Malá záhradná pergola za jediný víkend
Galéria (44)

Malá záhradná pergola za jediný víkend

Trvá desaťročie, kým sa vám podarí zapestovať bohato kvitnúci oblúk z popínavých ruží, popod ktorý prechádza záhradný chodníček. Za jediný víkend však dokážete postaviť slávobránu, ktorá sa stane pevnou oporou pre čerstvo vysadené ruže alebo kvitnúce popínavky.

Galéria

Záhradná pergola lacno
Záhradná pergola lacno
Záhradná pergola lacno
Záhradná pergola lacno
Záhradná pergola lacno
Záhradná pergola lacno
Záhradná pergola lacno
Záhradná pergola lacno

UROB SI SÁM

náročnosť: ++++
čas: 2 dni
náklady: 151 €
ľudia: 2
obdobie: celoročne

KONTOLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 151 €
(skutočná spotreba)
• konštrukčný masív 40 €
smrekové hranoly 100 × 45 mm (240 €/m3), smrekové dosky s hrúbkou 22 a 15 mm (240 €/m3)
 zemné skrutky 92 €
napr. BAYO.S Tip 600 (14,20 €/ks), predĺženie, napr. BAYO.S 250 (8,60 €/ks), viečko, napr. BAYO.S 75 (4,50 €/ks)
• spojovací materiál 3 €
skrutky, napr. HAPATEC 5 × 70 mm (108,60 €/ks), klince kalibrov G15 a G18
• náter 16,80 €
napr. Colorlak Lignostop Hobby V 1042 (6,88 €/1 l), napr. Colorlak Profi olejová lazúra O1020 (13,99 €/750 ml)

NÁRADIE A POMÔCKY
• pneumatická klincovačka
 priamočiara píla
 sponkovačka
 kompresor
 brúska
 píla 


       
pôvodný stav
 

PRACOVNÝ POSTUP

1. ROZMERANIE
Rozmerať línie pre oporu slávobrány nie je pri schodíkoch jednoduché. Pomôžeme si teda hranolčekmi, ktoré vizuálne zladíme s líniami. 

2. ODMONTOVANIE
Schody odmontujeme, aby sme získali manipulačný priestor. Budeme ho potrebovať na vyváženie nových kotviacich bodov do vodováhy. 

3. LÍNIE
Osové línie si vyznačíme na zemi pomocou murárskej šnúry. Keďže je pružná, ľahko dosiahneme jej napnutie na načrtnutie presných čiar.

4. NABÍJANIE
Tŕňom vytvoríme v zemi vodiace otvory. Pri nabíjaní získame prehľad o tom, či sa pod zemou neukrývajú skaly alebo kamenivo. 

5. DO VÁHY
Tŕň pri nabíjaní vyrovnáme podľa vodováhy. Pomôže nám to pri vedení zemných skrutiek, ktoré kopírujú naznačenú trasu otvoru.

6. ZAKRÚCANIE
Voľnou rukou ukotvíme do zeme zemné skrutky. Zvyčajne sa dostaneme do dvoch tretín závitu, vďaka čomu získa skrutka počiatočnú pevnosť. 

7. KOTVENIE
Montážnym krížom dotiahneme skrutky až do potrebnej hĺbky. Veľká páka nám dáva silu, dve ramená zasa presnosť pri vedení. 

8. VYVÁŽENIE
Všetky skrutky vyrovnáme podľa vodováhy. Aby sme mali istotu, že ich osádzame presne, nemeriame iba susedné body, ale aj uhlopriečne. 

9. PREDĹŽENIE
Kde nám v teréne nesedia výšky, tam si pomôžeme predlžovacími dielcami. Zamykajú sa bajonetom priamo do skrutiek. 

10. KONTROLA
Na skrutky položíme dosky a preveríme rovinu. Aj malá odchýlka by sa na vysokej slávobráne prejavila viditeľným náklonom.

11. MONTÁŽ
Po tomto preverení môžeme schodíky vrátiť späť. Pri výstavbe budeme mať jasnú predstavu o tom, ako nám bude celá zostava ladiť.

12. HRANOLČEKY
Pripravíme si hranolčeky na montážnu základňu. Tie naše majú prierez 45 × 100 milimetrov a svojou dĺžkou siahajú jemne pod terasu. 

13. VIEČKA
Na zemné skrutky nasadíme montážne viečka. Hroty natočíme tak, aby viedli stredovou líniou hranolov, ktoré na ne budeme osádzať. 

14. ZNAČKOVANIE
Hranoly priložíme na viečka a gumovým kladivom ich nabijeme. Tŕne sa nám zanoria do dreva a jasne ukážu miesto na presnú montáž. 

15. UPEVNENIE
Viečka skrutkujeme na hranol samoreznými skrutkami s najväčším možným priemerom. Budú dôležitým montážnym prvkom.

16. OSADENIE
Po osadení hranolov viečka zaistíme pomocou skrutiek späť na zemné skrutky. Ich úlohou je zabrániť vysunutiu pri záťaži silným vetrom. 

17. STĹPIKY
Nakrátime si stĺpiky rámu slávobrány. Prierez máme rovnaký, výška musí pri najvyššom schode umožniť pohodlný priechod. 

18. PRIEČKY
Napílime si aj dosky, ktoré nám poslúžia na spojenie bočných dielcov rámu. Budeme potrebovať štyri kusy so šírkou 10 cm. 

19. ŠABLÓNA
Je pekné, ak majú dosky dekoratívne zakončenie. Sololitová šablóna zo svojpomocného náčrtu nám zjednoduší opakované prekresľovanie. 

20. VYREZANIE
Ozdoby režeme priamočiarou pílou. Línie kopírujeme z vonkajšej strany, pre presnosť rezu vypíname funkciu predkmitu. 

21. BRÚSENIE
Všetky dielce vyhladíme pred montážou brúsnym papierom so zrnitosťou P100. Práve tak sa dostaneme ku všetkým plochám bez prekážok. 

22. ZOSTAVENIE
Bočné dielce rámov spájame terasovými skrutkami. S pomocníkom pri tom dohliadame na to, aby sme mali v spojoch presné pravé uhly. 

23. PREDVŔTANIE
V spodných častiach hranolov zahĺbime montážne otvory pomôckou Kreg Jig HD. Tá má dostatočnú kapacitu na použité hranoly. 

24. LATKA
Na montážnu základňu si dočasne upevníme vodiacu latku. Tá bude pri montáži plniť úlohu dorazu a zaistí správny odstup od okraja. 

25. UPEVNENIE
Hranoly upevníme pomocou pevných skrutiek s povrchovou úpravou proti korózii. Majú široký záber závitu, aby vytvorili pevný spoj. 

26. DOKOTVENIE
Stĺpiky susediace s terasou dodatočne kotvíme montážnymi turboskrutkami aj do jej lemu. Škáru si dočasne vyplníme odrezkami. 

27. PREMERANIE
Pri stĺpikoch premeriame kolmosť a ak je to nutné, urobíme potrebné korekcie. Všetky spoje sú rozoberateľné, takže ich možno upraviť. 

28. PRIEČNIKY
Pozdĺžne priečniky vyrábame rovnakým spôsobom ako bočné, navyše pridávame iba zapustenie, ktoré nám pomôže rektifikovať rám. 

29. RÁM
Rám kompletizujeme pomocou skrutiek. Keďže ich vedieme úzkou doskou, vopred si predvŕtame otvor na vedenie skrutiek. 

30. TIENENIE
Tienenie vytvoríme pomocou užších latiek, ktoré klincujeme priamo do dosiek. Rozstupy odmeriavame pomôckou vyrobenou z odrezku. 

31. POLRÁMY
Z hranolčekov si vyrobíme montážne polrámy, ktoré sa stanú nosičom výplňovej treláže. Klincovačkou ich kotvíme až do pohľadovej výšky. 

32. ROZMERANIE
Rozmeriame si dĺžku na výplňové latky. Geometriu odvodíme od 45-stupňového uhla, aby nám vznikol raster pozostávajúci z kosoštvorcov. 

33. UPEVŇOVANIE
Prvú polovicu latiek nabíjame priamo na montážny polrám. I tu si pri dodržaní rozstupov pomáhame šablónou, ktorú prikladáme do medzier. 

34. PODPERKY
Pri druhej vrstve latovania musíme na niektorých miestach doplniť na polrám podperky. Sú to krátke odrezky so 45-stupňovým rezom. 

35. VÝPLŇ
Nabíjame druhú vrstvu latiek, tentokrát v opačnom smere. Ak sme si to správne rozrátali, sadnú nám všetky spoje v pravidelnom vzore. 

36. SPOJE
Všetky spoje preklincujeme, aby sme treláži pridali pevnosť. Súčasne tak vznikne zavetrenie, ktoré dáva konštrukcii tuhosť. 

37. ŠABLÓNA
Z kartónu si vytvoríme oblúkovú šablónu na čelné zavetrenie. My opakujeme koncový vzor priečnikov a kopírujeme uhol strechy domčeka. 

38. VYREZANIE
Zavetrovacie dielce si vypílime priamočiarou pílou a zabrúsime. Pred samotnou montážou preveríme symetriu zostavy. 

39. MONTÁŽ
Zavetrenie montujeme tak, aby bol rám pravouhlý. Je to posledná príležitosť na drobné nápravy geometrie, aby nám výsledok sedel. 

40. ZAOBLENIE
Hrany zaoblíme brúsnou hubkou. Nie pre príjemný dotyk, ale pre trvácnejšiu povrchovú úpravu. Súčasne tým zabránime vyštepovaniu. 

41. NAPÚŠŤANIE
Drevo výdatne ošetríme biocídnym napúšťadlom a necháme ho zaschnúť. Počas slnečného dňa zaberie necelé dve hodiny, kým povrch obschne. 

42. POVRCHOVKA
Drevo napúšťame olejovou lazúrou, ktorá preniká do hĺbky dreva a prepožičia mu krásu a dlhovekosť. Nanášame výdatne, na každú plochu. 

43. ZOTIERANIE
Po štvrť hodine zotierame náter, ktorý sa nevsiakol do štruktúry. Zabránime tak vzniku lesklého filmu a dosiahneme jednotný vzhľad.

AKO UROBIŤ ZÁKLAD?

ZEMNÉ SKRUTKY
Nepotrebujete voziť štrk a primiešavať k nemu vodu a cement, aby ste výkopy plnili betónom a osádzali do neho oceľové kotvy. S omnoho menšou námahou a za zlomok času dokážete vytvoriť kotvenie zemnými skrutkami, ktoré majú dostatok pevnosti nielen na to, aby uniesli ľahučkú slávobránu, ale hoci aj veľkú drevenú terasu, plne vybavený záhradný domček či dokonca kompletný drevodom. Sú to základy osadené na počkanie.

V DOMÁCICH PODMIENKACH
Presnosť osadenia možno dosiahnuť nielen vďaka vodiacemu otvoru nabitému alebo navŕtanému do zeminy, ale aj vďaka montážnemu krížu, ktorý je trojdielnou stavebnicou na uťahovanie skrutiek. Väčšina predajcov vám ho vie zapožičať, takže na sólo projekt si nemusíte kupovať toto špeciálne, i keď na prvý pohľad jednoduché náradie.

HĹBKA KOTVENIA
Vďaka vysokému stúpaniu a širokým lemom závitu je skrutka pevná i pri tlakovom namáhaní. Nesadá v rozmočenej zemine, nepodvihuje ju mráz. Hoci je možné korekcie výšky robiť i dodatočne jej pootočením, málokedy sa stáva, že je to nutné. Či kotvíte do 50, 60 alebo 120-centimetrovej hĺbky, je iba na vašom rozhodnutí. Skrutky sú dostupné vo viacerých priemeroch i dĺžkach, niektoré možno predlžovať podľa potreby nadstavcom.

ZÁTKY A HLAVICE
Vďaka nim dokáže jediná skrutka poslúžiť pri rôznych spôsoboch montáže. Kým v našom prípade montujeme naplocho, vyberať si môžete i z rôznych U-profilov, ktoré ladia s formátom hranolov, ktoré potrebujete kotviť. Všetky skrutky sú opakovane použiteľné, takže aj po rokoch ich viete recyklovať, hoci aj s inou zátkou alebo hlavicou.

ŽIVOTNOSŤ SKRUTIEK
Hrubý oceľový materiál so štedrou vrstvou zinkovania dáva predpoklady na dlhú životnosť. V podmienkach nášho klimatické­ho pásma sa počíta s horizontom 70 rokov.

VÝHODA PERGOLY
Výhodou našej konštrukcie je, že sa vyhnete prácnemu betónovaniu pätiek, ako aj zložitým tesárskym spojom, ktoré by vás možno odradili od stavby pergoly.

AKO TO UROBIŤ?

SPÁJANIE DREVA
Slávobrána zo smrekového dreva nie je projekt, ktorý znesie zložité tesárske spoje. Keďže nič nie je pod strechou, každá tesná škára je príležitosť na zatekanie vody, ktorej drevo po čase podľahne. S výnimkou leta sú všetky ročné obdobia v našej klíme kritické. Preto dáva zmysel držať sa čo najjednoduchších spojov na zraz, kde sú styčné plochy čo najmenšie.

VÝBER SKRUTIEK
Samorezné skrutky sú fajn, ak majú potrebnú pevnosť. Tú zvyčajne nájdete v sortimente na montáž drevených terás. Nerezové skrutky so zvýšenou pevnosťou majú v závitovej časti hrubší driek a sú vyrobené z materiálu, ktorý nie je krehký a pri námahe nepraská. Prednosťou je aj geometria uspôsobená na zavŕtavanie do dreva bez vzniku prasklín. Frézovacia špička trhá vlákna pri vnikaní skrutky, rebrovaný driek rozširuje otvor pri zahlbovaní, vrúbkovaný spodok hlavy frézuje lôžko na zahĺbenie. Hoci stoja viac ako obyčajné čínske so žltým pozinkom, kúpa sa vyplatí.

VYSOKOPEVNOSTNÉ SKRUTKY
Nájdete ich aj v sortimente príslušenstva pre pomôcku Kreg Jig HD. Majú hlavu s lícovou podložkou, ktorá sa pritláča k povrchu dreva bez zahĺbenia. Keďže majú niekoľkovrstvovú povrchovú úpravu, odolávajú vplyvu poveternosti bez toho, aby sa pri trvalej záťaži unavili. My sme ich použili do zanorených skrutkových spojov, kde očakávame najväčšiu námahu.

NASTREĽOVACIE KLINCE
Sú výborným riešením pre všetky prvky, ktoré nie sú vystavené záťaži. V tomto prípade nejde iba o úsporu času, ale aj o jednoduchosť spájania. Kde možno dve plochy pritlačiť k sebe, tam možno klincom vytvoriť spoj. Klince kalibru 15 dokážu ustáť aj priame mechanické namáhanie, hobby klince kalibru 18 sú skôr spojovacím mostíkom tam, kde na pevnostnej záťaži nezáleží. To je prípad všetkých dekorácií a výplní, bez ktorých sa rám slávobrány zaobíde.

LEPENIE
Zosilnenie spojov lepením prichádza do úvahy lepidlami triedy D3 a D4, počítať však treba s obmedzeniami, ktoré vyplývajú z pevných spojov. Hoci lepidlo vyplní škáry a výrazne obmedzí zatekanie vody, predsa len je každá oprava v neskorších rokoch omnoho náročnejšia. Máme vyskúšané, že dobrý lepený spoj ustojí v exteriéri vrtochy počasia niekoľko rokov.

dobré rady

TRELÁŽOVÉ VÝPLNE
Sú desiatky spôsobov, ako možno vyplniť latkami bočné treláže. Konkrétny vzor však výrazne ovplyvní, ako bude výsledok snahy vyzerať. Treláž odspodu až po vrch vytvorí zo štvorcovej slávobrány škatuľu, zvislé a vodorovné línie znásobia fádnosť. Preto sme volili výplň s postupným prechodom do otvoreného päťuholníkového okienka a kosoštvorcový vzor.

ROZMIESTNENIE LATIEK
Viac ako dokonale presné zarezanie 45-stupňových uhlov na koncoch latiek je dôležité dôsledné rozpočítanie tak, aby sa dve vrstvy latiek spájali v rovnakom vzore. Bez toho, aby ste museli počítať zložité vzorce, postačia vám dve latky, ktoré si zarežete do miery. Priložíte pravú a obkreslíte si jej kontúry na polráme, priložíte ľavú, zrkadlovo obrátenú a urobíte to isté. Rozstup, ktorý vám vznikne medzi dvomi značkami na polráme, rozdelíte napoly a priamo na stred zakreslíte umiestnenie strednej latky. Podľa intervalu, ktorý vám vznikol, si následne vyrežete pomôcku, ktorá má tvar rozstupovej medzery.

NÁZORNÝ VÝKRES
Ak si to chcete vyskúšať vopred nanečisto, môžete si vzor načrtnúť na štvorčekový papier. Práve tam rýchlo zbadáte, ako sa vzor tvorí a aké sú pravidlá hustoty siete a jej krytie. V našom prípade sú latky 45 milimetrov široké a výplň je riedka, aby v nej vynikli popínavé ruže, ktoré budú pri slávobráne vysadené. V spodnej časti sa latky skracujú, ich konce treba zapíliť tak, aby boli ich línie na seba kolmé, a nie rovnobežné ako pri latkách plnej dĺžky.

VÝPLETY
Jednoduchšou cestou je vypletenie vzoru pomocou pevnej šnúry alebo lanka, ktoré je odolné proti poveternosti. V takom prípade iba navŕtate do rámu otvory a šnúru cez ne poprevliekate tak, aby vám vznikol žiadaný vzor. Takáto úprava pôsobí ladne a vzdušne, hodí sa na plochy, ktoré sú úzke, štíhle a s malou plochou. Takýto výplet je vhodný pre popínavky, ktoré sa ovíjajú okolo svojej opory. Príkladom je hrachor, kapucínka či klematis.

Text, foto a realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 6/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje