Požiar rodinného domu
Zdroj: istock.com

Dajte pozor, aby vás vykurovacia sezóna nezastihla nepripravených

Vykurovacia sezóna zvyšuje aj riziko vzniku požiarov spôsobených kúrením. Ohrozené sú domácnosti, kde sa kúri tuhými palivami, rizikom je aj elektrina, plyn či fotovoltika. Ako sa správne poistiť proti požiaru a aké povinnosti s tým súvisia?

Príčiny požiarov

Na prvú priečku príčin požiarov v domoch patrí nevyhovujúci technický stav dymovodov a komínov, nesprávna inštalácia, obsluha alebo zlý technický stav vykurovacích telies. Podľa oficiálnej štatistiky Hasičského a záchranného zboru za uplynulých 9 mesiacov tohto roka nevyhovujúci technický stav alebo porucha vykurovacích telies, dymovodov a komínov spôsobila až 371 požiarov, ktoré si vyžiadali 4 zranené osoby. Celková škoda spôsobená požiarmi sa vyšplhala na viac ako 968-tisíc eur.

Revízia vykurovacích telies

Každý majiteľ nehnuteľnosti je povinný v pravidelných intervaloch zabezpečiť revíziu svojho vykurovacieho telesa (kotla, pece, kachieľ, kozuba) a aj vyčistenie a revíziu komína. Intervaly sa líšia podľa výkonu vykurovacieho telesa a druhu paliva. V prípade rodinných domov ležia tieto povinnosti na pleciach vlastníka nehnuteľnosti. Pokiaľ ide o bytové domy, za ich technický stav a revízie zariadení zodpovedá buď predseda spoločenstva vlastníkov bytových a nebytových priestorov, alebo správca bytového domu.

Kozub
Zdroj: istock.com

Ako sa správne poistiť proti riziku požiaru

„Tieto riziká sa dajú poistiť v rámci štandardného poistenia stavieb a domácnosti. Keďže však väčšina poisťovateľov ponúka riziká zoradené do rôznych balíkov krytia, zo strany klientov je dôležité skontrolovať, aby súčasťou vybraného rozsahu krytia boli aj riziká, ktoré súvisia s vykurovaním. Predovšetkým ide o riziko požiaru, výbuchu a vody z pevne zabudovaných vykurovacích, prípadne aj solárnych systémov vrátane zariadení – kotol, čerpadlá, panely a podobne – pripojených na tieto systémy patriace k poistenej stavbe,“ odporúča Milan Holinďák, riaditeľ produktového oddelenia PREMIUM Poisťovne.

Pri nehnuteľnostiach, kde sa využíva ako doplnkový zdroj tepla kozub, má krytie rizika požiaru ešte väčšie opodstatnenie. „Požiar patrí medzi riziká, ktoré bývajú štandardne zahrnuté v základnom krytí v rámci poistenia nehnuteľnosti aj domácnosti. Medzi škody spôsobené požiarom sa zaraďujú aj škody vzniknuté pôsobením hasiacej látky použitej pri likvidácii požiaru. Nie všetky poisťovne však majú v základnom krytí zahrnuté napríklad škody spôsobené dymom náhle uniknutým z vykurovacích telies, čo môže byť tiež príkladom škody spojenej s vykurovaním rodinných domov,“ upozorňuje M. Holinďák.

Prémiové bývanie
Zdroj: PREMIUM Poisťovňa

Kedy a ako však treba kontaktovať poisťovňu?

„Poistnú udalosť treba nahlásiť čo najskôr po uhasení požiaru,“ radí likvidátor poistných udalostí Jozef Bösörményi z PREMIUM Poisťovne. „Vhodné je vyhotoviť aj vlastnú fotodokumentáciu z miesta vzniku škody, ktorú následne doložíte poisťovateľovi. Poisťovateľ vás bude v čo najkratšom čase kontaktovať ohľadom obhliadky poškodenia a zároveň si vyžiada všetky doklady potrebné na posúdenie poistnej udalosti.“

Treba zdokladovať, či bola urobená povinná revízia komína aj vykurovacieho zariadenia. Ak boli k požiaru privolaní hasiči, poisťovňa si od príslušného oddelenia Hasičského a záchranného zboru vyžiada správu o príčine vzniku požiaru. Na korektné posúdenie poistnej udalosti je potrebné zdokladovať vek poškodeného kotla, protokol o vykonaní povinnej revízie zariadenia aj vyjadrenie príslušného elektrorozvodného závodu k prepätiu v sieti.

Zdroj: PR článok PREMIUM Poisťovňa

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.