Povrchové úpravy fasád

povrchove upravy fasad

Fasáda domu býva permanentne vystavená nepriazni počasia. Musí znášať vysoké horúčavy v lete a odolávať teplotám pod bodom mrazu v zime, útočia na ňu prívalové dažde aj extrémne suchá. Okrem samotnej omietky zohráva dôležitú ochrannú úlohu aj jej povrchová úprava. Skôr než sa rozhodneme pre konkrétny druh a farebný odtieň fasádneho náteru, musíme brať na zreteľ viacero faktorov, a to z technického i estetického hľadiska. Zvyčajne najskôr myslíme na estetický efekt, resp. konečný vzhľad, pritom však často zanedbáme chemické a fyzikálne vlastnosti fasádneho náteru, ktoré majú kľúčový význam pre kvalitu, izoláciu a dlhodobú stabilitu fasády.

Povrchy fasád teda musíme chrániť pred nepriaznivými vplyvmi prostredia. Hlavnými príčinami väčšiny poškodení sú vlhkosť, slnečné svetlo a smog, z ktorých sa každé svojím spôsobom podieľa na deštrukcii fasády. Náter i jeho farebný odtieň musíme voliť tak, aby čo najviac zabraňoval prenikaniu vlhkosti do podkladu a zároveň prílišnému ukladaniu tepelnej energie na povrchu fasády (k tomu dochádza vtedy, ak zvolíme príliš tmavé farebné tóny). Moderné fasádne farby obsahujú aj prísady proti tvorbe plesní a mikroorganizmov, ktoré by mohli fasádny povrch poškodiť alebo znečistiť.

Akrylové fasádne farby

Patria medzi najrozšírenejšie a z ekonomického hľadiska najmenej náročné. Zaraďujeme ich do triedy farieb stredne paropriepustných a vysokoodolných proti vode. Sú založené na vodnej báze (akrylát, styrénakrylát, akrylátový kopolymér), takže práca s nimi je ekologickejšia a zdraviu menej škodlivá ako práca s farbami na báze rozpúšťadiel. Tieto farby dobre odolávajú UV žiareniu i vplyvom počasia a súčasne umožňujú podkladu dýchať. Môžeme ich jednoducho aplikovať valčekom, štetcom alebo striekaním vo dvoch až v troch vrstvách. Nie sú škodlivé pre životné prostredie.


Akrylové fasádne farby s vláknami

Na renováciu drsných fasád, ktorých väzivo je už veľmi ochudobnené, a teda nie je vylúčené, že sa v omietke tvoria praskliny, je najvhodnejšie zvoliť farbu, ktorá tieto praskliny nielen zakryje, ale zabráni praskaniu celého farebného filmu. Takúto vlastnosť majú napríklad akrylové fasádne farby s vláknami. Čo sa týka paropriepustnosti a odolnosti proti vode, majú podobné vlastnosti ako akrylové fasádne farby. Navyše však obsahujú vlákna a rozličné plnidlá schopné vytvoriť mikroarmovaciu vrstvu, ktorá premostí praskliny na povrchu omietky.

Farby na báze rozpúšťadiel

Popri dobrej priľnavosti a krycej schopnosti sa vyznačujú aj možnosťou nanášania pri nízkych teplotách (do –5 °C, ak podklad nie je zamrznutý). Základnou surovinou na ich výrobu sú rôzne typy špeciálnych akrylových živíc rozpustených v nevodnom prostredí. Farby na tejto báze dobre odolávajú UV žiareniu, vplyvom počasia, chemickému znečisteniu i mechanickým poškodeniam. Sú vodoodpudivé, no napriek tomu umožňujú podkladu dýchať. Vďaka tejto vlastnosti nemusíme pred ich aplikáciou impregnovať povrch fasády. Nanášame ich v jednej až vo dvoch vrstvách, v závislosti od typu aplikácie (štetec, valček, striekanie). Pre veľkú odolnosť proti vonkajším vplyvom ich môžeme použiť na mimoriadne zaťažené a problematické povrchy najmä v priemyselnej atmosfére.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteFasádne farby na báze silikónových živíc

Patria k novej generácii fasádnych farieb. Spomedzi spomínaných druhov farieb dosahujú najlepšiu paropriepustnosť a odolnosť proti vode, čo prispieva k lepšej ochrane celej fasády. Použitím silikónových živíc a pigmentov mimoriadne odolných proti UV žiareniu a vplyvom poveternosti má ochranná funkcia náteru o 20 % dlhšiu životnosť ako bežné fasádne farby. Pritom nemajú negatívny vplyv na životné prostredie. V porovnaní so silikónovou fasádnou farbou poznáme aj ekonomicky výhodnejšie varianty modifikovaných akrylových farieb, ktoré i napriek menšiemu obsahu silikónovej živice a väčšiemu obsahu disperzného spojiva zaraďujeme do triedy vysoko paropriepustných náterov odolných proti vode.

Nanášanie farieb

Pred aplikáciou farby odstránime z povrchu fasády všetky voľné častice, staré nátery so slabou priľnavosťou, zvyšky mastnoty a prachu. Opravíme prípadné poškodenia spôsobom vhodným pre konkrétny fasádny systém. Podklad musí byť suchý (približne 6 %) a pevný. Podľa potreby nanesieme primeranú impregnáciu, ktorá zjednotí a spevní fasádny povrch. Pracovať môžeme len za vhodných poveternostných podmienok. Pri aplikácii farieb riediteľných vodou a počas ich schnutia (približne dve až štyri hodiny, v závislosti od typu podkladu) musí byť teplota podkladu, farby i prostredia minimálne 10 °C.

Keďže každý z nás má iný vkus, môžeme si u predajcu vybrať konkrétny druh fasádneho náteru takmer v ľubovoľnej farebnej variácii – v ponuke je viac ako 10 000 odtieňov. Výber nám uľahčia rozličné vzorkovnice, prípadne vizualizačný softvér, pomocou ktorého získame predstavu, ako bude tá-ktorá farba pôsobiť na fasáde nášho domu. Následne nám predajca pomocou zariadenia na miešanie farieb pripraví potrebné množstvo fasádnej farby v požadovanom odtieni prakticky na počkanie. Potrebné množstvo farby závisí od nasiakavosti a drsnosti povrchu fasády aj od spôsobu jej aplikácie. Jeden liter farby nám tak vystačí na plochu od 1,5 do 5 štvorcových metrov. Keďže ide o veľký rozptyl hodnôt, s presnejším odhadom množstva farby nám na základe našich údajov istotne pomôže predajca.

Text: Peter Kasman (Helios Slovakia, s. r. o.)
Foto: Helios

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.