image 28930 25 v1
Galéria (4)

Ako odstrániť vlhnutie pivnice a záhradnej chatky?

V našej stavebnej poradni odpovedáme na čitateľské otázky menšieho i rozsiahlejšieho charakteru. Ak si neviete na svojej stavbe s niečím rady, napíšte nám na poradnauss@jaga.sk, možno práve vašu otázku vyberieme ako tému poradne. Iste tak pomôžeme viacerým čitateľom.

Galéria

Vlhko v pivnici - 11_thinkstockCZ_pivnica_158764886
Vlhko v pivnici - 12_thinkstockCZ_pivnica_480441175
Vlhko v pivnici - 13_thinkstockCZ_514801881_PivnicaOkno

Ako odstrániť vlhnutie pivnice a záhradnej chatky?

Verím, že aj teraz mi poskytnete pomoc s mojím problémom, ktorý naozaj neviem sám vyriešiť. Svoju asi 30-ročnú záhradnú unimobunku som sa rozhodol postaviť na platňu z betónu a jednu jej polovicu podpivničiť. Celú unimobunku som podbetónoval 20 cm hrubou betónovou podlahou bez izolácie proti vlhkosti, keďže spodná voda je veľmi nízko. Pivničku som vymuroval z betónových šalovacích tvárnic a jej podlahu som spravil z 15 cm hrubého betónu vystuženého roxorom. Vchod do pivničky je zvrchu zakrytý železnými dvierkami s rozmermi 80 × 80 cm. Ani steny pivničky, ani podlahu som nezaizoloval, lebo som chcel mať dostatočne vlhkú pivnicu. A tu je celý problém. Asi po mesiaci som odstránil šalovanie. Všetko bolo krásne suché a na jeseň som sa chystal bunku aj pivničku vymaľovať. Ale na vnútorných stenách unimobunky, ktoré sú asi zo sadrokartónu, sa začala veľmi silno zrážať voda. Steny boli akoby poliate vodou. Takisto v pivničke boli steny zo šalovacích dielcov silne mokré a z povaly kvapkala voda. A to nebolo všetko. Na stenách unimobunky sa začali tvoriť čierne bodky a potom až chumáče plesní. Všetko, čo bolo v unimobunke, bolo mokré a plesnivé. Teraz sa steny zmenili z bielych na čierne a bunka je taká plesnivá, že ju momentálne nemôžem využívať. Celú zimu som musel mať na nej otvorené okno, aby som zastavil šírenie plesní. Prosím vás o radu a návod, ako a čím odstránim vzniknutú pleseň zo stien unimobunky, aby som ju už s prichádzajúcou jarou mohol využívať aj na občasný pobyt v nej.

Ako a čím dôkladne odstránim pleseň zo stien? Akým náterom ich môžem natrieť? Ak by som chcel pôvodné steny obložiť sadrokartónom alebo dreveným obkladom, aj vtedy treba pôvodné steny niečím natrieť – izolovať? Čím mám zaizolovať betónovú podlahu bunky proti nasávaniu vlhkosti zo zeme? Ak by som dal na podlahu dlaždice, aké si mám kúpiť? Mrazuvzdorné alebo nemrazuvzdorné? Je lepšie dať na dlážku pivničky, aby bola hladká a umývateľná, dlažbu alebo existuje niečo iné? To isté sa týka podlahy pivničky. Betónové steny a strop pivničky mám omietať vápennou alebo cementovou maltou? Poznamenávam, že v pivničke mám vetrací otvor s priemerom 10 cm asi vo výške 200 cm, ktorý ústi von z unimobunky.

S úctou váš stály čitateľ, Ing. Alexander L.

ČO UROBIŤ PRE SUCHÚ PIVNICU?

Bohužiaľ sa opäť potvrdila pravda, že na všetko treba odborníka alebo sa treba aspoň s niekým poradiť, čo mám z vlastnej skúsenosti; teda dobrá rada je nad zlato.

Stručné zhrnutie: asi by nevznikol problém, ak by bola pivnica bez podlahy a otvory by boli dva, takže by bolo možné prúdenie vzduchu. Staré domy stoja predsa dodnes na základoch bez izolácie a majú hlinenú podlahu. Nuž ale poďme podrobnejšie k otázkam čitateľa.

1 ODSTRÁNENIE PLESNÍ

Dnes je už na trhu množstvo prípravkov proti plesniam, ale asi by som navrhol najprv mechanické odstránenie plesne a následnú aplikáciu protiplesňového prípravku (overené mám SAVO).

2 NÁTER STIEN

Steny odporúčam natrieť vápnom a pridať modrú skalicu (neuveriteľný efekt). Samozrejme, natierať budeme až po dôkladnom mechanickom odstránení plesne a čiastočnom vyschnutí stien.

3 ODSTRÁNENIE PLESNÍ

Predpokladáme, že steny v unimobunke je potrebné nechať poriadne preschnúť – ak je to vôbec možné. Ale predpokladáme, že vlhkosť bude aj v izolácii v stenách, tak steny radšej odporúčame odstrániť. Vlastnosti dreva vo vlhkom prostredí by som určite uprednostnil pred sadrokartónom, pravdaže, drevo je nutné ošetriť ešte pred montážou.

4 NA SUCHÝ PODKLAD

Ak možno, použite tekutú lepenku alebo hydroizolačnú vrstvu z asfaltovaného pásu, pri oboch riešeniach je potrebné skontrolovať spôsob úpravy podkladu, lebo väčšina izolácií sa aplikuje na suchý podklad.

5 DLAŽBA V PIVNICI

Ak uvažujete o dlaždiciach, môžete použiť aj štandardné. Dôležitejší je spôsob lepenia. Odporúčam pracovný postup ako pri obkladaní balkónov a terás v exteriéri.

6 ŠTRK NAMIESTO BETÓNU

V pivnici by som odporučil odstrániť betón z podlahy, vysypať 30 cm vrstvu drenážneho štrku a položiť betónovú dlažbu.

7 RADŠEJ BEZ OMIETKY

V danom prípade neomietať. Odporúčam vyškárovať šalovacie tvárnice, cez ktoré pravdepodobne preteká voda.

POSTUP V SKRATKE

V prvom rade odstráňte znehodnotené interiérové časti obkladu bunky.
Akékoľvek ďalšie práce a opravy budú zbytočné, pokiaľ nezabránite prenikaniu vody do objektu. Preto odkopte celú pivnicu zvonku a použite kupolkovú fóliu.
Otvor v pivnici vytvorte ešte jeden, aby dochádzalo k prúdeniu vzduchu. Po čiastočnom vysušení pivnice vyhodnoťte efekt a rozhodnite sa buď podlahu odstrániť, alebo ju len odizolovať.
V suchej pivnici už budeme môcť postupovať podľa horeuvedených rád.
Na záver by som dal do pozornosti článok, ktorý bolo lepšie čítať pred stavbou pivnice: „Pivnica mimo rodinného domu“ a jeden, ktorý je, žiaľ, aktuálny teraz: „Ochrana pivníc a základov proti vlhkosti“. Obidva nájdete na urobsisam.topky.sk.

Odpovedal Mario Ondrejka, E.CH. & C.M.


Trochu o vode a vlhkosti

Podzemná voda

Je to voda, ktorá sa nachádza mimo zemského povrchu v horninovom prostredí, v nespevnených sedimentoch, zvetralinovej vrstve a v pôde. Väčšina podzemnej vody pochádza z povrchu, voda sa vsakuje do zeme cez póry hornín alebo cez pukliny, trhliny a skalné dutiny. Iba menšia časť podzemnej vody má pôvod vo vnútri Zeme. Podstatné pre nás je, že pochádza z dažďovej – zrážkovej – vody. Na konštrukcie môže pôsobiť pod určitým tlakom.

