Povrchové úpravy fasád
Fasáda domu býva permanentne vystavená nepriazni počasia. Musí znášať vysoké horúčavy v lete a odolávať teplotám pod bodom mrazu v zime, útočia na ňu prívalové dažde aj extrémne suchá. Okrem samotnej omietky zohráva dôležitú ochrannú úlohu aj jej povrchová úprava. Skôr než sa rozhodneme pre konkrétny druh a farebný odtieň fasádneho náteru, musíme brať na zreteľ viacero faktorov, a to z technického i estetického hľadiska. Zvyčajne najskôr myslíme na estetický efekt, resp. konečný vzhľad, pritom však často zanedbáme chemické a fyzikálne vlastnosti fasádneho náteru, ktoré majú kľúčový význam pre kvalitu, izoláciu a dlhodobú stabilitu fasády.
Povrchy fasád teda musíme chrániť pred nepriaznivými vplyvmi prostredia. Hlavnými príčinami väčšiny poškodení sú vlhkosť, slnečné svetlo a smog, z ktorých sa každé svojím spôsobom podieľa na deštrukcii fasády. Náter i jeho farebný odtieň musíme voliť tak, aby čo najviac zabraňoval prenikaniu vlhkosti do podkladu a zároveň prílišnému ukladaniu tepelnej energie na povrchu fasády (k tomu dochádza vtedy, ak zvolíme príliš tmavé farebné tóny). Moderné fasádne farby obsahujú aj prísady proti tvorbe plesní a mikroorganizmov, ktoré by mohli fasádny povrch poškodiť alebo znečistiť.
Akrylové fasádne farby
Patria medzi najrozšírenejšie a z ekonomického hľadiska najmenej náročné. Zaraďujeme ich do triedy farieb stredne paropriepustných a vysokoodolných proti vode. Sú založené na vodnej báze (akrylát, styrénakrylát, akrylátový kopolymér), takže práca s nimi je ekologickejšia a zdraviu menej škodlivá ako práca s farbami na báze rozpúšťadiel. Tieto farby dobre odolávajú UV žiareniu i vplyvom počasia a súčasne umožňujú podkladu dýchať. Môžeme ich jednoducho aplikovať valčekom, štetcom alebo striekaním vo dvoch až v troch vrstvách. Nie sú škodlivé pre životné prostredie.
Akrylové fasádne farby s vláknami
Na renováciu drsných fasád, ktorých väzivo je už veľmi ochudobnené, a teda nie je vylúčené, že sa v omietke tvoria praskliny, je najvhodnejšie zvoliť farbu, ktorá tieto praskliny nielen zakryje, ale zabráni praskaniu celého farebného filmu. Takúto vlastnosť majú napríklad akrylové fasádne farby s vláknami. Čo sa týka paropriepustnosti a odolnosti proti vode, majú podobné vlastnosti ako akrylové fasádne farby. Navyše však obsahujú vlákna a rozličné plnidlá schopné vytvoriť mikroarmovaciu vrstvu, ktorá premostí praskliny na povrchu omietky.
Farby na báze rozpúšťadiel
Popri dobrej priľnavosti a krycej schopnosti sa vyznačujú aj možnosťou nanášania pri nízkych teplotách (do –5 °C, ak podklad nie je zamrznutý). Základnou surovinou na ich výrobu sú rôzne typy špeciálnych akrylových živíc rozpustených v nevodnom prostredí. Farby na tejto báze dobre odolávajú UV žiareniu, vplyvom počasia, chemickému znečisteniu i mechanickým poškodeniam. Sú vodoodpudivé, no napriek tomu umožňujú podkladu dýchať. Vďaka tejto vlastnosti nemusíme pred ich aplikáciou impregnovať povrch fasády. Nanášame ich v jednej až vo dvoch vrstvách, v závislosti od typu aplikácie (štetec, valček, striekanie). Pre veľkú odolnosť proti vonkajším vplyvom ich môžeme použiť na mimoriadne zaťažené a problematické povrchy najmä v priemyselnej atmosfére.
Fasádne farby na báze silikónových živíc
Patria k novej generácii fasádnych farieb. Spomedzi spomínaných druhov farieb dosahujú najlepšiu paropriepustnosť a odolnosť proti vode, čo prispieva k lepšej ochrane celej fasády. Použitím silikónových živíc a pigmentov mimoriadne odolných proti UV žiareniu a vplyvom poveternosti má ochranná funkcia náteru o 20 % dlhšiu životnosť ako bežné fasádne farby. Pritom nemajú negatívny vplyv na životné prostredie. V porovnaní so silikónovou fasádnou farbou poznáme aj ekonomicky výhodnejšie varianty modifikovaných akrylových farieb, ktoré i napriek menšiemu obsahu silikónovej živice a väčšiemu obsahu disperzného spojiva zaraďujeme do triedy vysoko paropriepustných náterov odolných proti vode.
Nanášanie farieb
Pred aplikáciou farby odstránime z povrchu fasády všetky voľné častice, staré nátery so slabou priľnavosťou, zvyšky mastnoty a prachu. Opravíme prípadné poškodenia spôsobom vhodným pre konkrétny fasádny systém. Podklad musí byť suchý (približne 6 %) a pevný. Podľa potreby nanesieme primeranú impregnáciu, ktorá zjednotí a spevní fasádny povrch. Pracovať môžeme len za vhodných poveternostných podmienok. Pri aplikácii farieb riediteľných vodou a počas ich schnutia (približne dve až štyri hodiny, v závislosti od typu podkladu) musí byť teplota podkladu, farby i prostredia minimálne 10 °C.
Keďže každý z nás má iný vkus, môžeme si u predajcu vybrať konkrétny druh fasádneho náteru takmer v ľubovoľnej farebnej variácii – v ponuke je viac ako 10 000 odtieňov. Výber nám uľahčia rozličné vzorkovnice, prípadne vizualizačný softvér, pomocou ktorého získame predstavu, ako bude tá-ktorá farba pôsobiť na fasáde nášho domu. Následne nám predajca pomocou zariadenia na miešanie farieb pripraví potrebné množstvo fasádnej farby v požadovanom odtieni prakticky na počkanie. Potrebné množstvo farby závisí od nasiakavosti a drsnosti povrchu fasády aj od spôsobu jej aplikácie. Jeden liter farby nám tak vystačí na plochu od 1,5 do 5 štvorcových metrov. Keďže ide o veľký rozptyl hodnôt, s presnejším odhadom množstva farby nám na základe našich údajov istotne pomôže predajca.
Text: Peter Kasman (Helios Slovakia, s. r. o.)
Foto: Helios
Komentáre