AKU vŕtačka
Galéria (7) Zdroj: Mountfield

Prišiel čas vyhnať z dielne elektrické hady

Jesenné a zimné mesiace sú obdobím, kedy to správny chlap zabalí na záhrade a presunie sa do garáže, dielne alebo ateliéru. Aby urobil to, na čo v lete neostával čas. Teda opravil niečo v dome alebo na aute, vyrobil nové poličky, ktoré manželka urguje už od jari a zrenovoval skrinku, ktorá by sa tak krásne hodila do predsiene. Stále je na čom robiť...

Galéria

AKU vŕtačka
AKU vŕtačka
AKU priamočiara píla
AKU uhlová brúska
AKU hoblík
Výmena batérie medzi jednotlivými strojmi

Či už realizujeme svoje plány a nápady v rodinnom dome, na chalupe alebo na chate, vždy na všetko to rezanie, brúsenie, vyrezávanie, hobľovanie, skrutkovanie alebo leštenie potrebujeme množstvo najrôznejšieho náradia. Inými slovami výkonných a spoľahlivých pomocníkov, bez ktorých by to jednoducho nešlo. A čo si budeme hovoriť, každý muž je na dobrú výbavu dielne, svojho kráľovstva, patrične hrdý.

Obchody sú plné najrôznejšieho elektrického náradia. Ale stačí sa len trochu lepšie pozrieť a človek zistí, že sa objavil nový trend. A tým je AKU náradie, ktoré zažíva doslova celosvetový boom. Dôvodov je celý rad.

AKU vŕtačka
AKU vŕtačka Greenworks G24DD sa stane vaším nenahraditeľným pomocníkom. Zvládne vŕtanie aj presné uťahovanie skrutiek vďaka možnosti nastavenia uťahovacieho momentu. Je vybavená rýchloupínacím skľučovadlom, dvomi stupňami rýchlosti a prepínaním smeru vpred/vzad. | Zdroj: Mountfield

Káble už nie

Prvým a najviditeľnejším rozdielom medzi klasickým elektrickým náradím a AKU náradím je, že akumulátorom poháňaná technika nepotrebuje byť na svoju prevádzku trvalo pripojená do zásuvky nepraktickým elektrickým káblom.

„Ak si do dielne zaobstaráte napríklad vŕtačku, okružnú, priamočiaru či chvostovú pílu, oscilačnú, excentrickú alebo uhlovú brúsku, vŕtacie kladivo, rázový uťahovák a ďalšie z množstva moderného AKU náradia, vždy vám spoľahlivo postačí jedna akumulátorová batéria pre všetky druhy náradia,“ vysvetľuje Karel Hromada, ktorý je expertom na dielenskú aj záhradnú AKU techniku v spoločnosti Mountfield.

AKU priamočiara píla
AKU priamočiara píla Patriot 18V je robustný stroj na presné rezanie dreva aj kovu. Má masívnu zliatinovú prevodovú skriňu a pogumované držadlo pre komfortný a pevný úchop. Píla je vybavená laserovým pravítkom a mechanizmom uhlovej aretácie, umožňujúcej bočný posun základne.
| Zdroj: Mountfield

Z dielne teda zmiznú otravné káble a predlžovačky, o ktoré človek stále zakopáva a ktoré sa všade krútia ako klbká hadov. Jediné, čo potrebujete, je nabíjačka, ktorá môže mať v dielni svoje trvalé miesto a nebude tak nikde prekážať. Aj to je dôvod, prečo si začínajúci domáci majstri, ktorí si novo vybavujú dielňu, zaobstarávajú už len AKU náradie a starí machri svoju flotilu postupne obmieňajú – za vyslúžilé káblové náradie vyberajú moderné AKU.

Batéria 21. storočia

Za strmo rastúcou obľubou AKU techniky stojí samozrejme technický pokrok. Staršie niklové batériové články totiž nahradili moderné lítium-iónové batérie Li-ion, ktoré sú výrazne výkonnejšie a vydržia na jedno nabitie pracovať oveľa dlhšie.

AKU uhlová brúska
AKU uhlová brúska Greenworks G24AG je kompaktná a praktická. Pogumované telo a prídavná rukoväť poskytujú istý a pevný úchop. | Zdroj: Mountfield

A ako vyzdvihuje Karel Hromada, vďaka vyššej kapacite vedia lítium-iónové batérie uchovať až štyrikrát viac energie ako staršie typy batérií. Ich relatívne vysoká kapacita je pritom uložená do malého „obalu“, takže batérie majú oveľa nižšiu hmotnosť. Navyše nemajú neobľúbený pamäťový efekt, nemusia sa tzv. „formátovať“ a netrpia takmer žiadnym samovybíjaním. Ďalším vylepšením oproti starším typom batérií je, že dokážu udržať svoj výkon v priebehu vybíjania konštantný.

Li-ion články pre AKU náradie sú nabité v priebehu niekoľkých desiatok minút, takže pre bežnú činnosť v dielni bohato stačia.

Ak však potrebujete pracovať celý deň bez prestávky alebo sa dokonca drobným remeslom živíte, oplatí sa mať batérie dve – s jednou pracujete a druhá sa dobíja, a tak stále dokola.

AKU hoblík
AKU hoblík Patriot 18V si obľúbi vášnivý stolár aj domáci majster. Zvláda nielen rýchle a dôkladné hobľovanie, ale aj vyrezávanie polodrážok a skosenie hrán. Má nastaviteľnú hĺbku záberu. | Zdroj: Mountfield

Výber výkonu

Snáď najväčšou prednosťou AKU techniky je to, že je k dispozícii na výber široká škála strojov v rôznych výkonových radoch, pričom najbežnejšie sú rady 24, 40 a 60 voltov.

„Napríklad v našom rade Greenworks 24 V je to hneď 21 výrobkov. Popri mnohých typoch dielenského náradia zahŕňa tento rad aj záhradnú techniku, ako sú napríklad kosačky, reťazová píla, plotové nožnice alebo aj fukár na lístie a iné nečistoty. A stále platí, že všetky stroje v tomto rade je možné bez ohľadu na druh poháňať jednou jedinou batériou,“ hovorí Karel Hromada z Mountfieldu. A dodáva, že jednotlivé stroje je možné samozrejme dokupovať postupne.

Výmena batérie medzi jednotlivými strojmi
Výmena batérie medzi jednotlivými strojmi alebo jej presun do nabíjačky je dielom okamihu. | Zdroj: Mountfield

Pri každom rade si človek môže navyše vyberať z niekoľkých typov batérií, väčšinou s kapacitou 2 / 4 / 6 alebo dokonca 9 Ah, čo je najsilnejšia nechrbtová Li-ion batéria na trhu v rade 40 V. Nabíjanie je veľmi rýchle, napríklad s rýchlonabíjačkou je hotovo v priebehu pár desiatok minút. A určite zaujme aj ďalšia skutočnosť, že pri správnom zaobchádzaní majú tieto batérie životnosť aj viac ako 10 rokov.

Viac informácií o cenách a produktoch nájdete na www.mountfield.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti Mountfield

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje