DOBRÝ MAJSTER: Vyvýšené zeleninové záhony

image 35053 25 v1

Dobrý deň, rada majstrujem vo svojej záhrade s drevom. Keďže mám už vyše šesťdestat rokov, rozhodla som sa zhotoviť si zeleninové záhony v takej výške, aby som sa nemusela zohýbať. V záhone pestujem mrkvu, petržlen, cibuľu, paradajky, kaleráb, šalát, fazuľku, hrášok a teraz skúšam aj uhorky.

UROB SI SÁM

náročnosť: +++
čas: pol dňa
náklady: 115 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL
(na jeden záhon 2 × 1 × 0,55 m) 113,70 €
balíky slamy 14 €
podarilo sa mi ich zohnať cez inzerát v jednej dedinke pri Bratislave (3,50 €/ks), 4 ks
OSB dosky 30 €
200 × 68 cm (10 €/ks), 3 ks
odparovacia fólia 12 €
(kupolková, bublinková), výška 50 cm (1 €/bm), 12 m
zajačie pletivo 4,20 €
výška 1 m (2 €/bm), 2,10 m
uholníkové spojky 14 €
a k tomu skrutky (1,50 €/ks), 8 ks
hranol 10 €
10 × 10 cm, 2 m, narezané vo výške záhona, 4 ks
pologuľatina 21 €
dĺžka (7 €/2 m), 3 ks
moridlo 8,50 €
1 l (8,50 €/1 l)

NÁRADIE
elektrická píla
kladivo, skrutkovač
meter, vodováha

PRACOVNÝ POTUP

1. NÁDOBY
Z OSB dosiek som urobila steny. pospájala som ich uholníkmi. Na rohy som zvonku použila hranoly 10 × 10 cm. Na dno som vložila zajačie pletivo (proti hrabošom).

2. IZOLÁCIA
Z vnútornej strany som pribila klinnčekmi bublinkovú ochrannú fóliu (odparovaciu, kupolkovú, chráni drevo proti vlhkosti). Na pripevnenie pletiva som použila sponkovačku.

3. SLAMA
Na spodok som uložila slamu asi do 2/3 výšky záhona a poriadne som ju utlačila. Zvnútra som upevnila hrubšiu hadicu na kvapkovú závlahu.

4. ZEMINA
Navrch som nasypala zeminu a zvyšok dosypala dobrou zeminou zmiešanou s rašelinou, spolu asi do výšky 30 cm.

5. ZÁVLAHA, OBRUBY
Doplnila som kvapôčkovú závlahu. Navrch som po celom okraji záhona upevnila pologuľatiny. Z vonkajšej strany som záhony namorila.

6. MORENIE, SKRÁŠLENIE
Steny som ozdobila drevenými latkovými schodnicami, ktoré som mala doma a použila som na ne tmavšie moridlo.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste7. SADENIE
A potom som sa už venovala len pestovaniu rastliniek. Takto vyzerá moje dielo. Všetko mi v nových záhonoch rastie rýchlejšie!

PREČO VYVÝŠENÝ ZÁHON?

Na myšlienku zhotovenia týchto záhonov ma priviedlo zhliadnutie dokumentu v televízii, kde ukazovali, ako sa dajú pestovať zemiaky v slame. Záhon v dostatočnej výške so slamou má mnohé výhody: chráni zeleninu pred mojím psom (aby ju „neznačkoval“), je v ňom menej škodcov, ako sú napríklad slimáky, a tiež šetrí môj chrbát. Slama v záhone udržiava zem v teple, zelenina tu rastie omnoho rýchlejšie a neprekážajú jej ani slabé prízemné mráziky. V takomto záhone sa dajú pestovať aj priesady („plantičky“), a to tak, že skoro na jar celý záhon prekryjeme igelitom. Odporúčam tento typ biozáhradky. Ja som si ju zhotovila vlastnými rukami, lebo práca s drevom je moje hobby. Myslím si, že to zvládne každý, nie iba chlap!

Text, foto, realizácia: Mária Bohmová


Dobrým majstrom môže byť ktokoľvek so skvelým nápadom a ešte lepším príbehom, ktorý stojí za ním. Majstrovanie je nielen o vymýšľaní, ale aj o vymieňaní grifov, dávaní a dostávaní.

Časopis Urob si sám spolu s Poštovou bankou začiatkom apríla 2016 spustili súťaž „DOBRÝ MAJSTER“, v ktorej sa každý mesiac až do augusta 2016 hľadali šikovní a kreatívni majstri zo všetkých kútov Slovenska. Ten najlepší domáci majster získa hlavnú cenu – pobyt v Grandhoteli Starý Smokovec**** pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a vstupom do hotelového wellness.

Vybrané nápady uverejňujeme www.urobsisam.sk a verejnosť odteraz môže hlasovať za najlepší z nich.

Štatút súťaže

www.postovabanka.sk

Komentáre

  1. Je to úžasné, praktické, ale aj krásne, no najmä obdivujem múdrosť a šikovné ruky majiteľky.

  2. Super nápad a šikovná zhotoviteľka. Krásne.

  3. sikovne ruky a dobry napad. Nie len prakticke, ale vkusne doplna zahradku…..

    1. Tak to je skutočne prekrásne, človek sa príjemne cíti.

  4. skvelé, len by som upozornil, že na to aby nopová fólia fungovala a OSB dosky boli ako tak prevetrávané musia nopy, teda tie výstupky trčať smerom k nim, teda opačne ako je to na fotkách.
    Inak ale krásny a inšpiratívny projekt.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.