Jesenný veniec ako od profesionála: Ako postupovať, aby sa za pár dní nerozpadol?
Jeseň praje kreatívnemu tvoreniu. Na každom kroku inšpiruje farbami a tvarmi. V čase, kedy sú dni čoraz kratšie a niekedy slnko nevykukne ani cez mraky, túžime priniesť do domova kúsok hrejivosti a útulnosti. Nečudo, že jesenné dekorácie plnia celé regále v obchodoch. Ak vás svrbia prsty a chcete sa pustiť do tvorenia, pozrite, ako jednoducho si viete doma vyrobiť krásny a bohatý jesenný veniec.
Galéria
Skôr, ako sa do výroby jesenného venca pustíte, premyslite si jeho farebnosť. Zladiť ho môžete s farbou dverí, fasády alebo s okolitými jesennými kvitnúcimi rastlinami. Predstavivosti sa medze nekladú a rozhodnúť sa môžete aj pre celkom netradičné kombinácie. Po akých materiáloch siahnuť? Pre inšpiráciu sme pripravili krátky zoznam podľa farieb.
- Hnedá – konáriky, suchá kôra, orechy, gaštany, žalude, šišky, sušené listy s členitými okrajmi, sušené bodliaky
- Červená – plody jarabiny, šípky
- Oranžová – slamienky, machovky, malé ozdobné tekvičky
- Žltá – slamienky, sušené limonky, sušená kraspédia
- Zelená – mach, listy mahónie
- Fialová – sušená levanduľa, fialová sušená limonka
- Strieborná – strieborný drôtik, sušený eukalyptus, starček prímorský
- Béžová – sušené kvety hortenzií, okrasné trávy, prázdne hlávky maku, klasy obilia, sušená zajačka (lagurus), sušený ľan
Ako vyrobiť hustý jesenný veniec?
Na výrobu jesenného venca budeme potrebovať:
- základný veniec z konárov (kupovaný alebo doma spletený – vhodným materiálom sú napríklad pružné viničové konáre)
- šípky
- jarabinu
- sušenú levanduľu alebo sušenú fialovú limonku
- suché dubové listy
- suché hlávky hortenzie
- ďalšie drobné sušené kvetenstvá
- hrubšiu niť
- tenký viazací aranžérsky drôtik
- záhradné nožnice
Prečo práve tieto prírodniny? Šípky a jarabina majú výraznú farbu a okamžite na seba pútajú pozornosť. Fialkový akcent sušených kvetov dodáva vencu čarovnú atmosféru. Bohaté hlávky hortenzií majú perfektný výplňový efekt a dubové listy zase zaujmú estetickým zvlneným okrajom.
Na úvod si nachystáme dostatok vhodného materiálu. Pre jesenné vence je charakteristickým znakom rôznorodosť. Mnohé prírodniny sú však drobné a po preschnutí náchylné na lámanie a vypadávanie.
Aby jesenný veniec na dverách nezničil prvý vietor, musí mať každý prvok svoje stabilné miesto. Je preto dobré vytvoriť si vopred malé skupinky v podobe „kytičiek“, v ktorých sa budú spájať buď prírodniny rovnakého druhu/farby, alebo budú namixované. Stonky v každej takejto kytičky pevne obviažeme niťou. Manipulácia s prírodninami bude omnoho jednoduchšia a veniec sa nebude rozpadať pod rukami.
V ďalšom kroku prikladáme jednu kytičku z prírodnín za druhou a postupne ich obmotávame cez veniec aranžérskym drôtikom. S pomocou drôtiku budú lepšie fixované. Zaťahovanie špagátom alebo hrubou niťou síce funguje tiež, no je pracnejšie. Niekedy sa používa spôsob napichovania prírodnín do venca, no krátke stonky alebo riedky výplet z venca spôsobujú, že niektoré časti skôr alebo neskôr vypadnú.
Hotový veniec plný jesenných farieb už stačí iba zavesiť na miesto!
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre