 123 €
0 – 32 mm, 8 t (7,32 €/t), doprava 45 €,
0 – 8 mm, 0,5 t (8,34 €/t), doprava 15 €,
• betónové kocky 63 €
30 × 30 × 4 cm (0,90 €/kus), 70 ks
• spojovací materiál 125 €
natĺkacie rozperky (hmoždinky), 80 mm (0,05 €/ks), 60 ks,
gumové podložky, 100 × 100 × 4 mm (14 €/50 ks), celkovo 150 ks
antikorové skrutky pre KREG systém (80 €/700 ks)
• náter 116 €
napr. Osmo na terasy set (99,05 €/5 l), doprava 16,90 €
• gabionový múrik 239 €
• gabionový kôš 59 €
2 × 0,5 × 1 m vrátane spojovacích prvkov
• štrk 85 €
63 – 125 mm, 4 t (9,96 €/t), doprava 45 €
• drevo 95 €
dosky, 24 × 142 × 4 000 (20,82 €/m2), celkovo 3 m2, hranoly, 45 × 70 × 3 000 (3 €/m), celkovo 11 m

NÁRADIE

• píla
najlepšie tzv. pokosová
• okružná píla
• rotačný laser (vodováha)
• tzv. žaba na zhutnenie
• vrtáky
6 mm, do dreva a do betónu
• vŕtacie kladivo, AKU skrutkovač
• súprava KREG na montáž terasy
• gumené kladivo, štetec OSMO
• rázový uťahovač
nie je nutný, ale urýchli prácu

POSTUP PRÁCE

Ako zhotoviť peknú terasu pri dome?

Z povrchu sme odstránili porast a pôdu do hĺbky asi 20 cm. Položili sme separačnú geotextíliu proti prerastaniu buriny. foto Marián Javorčík

Nasledovalo dovezenie, rozhodenie, urovnanie a následné zhutnenie štrku s frakciou 0 – 32 mm. 

Materiál na terasu Dosky 24 × 142 × 4 000 po 20,82 €/m2, podkladané hranoly 45 × 70 × 3 000 (3 €/m), sibírsky smrekovec. 

Na štrk sme uložili ešte jednu vrstvu geotextílie. Následne sme poukladali a znivelovali betónové dlaždice 30 × 30 cm. 

Takýto olejový náter sme použili na všetky drevené prvky terasy, aby sme ju ochránili pred vlhkosťou. 

Na dlažbu sme poukladali položené podkladové hranoly s prierezom 45 × 73 mm. 

Kusy gumy z gumeného granulátu pod hranolom znížia riziko poškodenia hranolu vplyvom vlhkého podkladu. 

V mieste spájania dosiek sú použité dva hranoly, aby voda zo spoja odtekala do podložia, a nie na podkladový hranol. 

Z nahrubo položených dosiek vidno, že rovina je vyspádovaná smerom od domu.

Výšku schodíka sme odhadnúť nemohli skôr, ako boli položené dosky terasy. Vypočítať výšku je komplikované a neisté. 

Z nástrojov na ukladanie dosiek upozorňujeme na ručne zhotovené prvky slúžiace na stiahnutie dosiek. 

Detail viacstupňového vrtáka zo systému na montáž terasy od firmy Kreg. 

K namontovanej doske pritiahneme zvierkou druhú. Šírka škáry je vymedzená. Šikmo vedená skrutka priťahuje novú dosku k prvej doske. 

Detail uchytenia dosky Vďaka šikmému vedeniu sú skrutky schované v škárach a sú takmer neviditeľné. 

Položené dosky Okraje najkrajšie spílime jedným presne vedeným rezom po namontovaní všetkých dosiek. 

Schodík je navrhnutý tak, aby sa naň dal odložiť nábytok a bol aspoň čiastočne chránený pred dažďom. 

Dokončovacie práce Namontovali sme hranoly na uchytenie bočnej krycej dosky.

Nasledoval kompletný náter a takto vyzerá hotová natretá terasa. 

Na bočnej strane sme sa rozhodli vybudovať múrik na vytvorenie závetria. Najprv sme uložili stabilizačné stĺpiky. 

Zo štrku sme vytvorili rovný podklad pod gabionový múrik. Pomocou sietí, špirál a háčikov sme poskladali koše.

Gabionové koše sme postupne začali plniť kamenivom s frakciou 90 – 120 mm. Vrch sme olemovali drevenými lištami. 

V korune múrika sme zo zvyškov terasových dosiek zhotovili vodorovnú odkladaciu plochu.

Podobne ako terasu sme zo zvyškových odrezkov z terasových dosiek zhotovili chodník pri fasáde domu.

Náš gabionový múrik slúži z vonkajšej strany ako nosná časť vertikálnej záhrady so zavlažovaním. 

Hotová vertikálna záhrada má veľmi jednoduchú konštrukciu, kde je črepník s priemerom 20 cm pripevnený drôtom okolo hrdla ku gabionu, dokopy teda 36 črepníkov. Odporúčam doplniť centrálne zavlažovanie.

Zvyškový materiál

Keďže nám zo stavby zostal štrk 0 – 32 mm, rozhodli sme sa založiť terasu na štrkovom lôžku a ako podklad pod hranoly použiť kusy betónovej dlažby 30 × 30 × 4 mm, ktoré možno štrkom 0 – 8 mm ľahko nivelovať.

AKO SME STAVALI

Všetci sme vedeli, že chceme terasu. Ale akú? Všeobecné rozhodnutia sme predebatovali v rámci rodiny. Rozhodli sme sa pre terasu s rozlohou 20 m2 – s rozmermi 5 × 4 m. Rozmer 5 m je odvodený od veľkosti výklenku na dome, kde sú dvere na terasu, rozmer 4 m sme zvolili tak, aby sa na terasu zmestil plánovaný nábytok, gril a zostal priestor na bežný pohyb. Pri výškovom profile padlo rozhodnutie neurobiť terasu zarovno s trávnikom pre možné problémy so znečistením pri kosení. Smerom do domu sme sa rozhodli pre schodík na úroveň terasových dverí. Keďže je to zároveň miesto, ktoré je pod strechou, bude slúžiť ako priestor na odloženie terasového nábytku.

Ako kompromis pri výbere materiálu sme zvolili sibírsky smrekovec. Je to trvácnejšie drevo ako borovica a cenovo je ešte dostupné. Rôzne exotické dreviny či termodrevo sú síce ešte trvácnejšie, cenovo sú, žiaľ, podstatne drahšie. Alternatívu WPC (drevoplastový kompozitný materiál) sme vylúčili úplne, pretože sa nám vzhľadovo nepáčila.

foto Marián Javorčík

Dobré rady

Pod vytýčenou terasou sme odstránili pôdu do hĺbky asi 20 cm a na dno uložili geotextíliu. Pomôže so separáciou štrku od pôdy a sťaží prerastanie buriny. Na geotextíliu sme nasypali štrk 0 – 32 mm a zhutnili ho tzv. žabou, ktorá sa dá zapožičať. Už v tomto kroku je nutné počítať so sklonom budúcej terasy. Zvolili sme sklon 1 cm na 1 m (1 %). Na zhutnený štrk sme uložili ešte jednu vrstvu geotextílie, pretože štrk bol dlhší čas vonku a už v ňom boli korienky, ktoré sa nepodarilo odstrániť. Na takto pripravený podklad sme potom kládli kusy betónovej dlažby. Zvolili sme rozstup hranolov asi 55 cm (10 ks dlažby v tomto smere) a v druhom smere asi 62 cm (7 ks dlažby).

Zmeriame najvyšší bod terénu (kde plánujeme dať dlažbu). Na tomto mieste budeme potrebovať najmenej štrku. Samozrejme, celá nivelácia sa dá urobiť aj pomocou vodováhy, ale máme k dispozícii rotačný laser, takže sme si zjednodušili robotu.

Postupne ukladáme dlaždice na plánované miesta. Pod každú dlažbu nasypeme potrebné množstvo štrku, položíme dlažbu a poklepeme gumeným kladivom tak, aby sedela výsledná výška.

Práca s doskami

Nasledovný krok je rozmiestnenie podkladových hranolov. Ak potrebujeme hranoly spájať, spravíme to vždy na dlažbe. V mieste, kde budeme spájať terasové dosky, je dobré použiť dva hranoly tak, že na jednom hranole sa končí jedna doska a na druhom sa ďalšia začína. Spoje terasových dosiek striedame, aby neboli všetky v jednej línii. Hranoly pred montážou ošetríme vhodným náterom, olejom na terasu alebo impregnáciou na drevo. Medzi dlažbu a hranol vkladáme podložky z gumeného granulátu. Začiatok a koniec každého hranola ukotvíme do dlažby natĺkacou rozperkou.

Terasové dosky si nahrubo narežeme a uložíme. Presné zrezanie urobíme na záver. Dosky uložíme pohľadovou stranou nadol. Pred montážou spodok dosák ešte natrieme. Po zaschnutí náteru môžeme montovať. Rozhodli sme sa pre montážny systém Kreg, kde sú skrutky skrutkované do dosiek šikmo z bočnej strany. Skrutky sú minimálne viditeľné (čo pomôže aj v prípade, že musíme použiť viac skrutiek) a dosky sú v prípade potreby vymeniteľné aj v strede terasy.

Dosky prvého radu musíme vybrať absolútne rovné, aby sme mohli podľa nich orientovať ostatné. Pomocou špeciálneho vrtáka a vodiaceho prípravku vyvŕtame pilotný otvor a potom pomocou rovnakého prípravku zavedieme skrutku a zaskrutkujeme ju. Prípravok je koncipovaný tak, že skrutku zaskrutkujeme vždy rovnako hlboko. Ďalší rad dosiek osadíme tak, že medzi dosky vložíme dištančné kolíky a dosky s pomocou nejakého prípravku (ja som si vyrobil vlastný) stiahneme dokopy. To je potrebné, lebo aj kvalitné dosky budú trochu ohnuté. Takto pokračujeme, až kým je hotová celá terasa.

Ak nie je priestor na zaskrutkovanie skrutiek zboku dosky (napr. pri stene), zaskrutkujeme ich zvrchu. Po osadení skrátime dosky pomocou okružnej píly a vodiaceho prípravku. Z boku terasy pripevníme krycie dosky. Na dosky pripevníme pomocný hranol a dosku upevníme do neho. Okolo terasy odporúčame osadiť ešte jeden rad zámkovej dlažby, čo veľmi uľahčí kosenie.

Na náter terasy sme použili olej od firmy Osmo. Odporúčame nákup na ebay.de, kde sa dá kúpiť tento náter podstatne lacnejšie ako na Slovensku, a to aj napriek vyššiemu poštovnému. Údaje o výdatnosti treba brať s rezervou, reálna spotreba je minimálne o 50 % vyššia. Dôležité je pred náterom drevo nechať zvetrať.

MÚRIK SO ZÁHRADKOU

K terase sme sa rozhodli urobiť gabionový múrik. Bude opticky oddeľovať terasu, slúžiť ako odkladací priestor pri grilovaní a ako ochrana pred vetrom. Rozmer gabionového koša je 2 × 0,5 × 1 m, rozmer oka 5 × 10 cm. Ku košu sa dodávajú špirály na spájanie a tiahla na spevnenie gabionu. Výsledný múrik tvoria dva takéto koše.

Základ múrika tvorí 15 – 20 cm hrubé zhutnené štrkové lôžko a tri zvislé zabetónované stĺpiky, ktoré zabezpečia gabionu stabilitu. Dieru na stĺpik vyhĺbime napríklad vrtákom s priemerom 20 cm do hĺbky asi 80 cm a vyplníme rýchlotuhnúcim betónom.

Na vyrovnanú vrstvu štrku uložíme spodné gabionové siete. Postupne pridávame bočné siete a spájame ich špirálou. Medzi gabionmi stačí jedna bočná strana, spoločná s ďalším gabionom. Potom začneme postupne pridávať kamenivo (63 – 125 mm v mojom prípade). Viditeľné kamenivo ukladáme esteticky, kamenivo v strede koša stačí nasypať.

Približne v dvoch tretinách gabionu osadíme tiahla na spevnenie. Na každom štvorcovom metri nimi spojíme protiľahlé veľké strany. Osadíme ich aj v kútoch. Takto postupujeme, až kým je gabion plný, priebežne však kontrolujeme, či sú bočné strany zvislé. Ak nie, musíme odchýlku napraviť. Na vrchnej strane vytvoríme z hranolov niečo ako drevený veniec. Na hranoly pripevníme terasové dosky, a tým vytvoríme odkladací priestor.

Tento projekt sme našli na Modrej streche, sociálnej sieti o bývaní.

Autora projektu a viac jeho fotiek nájdete na www.modrastrecha.sk pod menom majkoj.

Text, foto Marián Javorčík
Zdroj časopis Urob si sám 3/2019

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje