Netradičné pestovanie rastlín: Vyrobte si originálnu kokedamu
Kokedama je v našich končinách stále málo známym pojmom. Ide o špeciálny spôsob pestovania izbových, ale aj niektorých záhradných rastlín, ktorý pochádza z Japonska. Rastlina je vysadená v substráte, ktorý je obalený machom. Celá kompozícia visí vo vzduchu.
Galéria
UROB SI SÁM
náročnosť: ++++
čas: do 1 hodiny
ľudia: 1
obdobie: celoročne
KONTROLNÝ ZOZNAM
MATERIÁL
• izbové rastliny
menšie a kompaktné
• mach
• substrát
na pestovanie izbových rastlín
• trochu ílu a rašeliny
• hydrogél
• drôty a motúzy
• miska
NÁRADIE
• záhradnícka lopatka
• pracovné rukavice
• záhradnícke nožnice
• kuchynské nožnice
• krhla s vodou
• rozprašovač
AKO NA TO
1. PRÍPRAVA
Pred prácou si nachystáme všetko potrebné. Pozornosť venujme výberu vhodných izbových rastlín. Vyberáme menšie, kompaktné a dobre zakorenené.
2. SUBSTRÁT
Začneme prípravou substrátu. Ideálne je zmiešať substrát na pestovanie izbových rastlín s trochou rašeliny a ílu – ten je veľmi dôležitý.
3. TVAROVANIE
Z jednotlivých zložiek, ktoré sme dôkladne premiešali v dlaniach, vytvoríme guľu. Nemala by byť príliš malá ani veľká.
4. PRIEHLBINA
V guli vytvoríme hlbšiu jamku. Postupujeme opatrne, aby sa nám vytvarovaná guľa nerozpadla. Môžeme použiť aj iný spôsob: tak, že guľu opatrne prelomíme na dve časti.
5. RASTLINA
Do jamky v guli vložíme rastlinu aj s menším koreňovým balom. Dôkladne utlačíme. Pri druhom spôsobe koreňový bal rastliny uzatvoríme do dvoch polovíc vytvorenej gule.
6. ČISTENIE
V ďalšom kroku si pripravíme mach. Využiť môžeme mach nazbieraný v lese. Ten ale najskôr očistíme od nežiaducich prímesí – ihličia, kôry a suchých listov. Mach musí byť čistý a čerstvý.
7. OBALENIE
Očisteným machom dôkladne obalíme guľu s vysadenou rastlinou. Postupujeme opatrne, viac sa snažíme zapojiť jemnosť ako silu. Nesmieme pripustiť, aby sa guľa vytvorená zo substrátu rozpadla.
8. DRÔT
Mach musí na guli držať. Zafixujme ho preto drôtikom, ideálne zeleným a čo najmenej nápadným. Nemal by byť viditeľný, ideálne je, ak čo najviac splýva s machom.
9. ÚPRAVA
Môžeme pristúpiť k finálnym úpravám. Najdôležitejšie bude ostrihať prečnievajúci a zbytočný mach. Použime ostré nožnice, inak nebude naša práca dokonalá.
10. MISKA
Upravenú rastlinu v machovej guli môžeme postaviť do misky s vodou. Rastlina tak získa potrebnú vlahu a zároveň celé dielo prevlhčíme a spojíme.
11. MOTÚZ
Najdôležitejší krok nakoniec. Machovú guľu musíme pripraviť na zavesenie. Poslúži nám pevný motúz. Guľu dôkladne previažme a následne ju môžeme zavesiť na pripravené miesto.
12. HOTOVO
dobré rady
Výber rastlín
Na vytvorenie kokedamy sa hodí viacero izbových rastlín. Najlepšie sú pomalšie druhy s kompaktnejším charakterom. Využiť sa dajú niektoré odrody figovníkov, lopatkovce, noliny, papraďorasty, miniatúrne orchidey, rôzne druhy sukulentov, malé palmičky a cykasy, dokonca sanseviery. Vždy je, samozrejme, potrebné pri výbere konkrétnych rastlín zohľadniť podmienky daného priestoru.
Starostlivosť
Kokedamy sú dlhovekou ozdobou interiérov, ak je o ne správne postarané. Dôležité je zavlažovanie. Zavlažuje sa tak, že sa guľa namočí na určitý čas do malého vedra s vodou a nechá sa odkvapkať. Potom sa opäť zavesí. Rovnako môžeme guľu položiť do misky s vodou. Pri každom druhu môžu byť požiadavky na vlahu rôzne. Najmenej náročné sú sukulenty. Výbornou voľbou je pridanie hydrogélu do substrátu, čím sa zjednoduší dodávanie vlahy. Občas je dobré pridať do zálievkovej vody aj hnojivo. Pestovanie rastlín v tejto forme sa trochu podobá pestovaniu bonsajov. Priebežne treba ostrihať nadzemnú časť, korene nie je potrebné upravovať. Ak sa rastlina veľmi rozrastie, bude vhodné vysadiť ju do črepníka so substrátom a vytvoriť úplne novú kokedamu.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 12/2017
Komentáre