Proti tlakovej vode

Pri vytváraní dodatočnej hydroizolácie proti tlakovej vode neriešime len jednu časť (jeden múr), ale problém riešime ako celok (obvodové steny, priečky, podlaha). Pri odstraňovaní poruchy z jednej steny totiž môže nastať po pár mesiacoch problém na vedľajšej stene, ktorá bola dovtedy suchá. Voda si vždy hľadá najľahšiu cestu, posunie sa na ďalšie slabé miesto.

Zemná vlhkosť a izolácia

Pôsobí dlhodobo na konštrukcie zavlhnutých objektov, preto je nutné čo najefektívnejšie vodu rýchlo odviesť od konštrukcie, vytvoriť difúzne priepustnú vrstvu, napr. zo štrku alebo výstupkovej (tzv. kupolkovej) fólie po celej výške konštrukcie. Voda ľahko pretečie až k vytvorenej drenáži, ktorá vodu odvedie.

Foto: thinkstock.com
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám 7/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. djkremik says:

    a vo vecine prípadoch vetrať a aspoň obkopávať okolo zalkadov domu, opraviť zvody

  2. Hraško says:

    Pri vetraní nezabudnite na to, že studená pivnica v lete vlhne, suší sa v zime (keď je vonku relatívna vlhkosť nižšia a absolútny obsah vodnej pary je vonku minimálny).
    V lete treba prievan v pivnici, aby sa trochu zohriala a v noci keď je chladnejšie, trochu obschla.

  3. Rado says:

    Chcel by som sa ohladom pivnice a jej vetrania v zime. Mam prieduch s klenbovej pivnice pod drevenicou a z druhej strany vlastne veko, nechat to celu zimu otvorene aj s prieduchom na druhej strane? Bojim sa aby mi tam mraz ktory natiahne prieduchom nezmrzol, alebo prieduch na zimu uzatvorit aby mrazivy vzduch netahal do pivnice kde ked je relativne „teplo“oproti vonkajsku sa mraz zraza na stenach

  4. Jozef says:

    Aj ja mam chatku je v brehu takže jednu stranu mám v zemi a cez leto mám tiež zvýšenú vlhkosť steny sú suché len na podlahe dlažbe je rosa poradte čo mám robiť

  5. Karol says:

    Dobrý deň. Chcel by som sa informovať pred náterom hydroizolácie v pivnici, ktorá je pod zemou asi 1,70m a podlaha je ne jednom mieste hlhká a premoká voda. Tá voda si cez ten priesak naplní zniženú narušenú štruktúru betonu a viac netečie. Ale tá mláška o širky asi 30cm je tam kým nepridu suché dni a nevstrebe sa. To vyčšinou vzniká po intenzivnych dažďoch. Mám okolo domu v tej časti zakopané drenážne rúry asi 0,5m pod zemou. Myslíte že ten hydroizolažný náter + vrstva nového betonu o hrubke okolo 5cm by postačovala ? Neprenieslo by sa to na iné miesto ?

  6. Jano says:

    Karol, ten betón je položený na hline ? Pokiaľ áno a nemá hydroizoláciu je to čo popisujete samozrejmosť. Počítam, že ss jedna o starší dom, ktorý sa nedá odizolovať na 100% , chýba horizontálna hydroizolácia ( základy na hline). Tu by som to riešil vysypanim max 10cm drenažneho kameniva a na to betón. max 10cm. A odviesť prípadnú vodu do šachty vedľa domu. Ide o to aby to nechľapal ten betón, betón ľúbi vodu. Vlhkosť pokiaľ je to pivnica na zeleninu a zemiaky nevadí, je v priestore odvetra sa. Keď to odizolujete vlhkosť pôjde do múrov. Betón na štrku bude dýchať, vlhkosť medzi kamenivom pôjde von, hľadá najľahšiu cestu na únik. Ideálne by bola tá šachta vedľa domu.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.