snehove frezy
Galéria (12)

Snehové frézy

Tak ako je pre každú záhradu vhodná iná kosačka, na rôzne povrchy sa hodia rôzne snehové frézy. Trápila nás minuloročná nádielka snehu a ťažká i časovo náročná práca pri odpratávaní s lopatou? So snehovou frézou také problémy riešiť nemusíme.

Galéria

fréza, zima
zima, lopata, žena
fréza, zima
sneh, fréza, zima
sneh, fréza, zima
fréza, zima, sneh
fréza, zima, sneh

Snehovú frézu už dnes považuje mnoho majiteľov rodinných domov, chát i chalúp za samozrejmú súčasť záhradného vybavenia a odstraňovanie snehových závejov si bez nej dokážu už len ťažko predstaviť. Tento stroj na upratovanie čerstvého aj dávno ležiaceho snehu šetrí čas, ale aj chrbát, ktorý je pri práci s lopatou zaťažený najviac. Ak plánujeme nákup snehovej frézy, zvážme, aký typ snehu budeme odpratávať a z akých povrchov.
Typy fréz a ako pracujú

Jednostupňové aj dvojstupňové snehové frézy sú väčšinou benzínové, jednostupňové môžu byť prípadne aj elektrické. Existuje aj variant dvojstupňových snehových fréz napájaných akumulátorom. Dvojstupňové modely sa delia na kolesové a pásové.

Kolesové alebo pásové
Veľmi rozšírené kolesové snehové frézy môžu byť vybavené praktickým systémom so zastavením jedného alebo oboch kolies, prípadne automatickým diferenciálom, teda systémami, ktoré umožňujú jednoduchšiu manipuláciu s frézou pri zatáčaní a cúvaní.

Pásové snehové frézy sa pohybujú pomocou pásov, ktoré umožňujú ľahšiu manipuláciu v podmienkach, pri ktorých sa sneh neodpratáva až na spevnený povrch. Tieto frézy ľahko zvládnu pohyb v hlbokých závejoch a snehových jazykoch. Ide o frézy do náročných podmienok, ktoré vďaka pásom zvládajú aj postupné frézovanie snehu po vrstvách.

Jednostupňové snehové frézy

Na pravidelné upratovanie čerstvého snehu z krátkych chodníkov, terás a veránd postačí jednostupňová fréza. Princíp „jednostupňovitosti“ spočíva v tom, že rotujúce lopatky z tvrdenej gumy naberajú sneh z upratovaného povrchu a cez odhadzovací komín ho odhadzujú do určitej vzdialenosti. Hlavné prednosti týchto fréz súvisia najmä s ich kompaktnými tvarmi a malými rozmermi, vďaka ktorým sú ľahko skladovateľné. Frézy však môžu odpratávať sneh iba zo spevnených povrchov, pri práci na nespevnených by sa mohol poškodiť závitovkový systém.

Jednostupňová fréza ST 121E je vhodná na nenáročné odpratávanie snehu okolo rodinného domu. Pri veľkých mrazoch možno stroj štartovať z elektrickej siete s napätím 230 V. ( Husqvarna)

Vyhadzovací komín možno počas práce otáčať a nakláňať, a tým meniť aj smer a vzdialenosť vyhadzovania snehu. To všetko pohybom páky, ktorá je poruke. (Mountfield)

Dvojstupňové snehové frézy

Ak stroj budeme využívať aj na upratovanie utlačeného, mokrého, ťažkého a zľadovateného snehu, svoj účel splní niektorý z modelov dvojstupňových fréz. Nezáleží na tom, či sa s nimi pohybujete na zámkovej dlažbe, alebo na nespevnenom a nerovnom povrchu. Konštrukčne vyspelé systémy spracovania snehu dokážu odrezávať, naberať a následne odhadzovať tony ľubovoľného typu snehového nánosu.

Ako už napovedá samotný názov, princíp činnosti dvojstupňových fréz je založený na dvoch stupňoch.

Prvý tvorí oceľová závitovka vybavená pílovitými zubami, ktorej úlohou je sneh odkrojiť, rozomlieť a dopraviť do vysokorýchlostného ventilátora – druhého stupňa. Ten dopraví sneh cez odhadzovací komín ďaleko od pracovného priestoru frézy.

Odhadzovací komín možno otočiť do požadovaného smeru vyhadzovania. Z miesta obsluhy ho možno veľmi ľahko a presne regulovať.



Na tvrdý a vysoký sneh potrebujeme dvojstupňovú frézu
(Mountfield)

Do extrémnych podmienok
Niektoré modely dvojstupňových snehových fréz sú skonštruované špeciálne na činnosť v ťažkých horských snehových podmienkach, v ktorých bez problémov odpratávajú vysoké vrstvy zľadovateného a ťažkého snehu.

Súčasťou niektorých modelov dvojstupňových fréz je aj svetlomet, elektrický štartér alebo vyhrievané rukoväte. Vďaka nim sa vyhneme nepríjemne skrehnutým dlaniam, takže práca je oveľa príjemnejšia ako s lopatou, metlou alebo ručným odhŕňačom snehu.

Elektrické osvetlenie je dôležité pri odstraňovaní napadnutého snehu včasráno pred odchodom do práce alebo večer
–>
Akumulátorové snehové frézy

Na trhu existujú aj snehové frézy, ktoré sa od ostatných odlišujú svojou tichou prevádzkou. Ich srdcom je totiž akumulátor – zdroj tichého pohonu stroja.

Akumulátorový model dokáže na jedno nabitie fungovať na plný pracovný výkon až 60 minút. Akumulátorové stroje sú veľmi vhodné do satelitných mestečiek, obytných štvrtí rodinných domov, kde v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách nenarúšajú pokoj susedov.

Výber frézy

Môžeme si vybrať si z celého radu modelov jednostupňových a dvojstupňových snehových fréz. Nejde o stroj na jednu sezónu, naopak, fréza musí bez technických porúch spoľahlivo slúžiť niekoľko rokov. Či kupujeme kvalitný stroj, môžete zistiť svojpomocne už pri nákupe v predajni. Ako na to?

Závitovka
Z celej sily stlačíme rukami jednotlivé lopatky kovovej závitovky smerom k sebe. (Radšej buďme opatrní, za prípadnú škodu, hoci aj na nekvalitnom stroji nesieme plnú zodpovednosť.) Lopatky sa nesmú pohnúť, už vôbec nie prekrížiť. Ak áno, existuje možnosť, že pri kontakte s kusmi ľadu sa stroj poškodí.

Dvojstupňová snehová fréza PowerMax 1128OXE odhadzuje 998 kg snehu za minútu až na vzdialenosť 14 m.Snehová fréza Sno-Tek 22, šírka záberu 56 cm, odhadzovanie 658 kg/min do vzdialenosti 12,2 m

Bunker
Maximálnou silou zatlačíme zhora oboma rukami na kovový bunker frézy (plechový kryt závitovky) alebo do neho udrieme celou silou päsťou. Nesmie sa prehnúť. Len tak zistíme, že výrobca na materiáli nešetril. V opačnom prípade by pri odhadzovaní snehu mohol bunker ľahko prasknúť (napríklad pri nabehnutí do zľadovateného snehu s cencúľmi). Zatlačme aj na vnútornú bočnú stranu bunkra. Nesmie sa odchýliť od závitovky. Závitovka musí byť pevne a stabilne uložená v mieste uchytenia. Jedine tak eliminujeme riziko jej vyosenia pri práci, čo by viedlo k poškodeniu prevodovky.

Radenie rýchlostných stupňov

Ak fréza prešla prvým testovacím kolom, uchopíme prevodovú páku a skúsime zmeniť stupeň. Preradenie by malo byť ľahké a chod radiacej páky musí byť v čo najkratších dráhach, čo zaručí jednoduchú zmenu rýchlosti priamo počas jazdy. V opačnom prípade môže ísť o príznak nedokonalej konštrukcie prevodového mechanizmu. Jeho technické spracovanie musí byť precízne vzhľadom na to, že je pri prevádzke extrémne namáhané. Radiaca páka by mala byť umiestnená poruke, nemali by sme sa k nej zohýbať.

Vyhadzovací komín
Na natočenie vyhadzovacieho komína z jednej krajnej polohy do druhej sa nesmie kľuka otočiť viac ako trikrát. Keďže kľuka sa používa často, viac otáčok by komplikovalo používanie. Úplne ideálny je elektrický pohon komína a jeho ovládanie joystickom na ovládacom paneli.

Kolesá

Minimálny priemer kolies dvojstupňovej frézy by mal byť 33 cm. Pri modeloch vyššej triedy sa bežne stretneme s priemerom 38 cm. Pri menších priemeroch je pohyb s frézou na nerovnom povrchu príliš ťažký. Na ešte lepšiu trakciu (prenos síl s kolies na podklad) je vhodné vyberať snehové frézy s pneumatikami so vzorom v tvare písmena V, tzv. traktorovým vzorom.

Pôvod, servis, záruka
Nezabudnime zistiť krajinu pôvodu stroja – táto informácia je uvedená na výrobnom štítku. Ak na ňom stojí, že fréza bola vyrobená v USA, Japonsku alebo Škandinávii, je veľmi pravdepodobné, že si kupujeme kvalitný stroj. Snehová fréza neslúži iba jednu sezónu, preto by sa naň mala poskytovať minimálne päťročná záruka. Rovnako je dôležité široké servisné zázemie s rýchlou a dlhodobou dostupnosťou náhradných dielov.

Na podnety čitateľov odpovedá odborník František Turek zo spoločnosti Mountfield

Podľa čoho mám frézu vyberať?
Ak odpratávate čerstvý sneh z malých terás a chodníčkov, stačí vám jednostupňová fréza. Na dlhšie ležiaci udupaný, mokrý alebo zľadovatený sneh aj z nespevnených povrchov je potrebná dvojstupňová fréza.

Zdá sa mi, že peniaze za snehovú frézu by som vedel využiť lepšie…
Samozrejme, snehovú frézu nemusí mať každý. Ľahko však odprace sneh pri minimálnej časovej investícii a fyzickej námahe, a to až 20-krát rýchlejšie ako lopata. Jej ovládanie je jednoduché a bez ťažkostí s ňou môžu pracovať aj ženy.

Kedy je najvhodnejšie zaobstarať si frézu?
Odporúčam nečakať na prvé prívaly snehu a frézu si radšej zaobstarať skôr, v čase veľkých predsezónnych zľavových akcií, keď je možnosť výberu široká a ceny sú ešte atraktívne.

Čo znamená slovo „plaz“ pri fréze?
Plazy sú plastové diely na spodnej časti bunkra snehovej frézy. Ich použitím zabránite poškriabaniu zámkovej dlažby alebo vybetónovaného chodníka.

Text: Michaela Jouzová, Mountfield
Foto: Mountfield, Husqvarna, 
Gardena
Zdroj: časopis Urob si sám 2012, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Hans Groot says:

    PowerMax 1128OXE stojí v Mountfielde 3180 Euro, v Spojených Štatov 2000 Dolarov, čo je 1600 Euro.

    1. Mikulas D says:

      Tak tak, inak by nedosiahli 70% marže, viď výkaz ziskov a strát v obch.řejstřiku na justice.cz:Tržby za prodej zboží: 2 654 mil Kč, Náklady vynaložené na prodané zboží 1 562 314 mil Kč.Potom môžu veselo nechať kupujúcich točiť kolesom – aj tak ich pekne ošklbú. Alebo si platiť takéto reklamné články.

      1. Jakub Krupa says:

        Ceny v Mountfielde sú úplne mimo, však len na porovnanie AL-KO snežná fréza napr http://www.kajo.sk/zahradne-na… je pomaly 2x tak lacnejšia ako snežné frézy v M.

      2. Korytko says:

        Nemohu než tiše souhlasit. Asi před 10-ti lety jsem si neuváženě koupil (jelikož tehdy jsem byl momentálně při penězích a bez zdravého rozumu) v Mountfieldu dva takto dvojnásobně předražené pomocníky na chalupu.

  2. Edgar ( ) says:

    Kurvafix, ste UROB SI SAM !!! Tak kde je tu nejaky KONSTRUKCNY PLAN, aby som si ju SAM UROBIL ?!?!?

    1. Paťa says:

      Právě, též sem tady šél s tým, že nejaký plánek. A ono kulové 🙁

    2. VladimírVFDV says:

      To už nie je ten časopis, čo pred rokmi prinášal podrobné návody na zostrojenie dielenského vybavenia od cirkulárky počnúc, drevoobrábacich, a kovoobrábacích strojov.Samé reklamy a ponuky.Nedá sa ani porovnať USS obsahovo s pred 90tych rokov !

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.