Ako vyberať abrazívne kotúče do uhlovej brúsky

práca s brúskou
Zdroj: shutterstock

Ak už máte doma uhlovú brúsku, určite sa vám pri výbere správneho kotúča na prácu s rôznymi druhmi kovov zídu nasledujúce rady.

Abrazívne kotúče sa vyrábajú zo zmesi brúsneho zrna (kremík) a živice, ktorá sa následne vypeká v peci pri vysokej teplote. Rezaním kovu dochádza k jeho páleniu, takže materiál je horúci a vzniká veľké množstvo iskier odletujúcich niekoľko metrov, preto treba dbať aj na bezpečnosť na pracovisku. Ak režete tyč dlhú 100 cm na polovicu, počítajte s tým, že materiál po jej prerezaní nebude mať presný rozmer 2 × 50 cm. Dôjde totiž pri tom k spáleniu jeho malej časti.

Pri výbere abrazívnych kotúčov treba vedieť, na čo sú určené. Štandardne platí pravidlo, že rezné sú určené len na rezanie a brúsne len na brúsenie. Aj keď existujú výnimky s kombinovanými kotúčmi, ostaňte radšej pri tomto pravidle. Následne treba riešiť typ kotúča podľa opracovávaného materiálu, abrazívne kotúče sú štandardne určené na rezanie kovov, ale aj medzi nimi sú určité rozdiely, takže iný kotúč je na oceľ, iný na antikoro, iný na hliník alebo rôzne zliatiny.

Rozdelenie kotúčov podľa ich použitia

rezny kotuč
Zdroj: Postav dom, zasaď strom

Rezné kotúče

Sú určené len na priame rezy v priemere od 115 do 230 mm. Pri menších priemeroch sa preferujú hrúbky okolo 1 mm, keďže sa používajú na rezy tenkostenných materiálov (profily, plechy a podobne). Pri väčších priemeroch sa používajú hrúbky okolo 2 až 2,5 mm, keďže sa už reže väčšinou hutný materiál.

brusny kotuc
Zdroj: Postav dom, zasaď strom

Brúsne kotúče

Sú určené na brúsenie po hrane. Na rozdiel od rezných kotúčov je pri tomto type hrúbka kotúča okolo 6 – 8 mm, aby sa zabezpečilo väčšie uberanie materiálu. Väčšinou sa používajú na opracovanie rezov a zvarov.

lamelovy kotuc
Zdroj: Postav dom, zasaď strom

Brúsne kotúče na plošné brúsenie

Môžu mať hrncový tvar alebo sú to lamelové kotúče s vejárovitým usporiadaním lamiel brúsneho papiera. Pri týchto typoch brúsnych kotúčov je dôležitá aj zrnitosť, keďže sa dajú používať od hrubého brúsenia až po jemné leštenie.

odstranovanie hrdze
Zdroj: Postav dom, zasaď strom

Kotúče na hrdzu

Samostatným typom je kotúč na odstraňovanie hrdze vyrobený z brúsnej plsti, slúži na odstraňovanie hrdze a starých náterov.

 

Spôsob uchytávania kotúčov

Novinkou posledného roka je nový spôsob uchytávania kotúča do brúsky, tzv. X-LOCK systém, keď nie je potrebné na upínanie matice používať kľúč. Na brúske sú čeľuste, ktoré kotúč po jeho nasadení na osku uchytia a pri výmene stačí len jednoducho stlačiť tlačidlo na uvoľnenie čeľustí. X-LOCK je nový dvojdielny systém výmeny príslušenstva uhlových brúsok jediným cvaknutím. Kotúč s upínaním X-LOCK však nie je problém uchytiť v bežnej brúske, ktorá nemá tento nový systém.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestebrusny kotuc
Zdroj: Postav dom, zasaď strom

Radí odborník

Richard Slafkovský

špecialista na náradie zo spoločnosti ALLMEDIA, spol s r. o.

„Ak ste si už vybrali vhodný kotúč, nezabudnite na bezpečnostné opatrenia pri samotnej práci, ktoré treba určite dodržiavať.“

Priemer kotúča

Do brúsky upínajte len určený priemer kotúča, nikdy nie iný. Kotúče sú dimenzované na maximálnu obvodovú rýchlosť 80 m/s, z čoho sa potom odvíjajú odporúčané otáčky. Čím väčší priemer kotúča, tým nižšie otáčky, aby sa dodržala maximálna obvodová rýchlosť.

Ochranný kryt

Vždy ho používajte. Určite by ste nechceli zažiť, aby sa vám kotúč pri neodbornej manipulácii rozpadol pri otáčkach 10 000 m/s.

Ochranné doplnky

Nezabudnite používať ochranné pracovné prostriedky, t. j. ochranné okuliare, rukavice, prípadne slúchadlá a respirátor, keďže pri rezaní a brúsení sa dosť práši.

rezny kotuc
Zdroj: Postav dom, zasaď strom

Text: Richard Slafkovský
Foto: isifa/Shutterstock, archív Postav dom, zasaď strom
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

 1. Vzorová ukážka hlúposti na prvom obrázku. Bez ochranného krytu.Pred zverejnením si aspoň prezrite výtvor, ktorý ste zlepili.

  1. Čože,Ty si ešte nebrúsil bez krytu? Vyskúšaj a viacej ho tam nedáš.

   1. Od kedy používam karbobrúsku tak ochranný kry mám dolu a to už je aj niekoľko desaťročí režem,brúsim a ešte sa nikdy nestalo že by sa kotúč nejako poškodil a nebodaj roztrhol , viac ako kryt je potrebné mať ochranu tváre ,rukavice používam iba ak mám nasadený drôtený hrnčekový kotúč , možno niekto povie že je to nebezpečné no pri mojej práci by mi kryt zavadzal ,používam karbobrúsku s kotúčmi 150mm zn. Narex EBU-150 a už mi derie tretiu sadu uhlíkov,jednoducho nezmar.

 2. August Ruggeberg - PFERDwerkzeuge says:

  Dobrý deň ako technickému poradcovi mi nedá nereagovať na informácie uvedené v prvej časti tohto textu. Materiál sa pri rezaní rezným kotúčom nepáli. Brúsne zrno obsiahnuté v kotúči odoberá materiál. Nakoľko pri tomto procese vznikajú vysoké teploty, odlieta odobraný materiál v podobe iskier.Takže žiadne pálenie.Nepoužívanie ochranného krytu je na slovensku národný šport, otázka je dokedy.
  Keď sa zlomí alebo rozletí kotúč je to okamih a tu nepomôže ani ochranný štít.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.